AMD می خواهد هوش مصنوعی را با نسل بعدی گرافیک خود ادغام کند


اگرچه مدت زیادی از معرفی فناوری RDNA3 AMD نمی گذرد، اما این شرکت در حال برنامه ریزی برای آینده است. در مصاحبه اخیر، مدیران AMD قابلیت های RDNA4 و هوش مصنوعی این شرکت و تفاوت آن با رویکرد Nvidia را توضیح دادند.

AMD احتمالا بسیار مشتاق استفاده از هوش مصنوعی است و تاکنون در این زمینه به انویدیا باخته است و باید دید برنامه های آن برای RDNA4 چه خواهد بود و چگونه رقابت را تغییر خواهد داد.

وب سایت ژاپنی 4Gamer با نام دو مدیر AMD دیوید وانگ و ریک برگمن صحبت کرده است تا جزئیات بیشتری از استفاده از هوش مصنوعی در بهترین کارت های گرافیک این شرکت ارائه کند. انویدیا سابقه طولانی تری در این زمینه دارد. اما مصاحبه با مدیران AMD نشان می دهد که احتمالاً با مجموعه ROCm کتابخانه های CUDA انویدیا رقابت خواهد کرد. در واقع AMD ادعا می کند که عملکرد این دو پلتفرم در حد یکسان است.

به نظر می رسد AMD رویکرد خود را برای استفاده از هوش مصنوعی در پردازنده های گرافیکی آینده خود تغییر خواهد داد. در حالی که انویدیا گام های زیادی در این راستا برداشته است، اما AMD حضور چشمگیری در این زمینه نداشته است.

انویدیا سعی می کند از این فناوری حتی برای برنامه هایی که بدون استفاده از هوش مصنوعی قابل انجام است استفاده کند. زیرا شتاب دهنده استنتاج در مقیاس بزرگ روی گرافیک خود دارد. وانگ او در مصاحبه با 4Gamer گفت:

AMD خاطرنشان می کند که گیمرها به ویژگی هایی نیاز ندارند که هرگز از آنها استفاده نخواهند کرد. بنابراین، این شرکت فکر می کند که باید از شتاب دهنده های استنتاج برای بهبود بازی ها استفاده کرد. AMD می گوید حتی با فناوری FidelityFX SuperResolution (FSR) و بدون استفاده از هوش مصنوعی به عملکرد رقابتی دست یافته است. در حالی که DLSS انویدیا از هوش مصنوعی استفاده می کند. ایده وانگ استفاده از هوش مصنوعی برای بهبود رفتار و حرکت دشمنان در بازی های مدرن است و ظاهرا AMD برنامه های بزرگی برای بهبود پردازش تصویر دارد.

به گفته DigitalTrends، حتی اگر از هوش مصنوعی برای پردازش تصویر استفاده شود، این فناوری باید محاسبات پیشرفته تری را انجام دهد. وانگ به طور خاص به موضوعی مانند گرافیک عصبی اشاره دارد که در حال حاضر در صنعت گرافیک سه بعدی مورد استفاده قرار می گیرد.

وانگ این شرکت به تفصیل در مورد فناوری های مورد استفاده در آخرین پرچمداران خود، RX 7900 XT و RX 7900 XTX صحبت کرد. شتاب دهنده های غیر مستقیم چند رشته ای (MDIA) مورد استفاده در RDNA3 به افزایش قابل توجه عملکرد تا 2.3 برابر نسبت به نسل قبلی کمک می کند. برای این منظور، AMD در نظر دارد به کار بر روی فناوری ذکر شده ادامه دهد و هسته های سایه زن پیشرفته تری را به RDNA4 اضافه کند. وانگ او می گوید که شرکتش می خواهد این مشخصات را به استاندارد جدیدی برای مدل برنامه نویسی GPU تبدیل کند.

برگمن وی با انتشار تیزری از RDNA4 توضیح داد:

استفاده از اصطلاح “آینده نزدیک” جالب است. زیرا سری RDNA3 هنوز در مراحل اولیه است. در ماه های آینده تعداد زیادی گرافیک لپ تاپ مبتنی بر این فناوری منتشر خواهد شد. اما بسیاری از مدل های دسکتاپ بر اساس این فناوری تهیه نشده اند. تصور اینکه RDNA4 زودتر از پایان سال 2024 منتشر شود دشوار به نظر می رسد. زیرا هنوز تعداد زیادی گرافیک مبتنی بر RDNA3 به بازار عرضه نشده است. با این حال، جالب است که ببینیم AMD چه راهکارهایی در زمینه هوش مصنوعی برای بهبود عملکرد بازی های رایانه ای ارائه خواهد کرد.