یک هورمون خاص در مردان می تواند سلامت آینده آنها را پیش بینی کند


INSL3 توسط همان سلول های موجود در بیضه ها ساخته می شود که تستوسترون تولید می کنند. برخلاف تستوسترون، INSL3 در دوران بزرگسالی مردانه نوسان ندارد.

به گزارش ScienceAlert، محققان نمونه خون بیش از 2200 مرد را در هشت مرکز منطقه ای مختلف در اروپا جمع آوری کردند تا سطح INSL3 در خون را بررسی کنند. سطوح INSL3 مردان در طول زمان ثابت ماند و همچنین به طور قابل توجهی بین افراد متفاوت بود.

به گفته محققان، سطح INSL3 در خون به طور قابل اعتمادی با تعداد و سلامت سلول های لیدیگ در بیضه ها مرتبط است. داشتن سلول‌های لیدیگ کمتر و تستوسترون پایین‌تر نیز با مشکلات سلامتی متعددی در سنین بالا مرتبط است. ریچارد ایول، متخصص غدد در دانشگاه ناتینگهام، می‌گوید: «اکنون که نقش مهمی را که این هورمون در پیش‌بینی بیماری ایفا می‌کند و تفاوت آن بین مردان را می‌دانیم، شروع کردیم به بررسی این که چه عواملی بیشترین تأثیر را بر سطح INSL3 دارند. “تحقیقات اولیه نشان می دهد که تغذیه زودهنگام ممکن است نقش داشته باشد، اما چندین عامل دیگر مانند ژنتیک یا قرار گرفتن در معرض برخی عوامل محیطی مختل کننده غدد درون ریز نیز ممکن است نقش داشته باشند.”

از میان 9 دسته بیماری که شرکت کنندگان در پرسشنامه ها گزارش کردند، از جمله سرطان، دیابت و بیماری های قلبی عروقی، INSL3 با افزایش خطر مرگ در هشت نفر از آنها همراه بود (افسردگی تنها موردی بود که ارتباطی با INSL3 در این مورد نشان نداد. مطالعه). اما وقتی محققان تأثیر سایر عوامل هورمونی و سبک زندگی مانند شاخص توده بدن و سیگار کشیدن را در نظر گرفتند، بیشتر ارتباط های مشاهده شده با INSL3 به جز فشار خون بالا و بیماری های قلبی عروقی ناپدید شد.

در آزمایش اینکه آیا سطوح INSL3 در نمونه‌های خون زیرمجموعه‌ای از مردان می‌تواند نتایج سلامتی را حدود چهار سال بعد پیش‌بینی کند یا خیر، سطوح پایین‌تر این هورمون با هفت گروه از نه گروه بیماری مرتبط بود. اما باز هم این نتیجه بدون در نظر گرفتن عوامل دیگر به دست آمد.

یکی از موضوعاتی که دانشمندان مشتاق بررسی آن هستند این است که چگونه INSL3 با سلامت جنسی مرتبط است، با توجه به ارتباط قوی آن با تستوسترون. این موضوع در مطالعه حاضر مورد توجه قرار نگرفت.

محققان نتیجه می‌گیرند که مطالعات آینده باید بر دوره‌های طولانی‌تری نیز تمرکز کنند تا مشخص شود آیا INSL3 اندازه‌گیری شده در مردان جوان یا میانسال واقعاً پیش‌بینی‌کننده مشکلات سلامتی مرتبط با سن در آینده است یا خیر. اگر مطالعات آتی ارتباطی بین INSL3 و این خطرات سلامتی را نشان دهد و دانشمندان بتوانند علت دقیق این ارتباط را تعیین کنند، به این معنی است که می‌توان خیلی زودتر برای شناسایی و توقف مشکلات سلامتی مرتبط با افزایش سن آماده‌سازی کرد.

این تحقیق در Frontiers in Endocrinology منتشر شده است.