Spotify قوانین اپ استور اپل را به مقامات اتحادیه اروپا به چالش کشید


استراتژی اپل برای متقاعد کردن کاربران مبنی بر اینکه این شرکت بهترین گوشی‌های هوشمند را از نظر امنیت و حفظ حریم خصوصی ارائه می‌کند، همچنان کار می‌کند. از سوی دیگر، Spotify سیاست های کاری اپ استور اپل را در جلسه کارگاه سهامداران که توسط اتحادیه اروپا برگزار شده بود، به چالش کشیده است.

اما چرا رابطه اسپاتیفای و اپل کمی تاریک است؟ سرویس استریم موسیقی به عنوان یک توسعه دهنده قطعا حاضر نیست 30 درصد از درآمد خود را به سازنده آیفون بپردازد. این میزان پورسانت باعث افزایش مصنوعی قیمت خدمات اسپاتیفای می شود و ممنوعیت ارتباط مستقیم بین کاربران و توسعه دهندگان در اپ استور می تواند محصول را از مخاطب هدف دور کند. البته اسپاتیفای قبلا اپل را به حذف رقابت در فروش کتاب های صوتی متهم کرده بود.

از طرفی اپل دلایل خاص خود را برای دریافت کمیسیون 30 درصدی از توسعه دهندگان اپلیکیشن در اپ استور دارد که مهم ترین آنها تامین امنیت و حفظ حریم خصوصی است. این شرکت می گوید باز بودن اکوسیستم فروشگاهش به برخی از توسعه دهندگان اجازه می دهد از داده های خصوصی کاربران سوء استفاده کنند و این تنها یکی از نگرانی های غول فناوری کوپرتینویی است.

اکنون نگاهی خواهیم داشت به درخواست Spotify از مقامات اتحادیه اروپا در مورد قوانین اپل. ابتدا، پلتفرم استریم موسیقی می‌خواهد درگاه‌های پرداخت جایگزین را برای خریدهای درون‌برنامه iOS مجاز کند. علاوه بر این، Spotify درخواست می کند که توسعه دهندگان بتوانند مستقیماً با کاربران خود ارتباط برقرار کنند.

اپل و اپ استور این شرکت در ماه های اخیر تحت فشار شدید سازمان های نظارتی در سراسر جهان قرار گرفته اند.

VonArena می نویسد، قانون بازاریابی دیجیتال اتحادیه اروپا (DMA) اپل را مجبور کرده که آیفون های آینده خود را با درگاه USB C عرضه کند. با این حال، رویدادی که Spotify در مورد نگرانی های خود صحبت کرد، مربوط به فروشگاه App اپل است.

سازنده آیفون می‌گوید که رعایت مقرراتی مانند دستورالعمل‌های DMA را درک می‌کند، اما هیچ تغییری در خط‌مشی‌های شرکت در رابطه با شکایات متعددی که علیه اپ استور ثبت شده است، وجود ندارد.

اگرچه چالش بین اسپاتیفای و اپل هنوز به ایجاد یک راه حل قطعی ختم نشده است، اما هر دو طرف بر خواسته های خود پافشاری می کنند. از آنجایی که قوانین DMA به تدریج توسط اپل پذیرفته می شود، تنها زمان نشان می دهد که دو شرکت ذکر شده چه تغییراتی را در سیاست های کاری خود برای رعایت قوانین اعمال خواهند کرد.