192.168.1.1 چیست و چه کاربردی دارد؟


به طور خلاصه، آدرس IP 192.168.1.1 یک آدرس IP خصوصی است که برای ورود به بخش مدیریت روتر استفاده می شود. روتر در واقع بخشی از شبکه است که به سایر دستگاه های موجود در شبکه امکان اتصال به اینترنت را می دهد. در واقع مودم های بی سیم که در بین عموم مردم شناخته شده اند، از نظر فنی مودم روتر هستند، مودم وظیفه اتصال به اینترنت را بر عهده دارد و روتر شبکه داخلی را ایجاد می کند تا همه دستگاه ها به طور همزمان به اینترنت یا به یکدیگر متصل شوند. ، به صورت بی سیم یا بی سیم.

روترها اغلب دارای آدرس IP خصوصی برای دسترسی به پنل مدیریتی خود هستند که 192.168.1.1 یک آدرس IP کارخانه رایج در بین روترهای کلاس خانگی است. به عبارت دیگر، برای مثال، می توانید از آدرس 192.168.1.1 برای پیکربندی مودم TP-Link استفاده کنید یا وارد پنل مدیریت اکثر روترهای بی سیم همسایگی خود شوید. البته این بدان معنا نیست که بتوانید با کمک این آدرس IP وارد پنل مدیریت مودم های وای فای اطراف خود شوید. اولین شرط ورود به پنل مدیریت مودم وای فای اتصال بی سیم یا سیمی به آن است.

آدرس IP چیست؟

اول از همه، بیایید آدرس IP را تعریف کنیم. آدرس IP که مخفف Internet Protocol است، رشته‌ای از اعداد است که به دستگاه‌های مختلفی از جمله روترها و رایانه‌ها، چاپگرها و دستگاه‌های تلفن متصل به شبکه اختصاص داده می‌شود. در واقع به محض اتصال به شبکه، آدرس IP برای دستگاه تعریف می شود. اساساً از این آدرس برای نشان دادن موقعیت و هویت دستگاه در شبکه استفاده می شود.

آدرس IP خصوصی چیست؟

همانطور که قبلا ذکر شد، 192.168.1.1 به عنوان یک آدرس IP خصوصی شناخته می شود. آدرس های IP خصوصی آنهایی هستند که توسط گروه استانداردهای اینترنت تعریف شده اند. این آدرس ها اغلب در شبکه های محلی مانند مدارس، سازمان ها و مشاغل استفاده می شوند. دستگاه ها و رایانه های دارای آدرس IP خصوصی نمی توانند مستقیماً به اینترنت متصل شوند.

از سوی دیگر، رایانه‌های خارج از شبکه محلی نیز قادر به اتصال مستقیم به دستگاهی که فقط یک آدرس IP خصوصی دارد، نیستند. بنابراین، آدرس های خصوصی برای اتصال به شبکه خارجی از طریق روتر یا هر دستگاهی که NAT را اجرا می کند، می گذرد. سایر آدرس های خصوصی پیش فرض رایج مشابه 192.168.1.1 عبارتند از 192.168.0.1 و 192.168.2.1 که در برخی روترها امکان دسترسی به صفحه ورود به پنل مدیریت را فراهم می کند.

192.168.1.1 چیست؟

تا کنون، این آدرس IP خصوصی است و به طور پیش فرض به اکثر روترهای شبکه های محلی اختصاص داده شده است. اما در ادامه تعریف 192.168.1.1 باید گفت که در صورت استفاده از روتر برای اتصال به اینترنت، تمامی رایانه ها و دستگاه هایی که به کمک روتر به اینترنت متصل می شوند از این آدرس IP به عنوان استفاده می کنند. دروازه پیش فرض و اگر Gateway پیش فرض روی روتر تعریف نشده باشد، آن شبکه نمی تواند با شبکه های دیگر از جمله اینترنت ارتباط برقرار کند. در واقع دروازه پیش فرض به این معنی است که تمام دستگاه های متصل به روتر ابتدا بسته های درخواستی خود را به آن آدرس ارسال می کنند.

به عنوان مثال، هنگام وبگردی، درخواست بارگذاری یک صفحه وب قبل از ارسال به اینترنت به Default Gateway ارسال می شود و سپس وارد شبکه اینترنت می شود. بنابراین 192.168.1.1 را می توان آدرس IP دروازه پیش فرض نیز نامید که البته امکان تغییر آن نیز وجود دارد.

با این حال، مهم ترین استفاده از 192.168.1.1 به طور مستقیم و آگاهانه توسط کاربر انجام می شود. دسترسی به پنل مدیریت و تنظیمات و حتی تغییر رمز مودم وای فای در نظر گرفته شده است. البته برای ورود به پنل مدیریت به نام کاربری و رمز عبور نیاز دارید که اطلاعات آن به عنوان مدیر شبکه نیز در اختیار شما قرار می گیرد.

آی پی مودم روتر را پیدا کنید

آدرس IP روتر مودم اغلب بر روی برچسبی که به دستگاه متصل است، همراه با آدرس MAC، شماره مدل، نام کاربری و رمز عبور پیش فرض، نام SSID ارائه می شود. بنابراین، اولین جایی که باید بررسی شود، برچسب روی دستگاه است. علاوه بر این، این آدرس در فهرست مودم نیز قابل دسترسی است. اما اگر مودم را در مکانی قرار داده اید که دسترسی به آن آسان نباشد و به هر دلیلی بخواهید آدرس IP را از طریق نرم افزار پیدا کنید، می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید.

آی پی مودم روتر را در ویندوز پیدا کنید

از آنجایی که آدرس IP مودم علاوه بر ورود به پنل مدیریتی به عنوان دروازه پیش فرض استفاده می شود، برای یافتن آن می توانید به قسمت Network and Sharing Center در Control Panel رفته و از منوی سمت چپ بر روی Change adapter Settings کلیک کنید. و از بین شبکه های موجود شبکه ای را که می خواهید Default Gateway آن را ببینید پیدا کنید و روی آن دوبار کلیک کنید تا پنجره ای باز شود و از پنجره باز شده روی Details کلیک کنید و از لیست جزئیات آدرس IPv4 Default Gateway را مشاهده کنید. این آدرس آدرس IP مودم خواهد بود.