AMD مشکل گرم شدن بیش از حد کارت گرافیک RX 7900 XTX را تایید کرده و شروع به بازپرداخت وجه به مشتریان کرده است.


از زمان عرضه AMD Radeon RX 7900 XTX به بازار، تعدادی از خریداران این کارت گرافیک مدعی شده اند که جدیدترین پرچمدار تیم قرمز به دلیل گرمای بیش از حد با افت عملکرد مواجه شده است. AMD در ابتدا چنین مشکلی را رد کرد. اما اکنون در بیانیه ای جدید می گوید تعدادی از مدل های مرجع کارت گرافیک Radeon RX 7900 XTX معیوب هستند و این مشکل به روند تولید آنها مربوط می شود.

به گزارش Verge، کاربران ابتدا شروع به انتقاد از گرمای بیش از حد کارت گرافیک AMD Radeon RX 7900 XTX در انجمن های آنلاین مانند Reddit کردند. گفتند حرارت Radeon RX 7900 XTX باعث می شود بعد از مدتی عملکرد کارت گرافیک افت کند. گاهی اوقات سیستم کاربران به دلیل گرم شدن بیش از حد کارت گرافیک از کار می افتاد.

برخی از خریداران Radeon RX 7900 XTX دمای بالای 115 درجه سانتیگراد را در این گرافیک مشاهده کرده اند. AMD می‌گوید که ممکن است کارت‌های گرافیک نسل جدیدش در پردازش‌های سنگین (مانند اجرای بازی‌های با وضوح ۴K) به ۱۱۰ درجه برسند و در این صورت مشکلی وجود ندارد. اما چنین دمای بالایی در دراز مدت به سلامت کارت گرافیک آسیب می رساند. برخی از کاربران می گویند که Radeon RX 7900 XTX گاهی اوقات با مشکل گرمای بیش از حد مواجه می شود حتی زمانی که پردازش سنگینی انجام نمی دهد.

AMD در بیانیه ای اعلام کرد که در حال بررسی برای شناسایی علت اصلی مشکل داغ شدن بیش از حد Radeon RX 7900 XTX و افت عملکرد کارت گرافیک است: “بر اساس مشاهدات ما، ما معتقدیم که این مشکل به سیستم حرارتی مورد استفاده در نمونه مرجع AMD مربوط می شود و در تعداد محدودی از کارت‌های گرافیک فروخته شده مشاهده می‌شود. خواهد بود. ما در تلاش هستیم تا این مشکل را برای گرافیک‌های آسیب‌دیده حل کنیم. مشتریانی که محدودیت‌های عملکردی را تجربه می‌کنند باید با تیم پشتیبانی AMD تماس بگیرند.”

مقالات مرتبط

AMD در ابتدا هرگونه مشکل در کارت گرافیک پرچمدار خود را رد کرد و درخواست مشتریانی که به دنبال جایگزینی Radeon RX 7900 XTX بودند را رد کرد. AMD به وضوح به این دسته از مشتریان گفته بود که دمای کارت گرافیک نرمال است. یکی از کانال های یوتیوب قبل از انتشار بیانیه AMD گفته بود که مشکل کارت گرافیک احتمالا مربوط به محفظه بخار است.

به نظر می رسد که تنها تعداد محدودی از گرافیک های مرجع RX 7900 XTX مشکلات عملکردی را در نتیجه گرمای بیش از حد تجربه کرده اند. مدل های تولید شده توسط شرکای تجاری AMD معمولا سیستم حرارتی متفاوتی دارند. به گزارش Videocards، AMD گفته است که هزینه کارت‌های گرافیک معیوب را جایگزین یا به مشتریان بازپرداخت خواهد کرد.