SpaceX اکنون به پایان ماه آوریل برای اولین پرتاب مداری Starship چشم دوخته است


اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، استارشیپ، موشک عظیم جدید اسپیس ایکس، می‌تواند اولین پرواز آزمایشی مداری خود را در کمتر از یک ماه انجام دهد. SpaceX در حال حاضر اواسط تا اواخر آوریل (اواخر آوریل تا اوایل می 1402) را برای این ماموریت مورد انتظار، که از تاسیسات Starbase این شرکت در جنوب تگزاس پرتاب خواهد شد، چشم دوخته است.

به گزارش Space.com، الون ماسکبنیانگذار و مدیر عامل اسپیس ایکس، روز پنجشنبه در توییتر گفتاسپیس ایکس تا چند هفته دیگر آماده پرتاب استارشیپ خواهد بود. زمان پرتاب پس از آن به دریافت تاییدیه اداره هوانوردی فدرال (FAA) بستگی دارد. با فرض اینکه این تایید چند هفته طول بکشد، اولین تلاش برای پرتاب نزدیک به سومین تلاش خواهد بود. هفته آوریل معروف به …

اشاره ماسک به عبارت “معروف به …” است که ظاهراً به احتمال پرتاب استارشیپ در 20 آوریل اشاره دارد. 20 آوریل یا همانطور که در آمریکای شمالی نامیده می شود چهار بیست (420) در نظر گرفته شده است. نوعی تعطیلات در خرده فرهنگ ماری جوانا. ماسک همیشه علاقه مند به استفاده از 420 مرجع و جوک است.

سیستم پرتاب Starship از یک تقویت کننده مرحله اول غول پیکر به نام Superheavy و یک فضاپیمای مرحله بالایی 50 متری به نام Starship تشکیل شده است. هر دو موشک از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند و بسیار سریع و قابل استفاده مجدد طراحی شده اند. Superheavy و Starship هر دو از Raptor، موتور نسل بعدی SpaceX استفاده می کنند.

این کشتی فضایی چندین بار از زمین بلند شده است. اما آنها پرتاب های کوتاه با حداکثر ارتفاع پرواز 10 کیلومتر بودند. همچنین، پرتاب های قبلی فقط از نمونه های اولیه مرحله بالایی با حداکثر سه موتور رپتور استفاده می کردند. تا کنون، Super Heavy از زمین بلند نشده است. اما در پرتاب مداری آتی که اسپیس ایکس برای مدت طولانی روی آن کار کرده است، هر دو موشک با هم پرواز خواهند کرد. آخرین پرتاب Starship تقریباً دو سال پیش در می 2021 بود.