541 متخصص سئو در ایران چه می گویند؟


پلتفرم تریبون در انتشار رپورتاژ آگهی پیشگام است و خدمات روابط عمومی دیجیتال را با دو رویکرد سئو و برندسازی به مشتریان خود ارائه می دهد. در همین راستا، تریبون دومین گزارش جامع از وضعیت سئو در ایران را با همکاری 541 متخصص و فعال سئو در این حوزه منتشر کرده است. با مطالعه این گزارش می توانید با فعالیت های سئوی کسب و کارهای ایرانی آشنا شوید و مناسب ترین استراتژی سئوی سال را برای کسب و کارها تعیین کنید.

«محتوای عمیق و تخصصی» حرف اول را در آینده خواهد زد

در مقایسه با سال 1400، افراد بیشتری «محتوای عمیق و تخصصی» و «یادگیری ماشین و هوش مصنوعی و الگوریتم MUM» را به عنوان فاکتورهای مهم رتبه بندی در دو سال آینده انتخاب کردند. در سال 1400 این دو فاکتور از نظر کارشناسان سئو به ترتیب در رتبه های دوم و سوم قرار گرفتند.

اکثر متخصصان سئو با عنوان شغلی متخصص سئو استخدام می شوند

اکثر متخصصان سئو در شرکت هایی با عنوان شغلی «کارشناس سئو» استخدام می شوند. 26 درصد از فعالان سئو در سمت «مدیر سئو» و 21 درصد از آنها در تیم سئو داخلی با عنوان شغلی «کارشناس ارشد» فعالیت می کنند.

گران ترین فعالیت سئو، تولید محتوا است

نتایج نظرسنجی نشان می دهد که متخصصان سئو بیشترین بودجه خود را به ترتیب صرف «تولید محتوا» و «رفع مشکلات فنی سایت» و «خرید گزارش آگهی» می کنند. در مقایسه با سال 1400 میزان هزینه های صرف شده برای تولید محتوا افزایش یافته است. به نظر می رسد اهمیت گوگل برای تولید محتوای باکیفیت و دست اول یکی از دلایل افزایش بودجه کارفرمایان و شرکت ها باشد.

متخصصان سئو موفقیت پروژه های خود را با بهبود رتبه بندی کلمات کلیدی می سنجند. “بهبود رتبه کلمات کلیدی” و “افزایش ترافیک ارگانیک” مهمترین معیارهایی هستند که متخصصان سئو برای سنجش موفقیت پروژه های خود از آنها استفاده می کنند. در حالی که کارفرمایان و شرکت ها انتظار دارند پروژه های سئو “افزایش فروش” را داشته باشند، این معیار اولویت سوم برای متخصصان سئو است.

فیلترینگ و محدودیت اینترنت؛ مشکلات جدی در سال 1401

در سال 1400 «ناهماهنگی در ارتباط با سایر واحدها» و «بی اطلاعی کارفرما از روند پروژه های سئو» بزرگترین مشکلات به گفته کارشناسان این حوزه بود. در گزارش 1401 «فیلتر و محدودیت اینترنت» سخت ترین موضوع در حوزه سئو است و پس از آن فعالان سئو با مشکلاتی همچون «بی اطلاعی کارفرما» و «ناهماهنگی در ارتباط با سایر تیم ها» مواجه شده اند.

طرح امنیتی تهدیدی برای جامعه متخصصان سئو است

از دیدگاه 78 درصد از فعالان سئو، «طرح حفاظت و طبقه بندی اینترنت» بزرگترین تهدید جامعه سئو در دو سال آینده خواهد بود. همانطور که در گزارش 1400، موضوع «هوش مصنوعی» به عنوان دومین تهدید بزرگ در این زمینه مطرح شده است.

تنها 13 درصد از متخصصان سئو بیش از 30 میلیون تومان درآمد دارند