یک میلیارد نوجوان و جوان در معرض خطر کم شنوایی ناشی از دستگاه های شنود هستند


بررسی جدید نشان می دهد که بیش از یک میلیارد نوجوان و جوان در معرض خطر کم شنوایی ناشی از دستگاه های شنوایی شخصی هستند. محققان در مطالعه خود که در 15 نوامبر در مجله سلامت جهانی BMJ منتشر شد، نوشتند: «این یافته‌ها بر نیاز فوری به اجرای سیاست‌های متمرکز بر عادات گوش دادن ایمن در سراسر جهان برای کمک به جلوگیری از کاهش شنوایی تأکید می‌کند.

خطر از دست دادن شنوایی به دلیل قرار گرفتن در معرض صدا به بلندی صدا و مدت زمان قرار گرفتن در معرض آن بستگی دارد. حتی صدای بسیار بلند می تواند باعث آسیب شنوایی شود. اما از دست دادن شنوایی اغلب به دلیل قرار گرفتن مکرر در معرض صداهای بلند در طول زمان رخ می دهد. به ویژه جوانان ممکن است در معرض خطر کم شنوایی باشند. زیرا از وسایل پخش شخصی مانند موبایل یا پخش کننده های صوتی قابل حمل استفاده می کنند و در مکان های تفریحی که صداهای بلند وجود دارد بیشتر حضور دارند.

مطالعات گذشته نشان داده است که هنگام استفاده از استریوهای شخصی، نوجوانان و بزرگسالان جوان معمولاً صدایی به اندازه 105 دسی بل انتخاب می کنند و متوسط ​​صدا در مکان های سرگرمی می تواند بین 104 تا 112 دسی بل باشد. این صدا بیشتر از سطوح گوش دادن ایمن یا سطحی از صدایی است که بعید است باعث آسیب شنوایی شود.

محققان سطح ایمن صدا را 80 دسی بل برای 8 ساعت در روز تعریف می کنند (به عنوان مثال، یک مکالمه معمولی حدود 60 دسی بل، صدای ماشین لباسشویی یا ظرفشویی حدود 70 دسی بل و ترافیک سنگینی است که از داخل می شنوید. حدود 80-85 دسی بل است).

در سطوح بالاتر دسی بل، مدت زمانی که فرد می تواند با خیال راحت به صدا گوش دهد کوتاهتر است. به عنوان مثال، در 92 دسی بل، دوره گوش دادن ایمن 2.5 ساعت، در 98 دسی بل، دوره گوش دادن ایمن 38 دقیقه و در 101 دسی بل، دوره گوش دادن ایمن تنها 19 دقیقه است.

در بررسی خود، محققان داده های 33 مطالعه را تجزیه و تحلیل کردند که در مجموع شامل 19046 فرد 12 تا 34 ساله از 20 کشور بود. حدود نیمی از این مطالعات استفاده جوانان از وسایل شخصی و حجمی را که آنها در این وسایل ترجیح می دهند مورد بررسی قرار دادند. بقیه مطالعات بر قرار گرفتن در معرض نویز در مناطق تفریحی متمرکز بودند.

مقالات مرتبط:

محققان دریافتند که 24 درصد از جوانان در معرض سطوح ناامن صدا با استفاده از دستگاه های شنوایی شخصی و 48 درصد در معرض سطوح ناایمن صدا در محیط های تفریحی قرار گرفتند. بر اساس این یافته ها و با در نظر گرفتن تعداد کل افراد 12 تا 34 ساله در سراسر جهان (2.8 میلیارد)، محققان تخمین می زنند که 670 میلیون نفر در این گروه سنی در معرض خطر کم شنوایی ناشی از استفاده از دستگاه های شنوایی شخصی و 1.35 میلیارد نفر هستند. مردم به دلیل شرکت در رویدادهای پر سر و صدا در مکان های تفریحی در معرض کم شنوایی هستند.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، قرار گرفتن در معرض صدای بلند می تواند سلول های حسی گوش را خسته کند و منجر به از دست دادن موقت شنوایی یا وزوز گوش شود. با گذشت زمان، قرار گرفتن مکرر در معرض صداهای بلند ممکن است باعث آسیب دائمی به سلول های حسی و از دست دادن دائمی شنوایی شود.

طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی، برای کاهش خطر قرار گرفتن در معرض صداهای ناامن، هنگام استفاده از دستگاه های پخش شخصی، صدایی را انتخاب کنید که کمتر از 60 درصد حداکثر صدا باشد. علاوه بر این، برخی از دستگاه ها و برنامه های گوشی های هوشمند در صورتی که صدا از حد مجاز فراتر رفت به کاربر هشدار می دهند. همچنین افراد باید سعی کنند زمانی که در محیط های پر سر و صدا مانند مکان های تفریحی قرار دارند به طور مداوم در معرض صداهای بلند قرار نگیرند و از گوش گیر استفاده کنند.