یک وب سرور چیست؟ انواع وب سرور


انواع مختلفی از وب سرورها وجود دارد که هر کدام برای اهداف خاصی طراحی شده اند. در ادامه به تعدادی از مهم ترین و پرکاربردترین وب سرورها اشاره می کنیم.

آپاچی

پروژه وب سرور آپاچی در سال 1996 راه اندازی شد و در حال حاضر بنیاد آپاچی وظیفه نگهداری آن را بر عهده دارد. آپاچی یکی از محبوب ترین وب سرورهای رایگان در جهان است. این پروژه یکی از بهترین نمونه های وب سرور سازگار با سیستم عامل هایی مانند لینوکس، ویندوز، مک و … می باشد.

IIS

وب سرور IIS متعلق به شرکت مایکروسافت است. این پروژه با سیستم عامل ویندوز سرور ارائه می شود و از طریق رابط کاربری گرافیکی قابل پیکربندی است.

NGINX

NGINX کار خود را در سال 2022 آغاز کرد. Igor Sysoev مسئولیت توسعه این پروژه را بر عهده دارد. امروزه از این پلتفرم به عنوان سرور پروکسی نیز استفاده می شود و مانند آپاچی می توان از آن به عنوان وب سرور نیز استفاده کرد. این وب سرور به گونه ای طراحی شده است که می تواند صدها اتصال همزمان را بدون مشکل انجام دهد.

آپاچی تامکت

آپاچی تامکت همچنین یک وب سرور رایگان است که به طور خاص برای ارائه خدمات مبتنی بر جاوا طراحی شده است. این پروژه به عنوان یکی از محبوب ترین سرورهای جاوا شناخته می شود و می تواند تحت پورت 8080 کار کند.از دیگر امکانات این وب سرور می توان به پشتیبانی از PHP، Python، Perl، ASP.NET و … اشاره کرد.

LightTPD

LightTPD در سال 2003 شروع به کار کرد. این وب سرور به حافظه، پردازنده و فضای ذخیره سازی بسیار کمی نیاز دارد. دوربین های وب، روترهای اینترنتی و موارد دیگر از این پروژه به عنوان وب سرور اصلی خود استفاده می کنند.

LiteSpeed

LiteSpeed ​​یکی دیگر از وب سرورهای محبوب است. این پروژه در حال حاضر چهارمین وب سرور پرکاربرد جهان است و طبق آمار تا سال 2021 حدود 10 درصد از کل وب سایت های دنیا از آن استفاده خواهند کرد. یکی از مزایای این وب سرور سرعت بسیار بالا و استفاده کم از منابع سخت افزاری است.

وب سرور استاتیک در مقابل وب سرور پویا