ChatGPT هوش واقعی ندارد، اما انقلابی در توسعه سریع بسیاری از فناوری ها است


سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی مولد به عنوان مثال DALL-E ChatGPT و Midjorin این توانایی را دارد که صنایع بیشماری را متحول کند. پاسکال کافمنکارشناس هوش مصنوعی اعلام کرده است که عملکرد این فناوری های جدید در تولید متن و تصویر به قدری خوب است که بسیاری از ما به راحتی تحت تأثیر قابلیت های آنها قرار می گیریم.

کافمنبنیانگذار Starmind.ai و Mindfire Group می گوید که هوش مصنوعی به سادگی به عنوان راهی برای حل مشکلات کاملا جدید شناخته می شود. در حالی که ویژگی های این فناوری برای انجام وظایفی مانند پردازش زبان طبیعی ما را به راحتی تحت تأثیر قرار می دهد، مدل های زبان بزرگ مانند GPT-3 صرفاً هوش واقعی را تقلید می کنند، در حالی که در واقع چنین قابلیت هایی ندارند. کافمن علاوه بر این، این مدل‌ها نیز ظرفیت لازم برای مقابله با چالش‌هایی را ندارند که قبلاً با آن‌ها مواجه نبوده‌ایم.

به عنوان مثال، سیستم‌های هوش مصنوعی فعلی می‌توانند شعر بسازند و کد بنویسند، زیرا قبلاً بر اساس این داده‌ها آموزش دیده‌اند، اما قادر به انجام وظایف انتزاعی مانند درک طنز یا احساس همدلی نیستند.

ZDNet می نویسد که برخی افراد اصطلاح هوش مصنوعی را به معنای “نوآوری شگفت انگیز” می دانند و بنابراین هر زمان چیزی شگفت زده شود، به آن هوش مصنوعی می گویند. با این حال، وقتی از منظر علمی به این موضوع نگاه کنید، می توان هوش واقعی این فناوری را اندازه گیری کرد. هوش به عنوان توانایی شما برای رویارویی با مشکلات ناشناخته و غیرقابل پیش بینی تعریف می شود. آیا می توان چیزی را که کاملاً بدیع است حل کرد؟ مدل های زبان بزرگ مانند ChatGPT نمی تواند با مشکلاتی که قبلاً برای آن آماده نشده است مقابله کند و بنابراین هوش واقعی آن صفر در نظر گرفته می شود.

کافمن او اعتراف می کند که علیرغم محدودیت هایی که دارد، هوش مصنوعی فعلی از نظر قابلیت ها پیشرفت های بسیار چشمگیری داشته است و می تواند تغییرات بزرگی را در بسیاری از صنایع ایجاد کند. این کارشناس هوش مصنوعی توانایی این فناوری در تولید آثار بصری خلاقانه، کاهش چشمگیر هزینه و زمان را از ویژگی های مهم آن عنوان کرد. او همچنین پیشنهاد می‌کند که مدل‌های هوش مصنوعی راه‌حل‌های منحصربه‌فردی را برای مشکلات در برخی سناریوها در مقایسه با انسان‌ها ارائه می‌کنند، زیرا به حجم وسیعی از اطلاعات دسترسی دارند.

کافمن وی به ارزش هوش مصنوعی در صنایعی مانند تصویربرداری و فیلمسازی اشاره کرد. جایی که می توان انسان های مجازی را به شیوه ای مقرون به صرفه تر از همتایان واقعی خود تولید و کنترل کرد. او همچنین در مورد تغییر احتمالی مشاغل خلاق از انسان به هوش مصنوعی اظهار نظر کرده است.

کافمن وی در بررسی سنجش هوش اشاره کرد که Mindfire با حل بیش از 30 درصد از معماهای تست هوش مصنوعی به رکورد جهانی دست یافت که حدود 20 درصد بهتر از رکورد قبلی بود.

کارشناس هوش مصنوعی به این واقعیت اشاره می کند که چندوجهی GPT-4 گام مهمی برای پیشرفت این فناوری است. کافمن وی در پایان، ظهور مدل‌های هوش مصنوعی مانند GPT-4 و GPT-3 را انقلابی در کاربرد دانست که سرعت توسعه سایر فناوری‌ها را افزایش می‌دهد. البته میگه مدل هایی مثل سری GPT این شرکت OpenAI مسیر مستقیمی برای دستیابی به هوش مصنوعی عمومی (AGI) یا هوش در سطح انسان نیست.