VPN ها از نظر کاربران ایرانی بهترین برنامه ها هستند


در این لیست اپلیکیشن فایل ماینر رتبه 16، اپلیکیشن اندازه گیری فشار خون رتبه 23، نسخه تجاری WhatsApp رتبه 29، برنامه دانلود ویدئو All Video Downloader & Player رتبه 34، QRScanner رتبه 43 و پیام رسان imo رتبه 47 را به خود اختصاص داده اند.

البته گوگل پلی که خود پس از محدودیت های اخیر فیلتر شده بود، در ماه های گذشته برخی اپلیکیشن های ایرانی را به دلیل تحریم ها حذف کرده است. در پایان آبان ماه اپلیکیشن های اسنپ، تپسی، سروش، بله و IGP از این فروشگاه حذف شدند و گوگل پلی در ایمیل هایی به این شرکت ها دلیل این حذف را تحریم اعلام کرد. روبیکا نیز قبل از آنها از پلی استور حذف شده بود.

اگرچه برخی از برنامه های ایرانی از گوگل پلی حذف شده اند، اما همچنان برنامه های مهم دیگری در این فروشگاه قابل دسترسی هستند که جایی در لیست برتر ندارند.

در عین حال برنامه های مهم ایرانی مانند دیجی کالا، دیوار، اپ، کارت موبایل، الو پیک، نیشان و بلد همچنان در گوگل پلی حضور دارند اما نیاز کاربران ایرانی به دانلود VPN آنها را از این لیست حذف کرد و تنها دیوار مدتی در رده 50 قرار داشت. این لیست قرار گرفت. اکنون VPN دیگری جایگزین این برنامه شده است.

این تنها گزارش از اپلیکیشن های پرطرفدار یا پرکاربرد ایرانیان نیست که VP ها در آن جایگاه اصلی را دارند. پیش از این سامانه تحلیل داده های لایف وب در گزارشی اعلام کرده بود که ۷۱ درصد از اپلیکیشن های محبوب کاربران ایرانی گوگل پلی استور در پاییز امسال VPN بوده است. در آن گزارش، به غیر از تلگرام و واتس اپ که هفتمین و هشتمین اپلیکیشن پرطرفدار بودند، VPN ها بقیه لیست ده ها را تشکیل می دادند. در گزارش لایف وب آمده است که پلتفرم های سروش پلاس، دیوار، بله، من و تلبیون جزو 100 اپلیکیشن برتر این پلتفرم هستند.

استفاده گسترده کاربران ایرانی از VPN بر مسئولان امر پوشیده نیست، اما به جای بازکردن فضا و رفع محدودیت ها، سعی دارند کاربران را از فیلترینگ منصرف کنند. اخیرا وزیر ارتباطات در یک برنامه تلویزیونی گفته است که استفاده از VPN دلیل پایین بودن سرعت اینترنت است.