5 میلیارد نفر تا سال 2050 با کمبود آب مواجه خواهند شد


سازمان ملل متحد، در اولین گزارش از مجموعه گزارش های جدید که بررسی می کند چگونه تغییرات آب و هوایی بر منابع آب در سراسر جهان تأثیر می گذارد، می گوید که تا سال 2050، حدود پنج میلیارد نفر (معادل حدود دو سوم کل جمعیت) خواهند بود. حداقل یک ماه بدون آب روبرو خواهد شد

ارزیابی انجام شده توسط سازمان جهانی هواشناسی شامل پیش بینی جریان آب، سیل و خشکسالی در هر قاره جهان است. این ارزیابی منجر به چندین نتیجه شد، اما سازمان جهانی هواشناسی به طور کلی معتقد است که امنیت آب در سراسر جهان به مرور زمان به طور فزاینده ای نابرابر خواهد شد.

برخی از مناطق مانند رودخانه سائو فرانسیسکو در برزیل با آینده ای چالش برانگیز روبرو هستند. سایر مناطق ایالات متحده، مانند منطقه دریاچه های بزرگ، وضعیت بهتری دارند. این منطقه شامل پنج دریاچه است که در مرز آمریکا و کانادا قرار دارند.

پتری تالاسدبیرکل سازمان جهانی هواشناسی در بیانیه‌ای می‌گوید که اثرات تغییرات آب و هوایی اغلب از طریق آب احساس می‌شود. وی به مواردی مانند خشکسالی های شدید و مکرر، سیل های شدیدتر، بارندگی های نامنظم فصلی و افزایش سرعت آب شدن یخچال های طبیعی اشاره کرد و گفت: این موارد بر اقتصاد، اکوسیستم و همه ابعاد زندگی روزمره ما تأثیرات زنجیره ای دارد. زندگی می کند.”

طلاس می گوید با وجود تمام خطرات، هنوز درک کافی از تغییراتی که در توزیع، کمیت و کیفیت منابع آب شیرین رخ داده است وجود ندارد.

نقشه قاره ها با آب در خشکی ترک خورده

به گزارش پتری طلا، گزارش 36 صفحه ای سازمان جهانی هواشناسی در تلاش است تا آگاهی را نسبت به تغییرات منابع آب شیرین افزایش دهد و نگاهی اجمالی به میزان ذخایر آب در نقاط مختلف جهان ارائه دهد. این گزارش همچنین به انطباق سرمایه‌گذاری‌ها با شرایط جدید کمک می‌کند و سازمان ملل را قادر می‌سازد تا به سیستم‌های هشدار اولیه برای بلایای آب و هوایی مانند سیل و خشکسالی دسترسی داشته باشد.

سازمان جهانی هواشناسی می گوید، مانند سایر اثرات تغییرات آب و هوایی، برندگان و بازندگان از نظر ذخایر منابع آب شیرین وجود خواهد داشت، اما “به طور کلی، روندهای منفی قوی تر از روندهای مثبت هستند.”

در ایالات متحده، پیش بینی می شود که خشکسالی های مداوم تأثیر منفی بیشتری بر امنیت آب در غرب داشته باشد. البته منطقه گریت لیکس امنیت آبی بیشتری دارد زیرا این منطقه نزدیک به پنج دریاچه بزرگ آب شیرین جهان است.

بر اساس گزارش ساینتیفیک امریکن، دانشمندان پیش‌بینی کرده‌اند که سایر مناطق مانند حوضه نیجر در غرب آفریقا، کفتا در شرق آفریقا و حوضه شمالی آمازون نیز ظرفیت ذخیره‌سازی آب بالاتر از میانگین جهانی در سال 2050 خواهند داشت.

دانشمندان سازمان جهانی هواشناسی چندین “نقاط داغ با روند منفی” ذخیره آب را در سراسر جهان شناسایی کرده اند، از جمله: حوضه سائو فرانسیسکو در برزیل، پاتاگونیا در جنوب آمریکای جنوبی، سرچشمه رودخانه گنگ در هیمالیا در شمال هند، و سند (سند) که از فلات تبت به دریای مکران می ریزد.

مقالات مرتبط:

به گفته محققان، ذوب شدن سریع برف و یخ در مناطق مرتفع و همچنین استفاده بیش از حد از آب های زیرزمینی برای آبیاری، “اثر قابل توجهی” بر امنیت جهانی آب دارد. در نتیجه خشکسالی روزافزون و کاهش منابع آب سطحی، استفاده از منابع زیرزمینی برای کشاورزی تشدید خواهد شد.

یکی دیگر از یافته های کلیدی را می توان در گزارش 36 صفحه ای سازمان جهانی هواشناسی مشاهده کرد. در سال 2021، مساحت مناطقی در سراسر جهان با جریان آب کمتر از متوسط ​​تقریباً دو برابر مساحت مناطق با جریان آب بالاتر از متوسط ​​بود. دانشمندان شرایط سال 2021 را به تغییرات آب و هوایی و پدیده لا نینا نسبت داده اند. هنگامی که لانینا رخ می دهد، دمای آب در بخش مرکزی و شرقی اقیانوس آرام استوایی کمتر از حد طبیعی می شود و در نتیجه نوسانات جوی رخ می دهد.

سازمان ملل می گوید که بین سال های 2001 تا 2018 بیش از 74 درصد از کل بلایای طبیعی مربوط به آب بوده است و بر اساس این اطلاعات از کشورهای شرکت کننده در کنفرانس آب و هوای مصر دعوت به عمل آورد تا اقدامات جدی تری انجام دهند.