یک رویای بیهوده؛ بریتانیا قرارداد 70 میلیارد دلاری مایکروسافت و اکتیویژن را مسدود کرد


در یک چرخش غیرمنتظره، سازمان رقابت و بازار بریتانیا (CMA) اعلام کرد که اجازه نمی دهد معامله 68.7 میلیارد دلاری بین مایکروسافت و اکتیویژن بلیزارد انجام شود. بریتانیا می گوید در ماه های اخیر سه میلیون سند و بیش از 2100 ایمیل مربوط به مایکروسافت و اکتیویژن را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده است که معامله مورد بحث می تواند “آینده بازار بازی های ابری در حال رشد را تغییر دهد و نوآوری ها را خفه کند.” و انتخاب کمتری برای گیمرهای بریتانیایی.”

تصمیم نهایی بریتانیا ضربه مهلکی به جاه طلبی های بزرگ مایکروسافت برای بستن قرارداد Activision وارد می کند. سازمان رقابت و بازار بریتانیا می‌گوید مایکروسافت در بازار خدمات بازی‌های ابری جایگاهی قوی دارد و شواهد نشان می‌دهد که از نظر تجاری برای مایکروسافت سودمند است که «به‌طور انحصاری بازی‌های اکتیویژن را برای سرویس بازی ابری ایکس‌باکس بازی کند».

طبق گزارش اداره رقابت و بازار بریتانیا، مایکروسافت حدود 60 تا 70 درصد از بازار جهانی بازی های ابری را در اختیار دارد. بریتانیا می گوید که کنترل بازی های بزرگی مانند Call of Duty، Overwatch و World of Warcraft، قدرت مایکروسافت را در صنعت بازی بیش از حد افزایش می دهد.

از زمانی که قرارداد مایکروسافت و اکتیویژن به رسانه تبدیل شد، بسیاری از نهادهای نظارتی در سراسر جهان انتقادات خود را آغاز کردند. مایکروسافت با آگاهی از این موضوع، در ماه‌های اخیر سعی کرده نگرانی‌ها را برطرف کند. این شرکت یک قرارداد تجاری با تمرکز بر خدمات بازی های ابری امضا کرد تا بازی های Xbox را به سرویس های Boosteroid و Ubitus اضافه کند. مایکروسافت همچنین با نینتندو قرارداد امضا کرد. قرارداد 10 ساله با نینتندو که مشروط به تکمیل خرید اکتیویژن است، شامل سری بازی های Call of Duty می شود.

سازمان رقابت و بازار بریتانیا می گوید که قراردادهای مورد بحث را بررسی کرده و “چندین نقص مهم” در آنها یافته است. یکی از مواردی که بریتانیا از آن انتقاد کرده است، عدم پوشش مدل های مختلف کسب و کار بازی های ابری، مانند خدمات اشتراک چند بازی است.

ماه گذشته، سازمان رقابت و بازار بریتانیا در ابتدا در مناقشه مایکروسافت و سونی بر سر بازی‌های Call of Duty از مایکروسافت حمایت کرد و گفت که انحصار این مجموعه برای ردموند بسیار پرهزینه است.

مایکروسافت در بیانیه ای که برای The Verge گفته است که در حال اعتراض به تصمیم سازمان رقابت و بازار بریتانیا است. برد اسمیترئیس مایکروسافت از “تعهد کامل” این شرکت به قرارداد Activision خبر می دهد. اسمیت می گوید تصمیم نهایی بریتانیا نشان دهنده “درک ناقص” از بازار بازی های ابری است.

برای بستن قرارداد Activision علاوه بر بریتانیا، مایکروسافت باید نظر نهادهای نظارتی اتحادیه اروپا و ایالات متحده را نیز جلب کند. گزارش های تایید نشده حاکی از آن است که این قرارداد توسط اروپا تایید خواهد شد.

پس از انتشار بیانیه بریتانیا، ارزش سهام اکتیویژن حدود 10 درصد کاهش یافت.