FTX از احتمال هک 600 میلیون دلار ارز دیجیتال در این صرافی خبر داد


روز جمعه، صدها میلیون دلار دارایی به طور مرموزی از صرافی در حال سقوط FTX حذف شد که مقامات صرافی آن را هک توصیف کردند. این شرکت که زمانی در بین معامله‌گران ارزهای دیجیتال محبوب بود، اعلام کرد که به سرعت در حال بررسی انتقال دارایی‌های غیرعادی است. اکنون به نظر می رسد نیم میلیارد دلار از دارایی های این صرافی به سرقت رفته است.

این هرج و مرج اواخر روز جمعه آغاز شد. زمانی که حساب FTX در توییتر ادعا کرد که وجوه از این صرافی ناپدید شده است. مدیر صفحه تلگرام این صرافی گفت:

FTX هک شده است. به نظر می رسد تمام سرمایه ها از بین رفته است.

برنامه های FTX بدافزار هستند. آنها را حذف کنید.

از سایت FTX دیدن نکنید زیرا ممکن است حاوی تروجان باشد.

به گزارش Gizmodo، رایان میلر، مشاور عمومی FTX در توییتی نوشت: بررسی ناهنجاری های مربوط به جابجایی کیف پول مربوط به موجودی های FTX در صرافی ها به اندازه سایر اقدامات قابل تشخیص نیست. به محض دریافت اطلاعات بیشتر، آن را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. بعد از مدتی میلر این شرکت ادعا کرد که این شرکت برای جلوگیری از انتقال وجوه بیشتر، موجودی باقی مانده را به کیف پول های سرد خود منحرف می کند. حساب‌های آفلاین که از دارایی‌های دیجیتال در برابر هک محافظت می‌کنند.

مقاله مرتبط:

شرکت Elliptic که حرکت ارزهای رمزنگاری شده را در سراسر اینترنت ردیابی می کند، گفت که بیش از 701 میلیون دلار دارایی در توکن های مختلف جمعه شب از خزانه صرافی FTX خارج شد. در تحلیل خود، Elliptic تخمین زد که تقریباً 515 میلیون دلار از این دارایی ها احتمالاً به سرقت رفته است، در حالی که 186 میلیون دلار دیگر به طور بالقوه نشان دهنده دارایی های انتقال یافته توسط FTX به کیف پول های سرد است. وجوه منتقل شده شامل انواع توکن از جمله Avalanche، Tron، Ethereum، Solana و Binance Smart China بود. وجوه دزدیده شده به سه آدرس کیف پول جداگانه منتقل شد و پس از آن فرستنده حداقل 220 میلیون دلار را از طریق صرافی های غیرمتمرکز انتقال داد، که Elliptic آن را به عنوان یک تاکتیک رایج توسط سارقان برای جلوگیری از مصادره دارایی توصیف می کند.

خبر هک FTX کمتر از 24 ساعت پس از ورشکستگی این شرکت منتشر شد و بلافاصله شبهه کاربران را به صورت آنلاین برانگیخت. بسیاری از مردم بر این باورند که اخبار هک واقعی نیست و در واقع نوعی تلاش افراد داخل FTX برای بدست آوردن آن نیم میلیارد دلار و از بین بردن مشتریان است. برخی نظریه دادند که گروه کوچکی از افراد نزدیک به سام بنکمن-فریدمدیر عامل FTX پشت این حادثه هک بود.

FTX که زمانی یکی از امیدوارکننده‌ترین شرکت‌ها در صنعت ارزهای دیجیتال به حساب می‌آمد، توسط بسیاری از افراد مشهور مانند تام بردی و استف کوری تصویب شد و در انبوهی از تخلفات که برخی آن را معادل اسرار انرون می دانستند، نابود شد. مدیرعامل این شرکت بانکمن-فریدروز جمعه در بحبوحه افشاگری ها مبنی بر اینکه شرکت او از پول مشتری برای تامین مالی سرمایه گذاری های تجاری پرخطر استفاده کرده و ورشکست شده است، از سمت رهبری خود کناره گیری کرد.

همچنین به نظر می رسد که مقدار زیادی از پول مشتری قبل از هک اخیر ناپدید شده است. رویترز روز شنبه گزارش داد که از حدود 10 میلیارد دلار وجوه مشتری FTX که در آن سرمایه گذاری شده است بانکمن-فرید او قبلاً آن را به شرکت خودش، Alameda Research منتقل کرده بود که حداقل یک میلیارد دلار آن ناپدید شده است. رویترز می‌گوید مشخص نیست که این پول کجا رفته یا چه مقدار از منابع مالی از دست رفته است، اگرچه برخی برآوردها از دارایی‌های مفقود شده ارزش کل را بین 1 تا 2 میلیارد دلار نشان می‌دهد. یک منبع به این روزنامه گفت که آنها فکر می کنند این رقم 1.7 میلیارد دلار است.