15 راه برای حل مشکل روشن ماندن فن لپ تاپ و کامپیوتر


اگر به طور فعال از سیستم خود استفاده نمی کنید، دلیلی وجود ندارد که فن لپ تاپ و کامپیوتر شما با سرعت کامل کار کند. به خصوص اگر کاری انجام نمی دهید که به CPU و GPU شما فشار وارد کند. 🌡️ راه هایی برای کنترل سرعت فن وجود دارد، اما مواقعی وجود دارد که فن لپ تاپ و کامپیوتر شما یکسان می شود. در آموزش 15 راه حل مشکل روشن و روشن ماندن فن لپ تاپ و کامپیوتر امروز تیرازیس فایل قصد داریم شما را برای مقابله با این چالش یاری کنیم.

آموزش و دلیل یکی شدن طرفداران لپ تاپ و کامپیوتر

چگونه می توان فن لپ تاپ را دائماً روشن کرد؟

اگر از لپ تاپ یا رایانه شخصی استفاده می کنید، ممکن است متوجه شده باشید که فن خنک کننده با سرعت کامل کار می کند. مسئله یکسان سازی فن CPU می تواند به دلیل خرابی هارد یا رم شما باشد که باعث گرمای قابل توجهی در داخل کیس و لپ تاپ می شود.

دلیل خاموش نشدن فن سی پی یو

شایع ترین دلایل خاموش نشدن فن CPU شامل موارد زیر است:

برنامه پر مصرف: ممکن است برنامه ای در حال اجرا باشد که از CPU به گونه ای استفاده می کند که باعث گرم شدن آن و روشن شدن فن شود.

تجمع گرد و غبار: ممکن است سیستم مشکلی در سیستم خنک کننده تشخیص داده باشد و برای جبران آن سرعت فن را افزایش داده باشد. اگر گرد و غبار روی دریچه ها جمع شده باشد، ممکن است این اتفاق بیفتد. با مطالعه مقاله چگونه فن لپ تاپ را تمیز کنیم و از داغ شدن و بلند شدن آن جلوگیری کنیم؟ شما می توانید این مشکل را به راحتی برطرف کنید.

استفاده همزمان از چند برنامه: زمانی که تعداد زیادی برنامه همزمان باز کنید، سیستم شما کند می شود. این منطقی است زیرا همه برنامه ها برای استفاده از CPU با هم رقابت می کنند.

ویروس ها: یک ویروس نه تنها کامپیوتر شما را کند می کند، بلکه می تواند باعث گرم شدن بیش از حد آن نیز شود.

خرابی قطعات: اگر قطعات سیستم شما به درستی قرار نگرفته باشند، می توانند لرزش و نویز زیادی ایجاد کنند. فن برای جبران این امر و همچنین دفع گرمای تولید شده کاملاً کار می کند.

پایان خمیر حرارتی: خمیر حرارتی برای عملکرد صحیح سیستم شما ضروری است. اگر این خمیر به درستی استفاده نشود یا به مرور زمان از بین برود، مشکلاتی مانند گرم شدن بیش از حد ایجاد می کند.

راه حل های اساسی برای حل مشکل فن لپ تاپ

قبل از اینکه به سراغ راه حل های پیچیده بروید، راه حل های زیر را امتحان کنید:

لپ تاپ خود را تمیز کنید گرد و غبار و خاک می توانند دریچه های خنک کننده را مسدود کرده و کارایی آنها را کاهش دهند.

اطمینان حاصل کنید که هیچ برنامه ای را اجرا نمی کنید که به قدرت پردازش بالایی نیاز دارد.

سرویس های غیر ضروری را غیرفعال کنید و برنامه های غیر ضروری را حذف کنید.

تمام درایورهای خود (مخصوصا درایورهای گرافیک) را به روز کنید و سازگاری آنها را با سیستم عامل خود بررسی کنید. درایورهای قدیمی می توانند باعث مشکلات عملکرد و حتی داغ شدن بیش از حد فن شوند.

هارد دیسک خود را Defrag کنید. یکپارچه سازی می تواند با اطمینان از اینکه همه فایل ها با هم در یک قسمت از دیسک ذخیره می شوند تا پردازشگر سیستم شما سریعتر به آنها دسترسی پیدا کند، به بهبود عملکرد کمک می کند.

چرا فن لپ تاپ همیشه کار می کند؟ سیستم شما آلوده شده است

برای اسکن سیستم شما برای ویروس دلیل کار نکردن فن لپ تاپ و سیستم خود، روی نماد Start کلیک کنید و Windows Security را جستجو کنید. روی مرتبط ترین گزینه از نتایج کلیک کنید و Open را انتخاب کنید.

چرا فن لپ تاپ همیشه کار می کند؟  سیستم شما آلوده شده است

حفاظت از ویروس و تهدید را انتخاب کنید.

چرا فن لپ تاپ همیشه کار می کند؟  سیستم شما آلوده شده است

سپس بر روی دکمه اسکن سریع در قسمت Current gefs کلیک کنید.

چرا فن لپ تاپ همیشه کار می کند؟  سیستم شما آلوده شده است

اگر تهدیدی پیدا نکردید، روی گزینه Scan که درست در زیر Quick scan قرار دارد کلیک کنید و اسکن کامل را انجام دهید.

چرا فن لپ تاپ همیشه کار می کند؟  سیستم شما آلوده شده است

روی Full scan کلیک کنید و سپس روی Scan now کلیک کنید تا اسکن عمیق تری از سیستم شما انجام شود.

چرا فن لپ تاپ همیشه کار می کند؟  سیستم شما آلوده شده است

تا پایان فرآیند اسکن منتشر شده و سیستم خود را مجددا راه اندازی کنید.

حل مشکل روشن شدن فن لپ تاپ و کامپیوتر با تنظیم Power Options

در این روش باید کلید Win روی کیبورد خود را فشار دهید و در کادر جستجو Edit power plan را تایپ کنید و از میان نتایج بر روی مرتبط ترین گزینه کلیک کرده و Open را انتخاب کنید.

حل مشکل روشن شدن فن لپ تاپ و کامپیوتر با تنظیم Power Options

روی Change advanced power settings کلیک کنید.

حل مشکل روشن شدن فن لپ تاپ و کامپیوتر با تنظیم Power Options

در کادر گفتگوی Power Options که باز می شود، روی Processor power management کلیک کنید.

حل مشکل روشن شدن فن لپ تاپ و کامپیوتر با تنظیم Power Options

در قسمت System cooling Policy بر روی منوی کشویی کلیک کرده و آن را به Passive تغییر دهید.

حل مشکل روشن شدن فن لپ تاپ و کامپیوتر با تنظیم Power Options

برای ذخیره تغییرات روی Apply و OK کلیک کنید.

Windows Update را بررسی کنید

دلیل خاموش نشدن فن CPU هرچه که باشد، به روز رسانی ویندوز می تواند کمک کننده باشد. برای انجام این کار، کلید Win را در صفحه کلید فشار دهید و روی تنظیمات کلیک کنید.

Windows Update را بررسی کنید

Windows Update را انتخاب کرده و بر روی Check for updates کلیک کنید.

Windows Update را بررسی کنید

اگر آپدیت جدیدی وجود دارد، آن را دانلود و نصب کنید.

جلوگیری از روشن ماندن فن کامپیوتر با غیرفعال کردن خدمات غیر ضروری

برای حل مشکل روشن ماندن فن لپ تاپ و کامپیوتر، ابتدا Task Manager را اجرا کنید. برای این کار دکمه های Win + X را با هم فشار دهید و از منوی ظاهر شده Task Manager را انتخاب کنید. سپس روی تب Processes کلیک کنید. بر روی ستون CPU کلیک کنید تا برنامه ها و فرآیندها بر اساس چرخه های پردازنده مرتب شوند. در مثال زیر، خدمات موقعیت مکانی باید غیرفعال شود. پس روی آن کلیک کرده و End task را انتخاب کنید.

جلوگیری از روشن ماندن فن کامپیوتر با غیرفعال کردن خدمات غیر ضروری

برنامه های پس زمینه باعث می شوند که فن لپ تاپ اصلا کار کند

برنامه‌هایی که در پس‌زمینه اجرا می‌شوند می‌توانند به طور غیرعادی از پردازنده استفاده کنند. برای غیرفعال کردن این برنامه‌ها، به Start > Settings > Privacy > Background Apps بروید و برنامه‌های پس‌زمینه پیشنهادی را غیرفعال کنید.

برنامه های پس زمینه باعث می شوند که فن لپ تاپ اصلا کار کند

غیرفعال کردن Host Process برای تنظیم همگام سازی

اگر با یک متخصص مشورت کنید، ممکن است به شما توصیه کند که Host Process for Setting Synchronization را غیرفعال کنید. اتحاد هوادار CPU خودتان را حل کنید می توانید این ویژگی را در Task Manager > Users پیدا کنید. در تب Users بر روی Host Process for Setting Synchronization کلیک کنید و سپس بر روی Disable کلیک کنید.

غیرفعال کردن Host Process برای تنظیم همگام سازی

IAStorDataSvc دلیل یخ زدن فن کامپیوتر

عامل دیگری که باعث استفاده بیش از حد از CPU می شود IAStorDataSvc است که به درایور ذخیره سازی اینتل مربوط می شود. با ارائه پشتیبانی داخلی AHCI در ویندوز، نیازی به نصب یا نگهداری IRST نیست. بنابراین، اگر در حال به روز رسانی ویندوز خود هستید، حذف آن ممکن است مشکل را حل کند.

IAStorDataSvc دلیل یخ زدن فن کامپیوتر

به روز رسانی درایورهای چیپست نیز می تواند به حل این مشکل کمک کند. مرورگر وب شما می تواند عامل دیگری باشد. موزیلا فایرفاکس شهرت خوبی برای افزایش سرعت فن ندارد. افزونه های مرورگر وب خود را بررسی کنید و مواردی را که نیاز ندارید غیرفعال کنید. کاهش تعداد برگه هایی که باز کرده اید نیز ممکن است کمک کننده باشد.

دریچه های هوا مسدود شده است

دریچه هوا مسدود شده به این معنی است که سیستم شما نمی تواند خودش را خنک کند. این باعث می شود که فن در حالی که سعی می کند سیستم شما را خنک کند کار کند. استفاده از سیستم بر روی یک سطح نرم مانند بالش، پتو یا تخت می تواند دریچه هوا را مسدود کند. کارکردن سیستم در حالی که روی یک سطح ناهموار است می تواند پورت های سیستم را مسدود کند. دریچه های هوا معمولا در لبه پشتی یا کناره های لپ تاپ قرار دارند. سعی کنید از مسدود کردن آنها جلوگیری کنید.

دریچه های هوا مسدود شده است

انجام بازی ها و انیمیشن های سنگین دلیل اتحاد طرفداران لپ تاپ و کامپیوتر است

اجرای بازی های سنگین می تواند پردازنده سیستم شما را بیش از حد کار کند و باعث گرم شدن آن شود. در این حالت، فن به طور مداوم شروع به کار می کند تا زمانی که دوباره خنک شود. هر بازی که از فناوری واقعیت مجازی یا انیمیشن استفاده می کند می تواند پردازنده سیستم شما را تحت فشار قرار دهد. بازی را ترک کنید و اجازه دهید سیستم شما استراحت کند تا فن همیشه کار نکند.

انجام بازی ها و انیمیشن های سنگین دلیل اتحاد طرفداران لپ تاپ و کامپیوتر است

شما در حال فشرده سازی یک فایل ویدئویی HD هستید

این فرآیند باعث می شود پردازنده شما سخت کار کند و فن سیستم را فعال می کند. منتظر بمانید تا سیستم فشرده سازی فایل را تمام کند. اگر پس از اتمام فرآیند هنوز هم فن شما متوقف نمی شود، ممکن است دلیل دیگری وجود داشته باشد.

شما در حال فشرده سازی یک فایل ویدئویی HD هستید

باتری لپ تاپ شما خراب شده است

باتری بد یا تقلبی ممکن است باعث داغ شدن بیش از حد سیستم شما شود. این می تواند فن CPU را مجبور کند تا برای حفظ دمای ایمن کار کند. اگر به تازگی یک باتری بدون مارک در لپ تاپ خود نصب کرده اید، بهتر است آن را به یک گزینه اصلی و قابل اعتماد تغییر دهید. باتری های مارک و اصل با توجه به دستگاه شما و دمای مناسب آن ساخته می شوند.

باتری لپ تاپ شما خراب شده است

چگونه فن لپ تاپ را خاموش کنیم؟ با رفتن به محیطی با دمای مناسب

اگر جایی که هستید گرم است، فن شما سعی می کند سیستم را خنک کند. دمای بیرون یا اتاقی که در آن هستید بر دمای سیستم شما تأثیر می گذارد. یک سیستم هرگز نباید از 158 درجه فارنهایت (70 درجه سانتیگراد) تجاوز کند. اگر دما به این حد نزدیک شود (یا از آن فراتر رود)، فن شما ممکن است برای پایین آوردن آن وارد شود.

برای متوقف کردن فن و خنک کردن سیستم خود، آن را به یک منطقه خنک تر منتقل کنید. اگر بیرون کار می کنید، ممکن است سعی کنید به یک اتاق با تهویه مناسب بروید. سعی کنید اجازه ندهید دمای سیستم شما بالاتر از 95 درجه فارنهایت (35 درجه سانتیگراد) باشد.

چگونه فن لپ تاپ را خاموش کنیم؟  با رفتن به محیطی با دمای مناسب

دانلود اپلیکیشنی را در نظر بگیرید که می تواند دمای سیستم شما را اندازه گیری کند. برای سیستم های شخصی می توانید Speccy و برای Mac می توانید iStat Pro را امتحان کنید.

BIOS دلیل یکی شدن طرفداران لپ تاپ و کامپیوتر است

BIOS مخفف Basic Input/Basic Output System است و بخشی از پردازنده شما است که مسئول روشن کردن سیستم شما و کنترل جریان داده بین سیستم عامل، چاپگر، ماوس، صفحه کلید و هارد دیسک است. اگر BIOS قدیمی باشد، ممکن است باعث شود فن شما به طور مداوم کار کند. در صورت امکان، بایوس قدیمی خود را به روز کنید تا از خراب شدن فن جلوگیری کنید.

BIOS دلیل یکی شدن طرفداران لپ تاپ و کامپیوتر است

سنسور فن لپ تاپ

رایج ترین دلیلی که یک فن CPU با سرعت کامل کار می کند این است که سنسور آن به درستی کار نمی کند. راه حل اینجا تعویض خود فن است. می توانید از برنامه های شخص ثالث مانند CPUID یا XMeters استفاده کنید. این برنامه ها دمای پردازنده را به شما می گویند و در نتیجه به شما کمک می کنند بدانید که آیا فن بدون سنسور کار می کند یا خیر. اگر برای مدت طولانی متوجه تغییر دمای پردازنده نشدید، سنسورهای فن مشکل دارند. در چنین شرایطی، تعویض فن کمک خواهد کرد. حتما علائم خرابی فن لپ تاپ و کامپیوتر خود را بررسی کنید.

تعویض هیت سینک CPU

اگر متوجه شدید که سنسور فن کار می کند و هیچ برنامه کاربردی وجود ندارد که از منابع قابل توجه CPU برای مدت زمان طولانی استفاده کند، ممکن است بخواهید هیت سینک CPU را تعویض کنید. هیت سینک ها گرمای اضافی را از پردازنده ها جذب می کنند. اگر مهارت خاصی ندارید، می توانید از یک تکنسین کمک بخواهید زیرا ممکن است به فن آسیب برساند. قبل از برداشتن و وصل مجدد فن CPU، مطمئن شوید که سیستم خاموش است.

یخ زدن فن سی پی یو طبیعیه؟

می توان گفت که یکسان شدن فن CPU در لپ تاپ طبیعی است. اگر در حال اجرای یک بازی، تماشای یک فیلم در لپ تاپ یا انجام کارهای دیگری هستید که به قدرت پردازش زیادی نیاز دارد، باعث تولید گرما می شود.

CPU بیشتر از حد معمول کار می کند که باعث می شود فن سخت تر کار کند. این طبیعی است، به این معنی که لپ تاپ شما برای ادامه کار با سرعت معمولی خود بدون گرم شدن بیش از حد، به خنک شدن بیش از حد معمول نیاز دارد.

با این حال، اگر فن لپ تاپ شما بدون دلیل سریع کار کند، طبیعی نیست. بیشتر اوقات، اگر سیستم شما بیش از حد گرم شود، قبل از اینکه آسیبی وارد شود، به طور خودکار خاموش می شود.

گاهی اوقات سیستم شما پس از گرم شدن بیش از حد روشن نمی شود. اگر این اتفاق افتاد، باید سایر مشکلات سیستم (مانند بدافزارها، ویروس‌ها) را که باعث کند شدن کار و جلوگیری از خنک‌سازی مناسب می‌شوند، بررسی کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در 15 روش برای حل مشکل روشن ماندن فن لپ تاپ و کامپیوتر راه حل های مختلفی را به شما معرفی کرده ایم. روشن کردن فن لپ‌تاپ در حین شارژ می‌تواند به این معنی باشد که باتری معیوب است یا کار نمی‌کند یا محیط گرم است. بررسی تنظیمات فن لپ تاپ در ویندوز 10، ویندوز 11 و … نیز می تواند از کارکرد کامل فن پردازنده جلوگیری کند. چه راه حل دیگری دارید؟ آیا نکته ای در این مقاله وجود دارد که از قلم افتاده باشد؟ نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید.