RTX 4090 ارزان‌تر شده است، اما همچنان گران‌ترین کارت گرافیک موجود در بازار است.


سال گذشته انویدیا از کارت گرافیک پرچمدار و قدرتمند RTX 4090 با قیمت پیش فرض 1599 دلار رونمایی کرد. قیمتی که انویدیا برای محصولاتش اعلام می کند برای نسخه مرجع است. فروشگاه های مختلف مدل های کارت گرافیک سفارشی را با قیمت بالاتر عرضه می کنند. از زمان عرضه RTX 4090، قیمت این کارت گرافیک همیشه بالاتر از 1599 دلار بوده است. اکثر مدل ها در حال حاضر بیش از 2000 دلار به فروش می رسند.

به گفته Tom’s Hardware، Newegg کارت گرافیک سفارشی Gigabyte RTX 4090 Gaming OC را با قیمت 1709 دلار در دسترس قرار داده است. پرچمدار انویدیا همچنان قیمت بسیار بالایی دارد (حتی در بازارهای جهانی) اما افت قیمت این محصول خبر خوبی برای گیمرها است. مدل سفارشی گیگابایت تا حد زیادی مشابه مدل مرجع است و تنها 15 مگاهرتز بالاتر است. از نظر تئوری، Gigabyte RTX 4090 Gaming OC تنها 0.6 درصد از مدل مرجع قدرتمندتر است.

کارت های گرافیک گیگابایت معمولا در اورکلاک عملکرد خوبی دارند. به این ترتیب خریداران Gigabyte RTX 4090 Gaming OC می توانند با اورکلاک این کارت گرافیک قدرت بیشتری به دست آورند.

قیمت کارت گرافیک در بازار همچنان بالاست. این محصولات در دوران کرونا به دلیل علاقه مردم به استخراج ارزهای دیجیتال بسیار گران شدند، اما به مرور زمان قیمت آنها کاهش یافت. در حال حاضر گرافیک های انویدیا قیمتی بالاتر از آخرین گرافیک های AMD دارند و قدرت بیشتری دارند.