T-Rex احتمالاً 70 درصد بزرگتر از برآوردهای قبلی بود


بدون شک تیرانوسوروس رکس یکی از دایناسورهای بزرگ و وحشتناکی بود که روی زمین راه می رفت. اما این دایناسور خونخوار دقیقا چقدر بزرگ بود؟ محققان در یک مطالعه جدید سعی کردند به این سوال پاسخ دهند.

به گفته دیرینه شناسان موزه طبیعت کانادا در اتاوا، بزرگترین تی رکس احتمالاً 15000 کیلوگرم وزن داشت که از یک اتوبوس مدرسه 11000 کیلوگرمی سنگین تر بود. دانشمندان یافته های خود را در 5 نوامبر در کنفرانس سالانه انجمن دیرینه شناسی مهره داران (SVP) منتشر کردند.

بزرگترین تی رکس

به گفته دیرینه شناسان، وزن بزرگترین T-Rex تقریباً 15 متریک تن بود.

در حال حاضر رکورد سنگین ترین تی رکس متعلق به گونه ای به نام اسکاتی با وزن 8870 کیلوگرم است. جردن مالوندانشمند ارشد و متصدی دیرینه شناسی موزه طبیعت کانادا در این باره می گوید:

طبق تحقیقات جدید، بزرگترین تی رکس احتمالاً 70 درصد بزرگتر از اسکاتی بوده است.

برای رسیدن به چنین تخمینی، دانشمندان ابتدا به بررسی فسیل‌هایی پرداختند که نشان می‌دهد نزدیک به 2.5 میلیارد T-Rex روی زمین زندگی می‌کرده است. با این حال، بخش کوچکی از آنها، یعنی فقط 32 فسیل بالغ، کشف شد. به همین دلیل اطلاعات محدودی از این گونه وجود دارد.

مالون و همکاران دیوید هانمدرس ارشد و معاون دانشگاه کوئین مری لندن، همچنین جمعیت و میانگین طول عمر T-rex را بررسی کرد تا مدلی از بزرگترین گونه T-rex بسازد. آنها اندازه های مختلف بدن را بر اساس دوشکلی جنسی در نظر گرفتند. دیمورفیسم به معنای تفاوت در اندازه جنس حیوانات یک گونه است. مالون می گوید:

در مجموع، ما دو مدل ساختیم: یکی از مدل‌ها دوشکلی صفر و دیگری دوشکلی قوی را نشان می‌داد. اگر تی رکس دو شکل بود، طبق برآوردها، وزن آن می توانست به 24000 کیلوگرم برسد. اما ما این مدل را نادیده گرفتیم. چون اگر درست بود امروز گونه های بسیار بزرگتری پیدا می کردیم.

مقاله مرتبط:

با استفاده از این داده ها، دانشمندان توانستند منحنی رشد T-Rex را در طول عمر آن مدل کنند و اندازه و رشد یک گونه بالغ را تخمین بزنند. مالون هشدار می دهد که تا زمانی که T-rex قابل مقایسه با مدل پیدا نشود، نتایج مدل قطعی نخواهد بود. او اضافه می کند:

این مدل سازی قطعا یک آزمایش فکری با مجموعه ای از آمار است.

در واقع، تحقیقات نشان می دهد که نتیجه گیری در مورد گونه های دایناسورها بر اساس سوابق محدود فسیلی برای دیرینه شناسان چقدر دشوار است. توماس کاریک دیرینه شناس مهره داران در کالج کارتاژ در کنوشا، ویسکانسین می گوید.

این به ما یادآوری می کند که آنچه در مورد دایناسورها می دانیم زیاد نیست. زیرا حجم نمونه کوچک است. در مقایسه با سایر گونه های جانوری، ما حتی به اندازه نمونه نزدیک نیستیم.

توماس کار، که در کنفرانس SVP نیز شرکت کرد، می افزاید که T-rex ممکن است بسیار بزرگتر از گونه هایی باشد که دانشمندان تاکنون یافته اند. تصور جانوری به این اندازه شگفت انگیز است.