OpenAI احتمالا به زودی یک مدل AI منبع باز را معرفی خواهد کرد


هوش مصنوعی مولد در ماه های اخیر در کاربردهای مختلف از جمله موتورهای جستجو بینگ، GPT چت Midjourney، Stable Diffusion و Google Bard به صورت عمومی در دسترس هستند. در کنفرانس I/O 2023، گوگل جزئیاتی را در مورد برنامه های خود برای ادغام هوش مصنوعی با برنامه های اداری خود به اشتراک گذاشت. درست مانند کاری که مایکروسافت چند ماه پیش با مجموعه آفیس انجام داد. اکنون طبق یک گزارش جدید، OpenAI به عنوان خالق ChatGPT قصد دارد یک مدل هوش مصنوعی منبع باز جدید منتشر کند.

XDA می نویسد، یک مدل جدید هوش مصنوعی منبع باز به نام OpenAI به زودی در دسترس خواهد بود. در همین حال، ChatGPT از مدل بسته GPT-4 استفاده می کند و بنابراین ارائه مدل منبع باز پیشرفت قابل توجهی محسوب می شود.

با این حال، اگر آخرین شایعات درست باشد، OpenAI قصد دارد مسیر خود را تغییر دهد و جایگزین عمومی جدیدی برای GPT-4 منتشر کند. البته ارائه این مدل منبع باز تهدیدی مستقیم برای GPT-4 نیست. زیرا OpenAI در حال حاضر 20 دلار در ماه برای استفاده از GPT-4 دریافت می کند و بعید است که مدل منبع باز آینده آن عملکرد سطح GPT-4 را داشته باشد.

به طور کلی، انتشار شایعات در مورد ارائه مدل منبع باز هوش مصنوعی OpenAI چندان تعجب آور نیست. زیرا سایر شرکت های فعال در این زمینه از جمله متا مدل های متن باز خود را در دسترس قرار داده اند. حتی کوچکترین نسخه از این مدل های منبع باز بر اساس بیش از یک تریلیون پارامتر آموزش دیده است و به همین دلیل، محققان می توانند از آنها برای کشف فناوری های زیربنایی و حتی بهبود قابلیت ها استفاده کنند.