AMD به دلیل ترس از تنش در تایوان در حال فاصله گرفتن از بزرگترین سازنده تراشه در جهان است


TSMC، بزرگترین سازنده تراشه های قراردادی جهان، هنوز آماده تولید قطعات مختلفی مانند CPU، GPU، سیستم روی تراشه و FPGA برای AMD و سایر مشتریان در سال های آینده است، با این حال AMD می خواهد وظیفه تولید یک تراشه را بر عهده بگیرد. تعداد بیشتری از محصولات قدیمی خود را مسئول Globalfoundries و سامسونگ قرار دهد. با توجه به تنش‌های سیاسی بین چین و تایوان، AMD احتمالاً جایگزین TSMC با سامسونگ می‌شود.

به گفته دیجی‌تایمز، TSMC پردازنده‌های سری Zen 4 و Zen 5 AMD را با لیتوگرافی‌های N5 (کلاس 5 نانومتری)، N4 (کلاس چهار متری) و N3 (کلاس سه‌گانه) تولید می‌کند. در همین حال، گلوبال فاندری و سامسونگ فاندری (از زیرمجموعه های سامسونگ الکترونیکس) قرار است پردازنده های Zen و Zen+ و پردازنده های گرافیکی قدیمی با لیتوگرافی 14LPP و 12LP تولید کنند.

این اولین بار نیست که اخباری با محوریت همکاری تجاری AMD و Samsung Foundry منتشر می شود. سال گذشته منابع آگاه اعلام کردند که AMD تولید بخشی از پردازنده های قدیمی خود را به Foundry سامسونگ واگذار خواهد کرد. فراموش نکنید که GlobalFoundries مجوز استفاده از لیتوگرافی 14LPE و 14LPP سامسونگ را دارد، که این امر AMD را آسان‌تر می‌کند تا پردازنده‌ها را به GlobalFoundries و Samsung Foundry واگذار کند. تیم قرمز در سال 2016 اعلام کرد که در صورت نیاز از ظرفیت تولید Samsung Foundry استفاده خواهد کرد.

گلوبال فاندری تعداد زیادی مشتری مانند اینتل، کوالکام و مدیاتک دارد و احتمالا AMD برای دسترسی به تعداد کافی تراشه مجبور است بخش بیشتری از ظرفیت تولید تراشه های 12 و 14 نانومتری Samsung Foundry را رزرو کند.

GlobalFoundries که در سال های گذشته بازوی اصلی تولید AMD بود، در سال 2018 توسعه لیتوگرافی مدرن را متوقف کرد تا تولید آن را تخصصی کند. وقتی Globalfoundry به لیتوگرافی زیر 10 نانومتری می رود، اکثر محصولات AMD از لیتوگرافی 5 نانومتری و حتی 3 نانومتری استفاده خواهند کرد. AMD نمی تواند روی Globalfoundries برای تولید تراشه های رده بالا و اصلی خود حساب باز کند. در همین حال، انتظار نمی رود که GlobalFoundries به این زودی تراشه هایی را برای AMD تولید کند.

از سوی دیگر، Samsung Foundry به توسعه جدیدترین لیتوگرافی برای همگام شدن با TSMC ادامه می دهد. راندمان تولید لیتوگرافی مدرن سامسونگ به اندازه TSMC نیست، اما همچنان استفاده از لیتوگرافی جدید مانند نمونه های 3 نانومتری یک دستاورد بزرگ برای غول کره ای است.

مقالات مرتبط

TSMC در حال حاضر روزهای خوبی را سپری می کند، اما اگر تنش بین چین و تایوان و ایالات متحده منجر به درگیری نظامی و تهاجم چین به تایوان شود، AMD به یک شریک تجاری جدید نیاز خواهد داشت. در حال حاضر، تنها گزینه موجود برای AMD سامسونگ Foundry است، زیرا اینتل لیتوگرافی جدید 20A را تا سال 2024 در دسترس سایر شرکت ها قرار نخواهد داد.

دیجی‌تایمز می‌گوید که AMD حدود 6 ماه دیگر برون‌سپاری تراشه‌ها را به Samsung Foundry آغاز خواهد کرد.