ChatGPT احتمالاً با خودروهای الکتریکی تسلا نیز ادغام خواهد شد


کارشناسان اعلام کرده اند که تسلا ممکن است در آینده با همکاری OpenAI از قابلیت های ChatGPT در ناوگان الکتریکی خود استفاده کند. الون ماسکبنیانگذار و مدیرعامل تسلا، یکی از حامیان استارت آپ هوش مصنوعی آمریکایی OpenAI است.

الون ماسک در سال 2015 در کنار دیگر کارآفرینان و سرمایه گذاران مشهور مانند سام آلتمن، ردی هافمن و پیتر تیل، استارت آپ OpenAI را در سانفرانسیسکو تأسیس کرد. بنیانگذاران این شرکت با هدف توسعه هوش مصنوعی پیشرفته و مفید برای انسان در مجموع یک میلیارد دلار در آن سرمایه گذاری کردند.

ماسک وی در سال 2018 به دلیل اختلاف نظر بین بنیانگذاران در مورد روند توسعه OpenAI از هیئت مدیره شرکت استعفا کرد، اما همچنان به عنوان یکی از حامیان و سرمایه گذاران استارت آپ مذکور شناخته می شود و دارای روابط فراوان و نفوذ بالایی است. در این شرکت

تحلیلگران فناوری معتقدند که تسلا به احتمال زیاد از ChatGPT در سیستم خودروهای الکتریکی خود استفاده خواهد کرد. ادوارد سانچزتحلیلگر ارشد خودرو در TechInsights می گوید که همکاری تسلا و OpenAI در آینده نزدیک چندان دور از ذهن نیست زیرا ماسک او ارتباط نزدیکی با تیم اجرایی استارتاپ هوش مصنوعی دارد و همین امر دستیابی به پتانسیل همکاری مذکور را آسان‌تر می‌کند.

سانچز همچنین اعلام کرد که تسلا در ارائه به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری بسیار جلوتر از رقبای خود است، بنابراین اگر احساس کند تقاضای کافی مشتری برای سرویس ChatGPT وجود دارد، ممکن است بخواهد با انتشار یک به‌روزرسانی، تجربه استفاده از این هوش مصنوعی را به خودروهای الکتریکی خود اضافه کند. .

چگونه تسلا ChatGPT را با خودروهای الکتریکی خود ادغام خواهد کرد؟

ChatGPT در حال حاضر محبوب ترین و سریع ترین مدل هوش مصنوعی از پیش آموزش دیده در تاریخ است. این چت بات پیشرفته برای تقلید از گفتار انسان طراحی شده است و در حال حاضر از دو روش یادگیری نظارت شده و یادگیری تقویتی استفاده می کند و از زمان عرضه اولیه آن در نوامبر 2022، یک فناوری انقلابی در صنعت هوش مصنوعی به حساب می آید.

ChatGPT از تکنیک خاصی به نام یادگیری تقویتی از بازخورد انسانی (RLHF) استفاده می کند. جایی که از بازخورد انسانی در حلقه آموزشی برای به حداقل رساندن خروجی های نامناسب و مضر، نادرست و مغرضانه استفاده می کند. به گفته GizmoChina، این مدل باید حجم عظیمی از داده ها را تنها در چند ثانیه پردازش کند تا وظایف خود را در سطح انسانی به درستی انجام دهد. به عبارت دیگر، راه اندازی چنین سیستمی به منابع محاسباتی بسیار قدرتمندی نیاز دارد و در نتیجه، اگر تسلا بخواهد از آن در خودروهای الکتریکی استفاده کند، به ابرکامپیوترهای ویژه ای نیاز خواهد داشت که بتواند میلیون ها داده را پردازش، تجزیه و تحلیل و محاسبه کند و بتواند بازخورد ارائه دهد. فقط در چند ثانیه اطلاعات دقیق بر اساس این داده ها را در اختیار رانندگان قرار دهید.

ادغام ChatGPT ممکن است برای هر خودروساز دیگری غیر از تسلا بسیار دشوار باشد، اما شرکت متعلق به آن الون ماسک در حال حاضر منابع و دانش فنی لازم برای ادغام موفق هوش مصنوعی مذکور با خودروهای برقی خود را داراست.

تسلا ابررایانه سفارشی Dojo خود را در سال 2021 رونمایی کرد. Dojo یک ابررایانه آموزش شبکه عصبی هوش مصنوعی است که به طور خاص برای مدل‌های هوش مصنوعی یادگیری ماشینی و آموزش ویدیویی با استفاده از داده‌های خودروهای الکتریکی تسلا طراحی شده است. هدف نهایی این سیستم دستیابی به قابلیت هایی مانند رانندگی تمام اتوماتیک است. شاید تسلا بتواند با ابررایانه خود و همکاری با OpenAI از مزایای ChatGPT در خودروهای برقی خود استفاده کند.