300 میلیون دلار جریمه برای فروش HDD به هواوی


سیگیت به دلیل تولید حافظه ذخیره سازی به دلیل فروش هارد دیسک باید به هواوی جریمه مالی بپردازد. این شرکت علاوه بر جریمه های مالی با یک سری جریمه های غیرمالی نیز دست به گریبان است.

مطابق با Android Authority، وزارت بازرگانی ایالات متحده، می‌گوید سیگیت تحریم‌های اعمال شده توسط دولت ایالات متحده علیه این شرکت چینی را هنگام فروختن هارد دیسک به هواوی نقض کرده است. ظاهراً سیگیت بین سال‌های 2020 تا 2021 بیش از 7.4 میلیون دیسک سخت به ارزش 1.1 میلیارد دلار به هواوی فروخته است.

هواوی از سال 2019 به دلیل آنچه که ایالات متحده آن را “تهدید امنیت ملی” و “جاسوسی برای چین” می خواند، در لیست سیاه وزارت بازرگانی ایالات متحده قرار گرفته است. از آن زمان تاکنون شاهد افزایش چندین برابری محدودیت های هواوی بوده ایم.

هواوی به دلیل قرار گرفتن در لیست سیاه وزارت بازرگانی نمی تواند هیچ سخت افزار یا نرم افزاری از شرکت های آمریکایی خریداری کند. ایالات متحده همچنین گفته است که هواوی نمی تواند محصولات خارجی ساخته شده با فناوری ایالات متحده را خریداری کند. البته برخی از شرکت ها مانند اینتل و کوالکام با اخذ مجوز مستقیم از دولت آمریکا همچنان همکاری محدودی با هواوی دارند.

علیرغم اجرایی شدن ممنوعیت هواوی در سال 2020، سیگیت به فروش هارد دیسک ها برای یک سال دیگر ادامه داد. سایر تامین کنندگان هوآوی به طور کامل تجارت خود را با این شرکت قطع کردند و سیگیت تنها تامین کننده هارد دیسک برای شرکت چینی شد.

سیگیت در بیانیه ای اعلام کرد که معتقد است درایوهای ساخته شده در کشورهای خارجی مشمول تحریم های آمریکا نمی شوند. این شرکت با پرداخت 300 میلیون دلار جریمه به دولت آمریکا موافقت کرده است. سیگیت این جریمه را در اقساط سه ماهه 15 میلیون دلاری پرداخت خواهد کرد.

سیگیت همچنین موافقت کرده است که مطابقت خود با تحریم های ایالات متحده توسط نهادهای مستقل بررسی شود. علاوه بر این، این شرکت مشمول تعلیق پنج ساله امتیازات صادراتی خود می شود.