یک اتفاق نادر در هند؛ پسربچه 8 ساله توسط مار کبری سمی گزیده شد


در اتفاقی عجیب، پسری هشت ساله در هند به تلافی گزیده شدن توسط مار کبری، آن را هدر داد. به گزارش لایو ساینس، این مار سمی در اقدامی نادر اقدام به «نیش خشک» کرد و این پسر بچه در حالی که تلاش می کرد فرار کند توسط مار گزیده شد.

پسر هشت ساله هندی که در رسانه ها نامش ذکر شد دیپک ذکر شده است که او در نزدیکی خانه خود مشغول بازی بود که با گونه ناشناخته ای از مار کبری سمی (مار کبری می تواند به هر مار خانواده حمله کند) برخورد کرد. پینه دوز رجوع شود). مار کبری پس از حلقه شدن به دور دست دیپک، دیپک را گاز گرفت و باعث شد پسر هندی درد شدیدی احساس کند.

دیپاک در مصاحبه ای با رسانه های هندی گفت: زمانی که تلاش من برای جدا کردن مار از دستم ناکام ماند، دو بار آن را به شدت نیش زدم: همه چیز در یک لحظه اتفاق افتاد. اما پزشکان می گویند که با وجود سم مار کبری، نیش احتمالاً حاوی هیچ سمی نبوده است.

مقالات مرتبط:

طبق یک مطالعه در سال 2020، تقریباً 5.4 میلیون مارگزیدگی (شامل مارهای سمی و غیر سمی) در سراسر جهان در هر سال رخ می دهد. تقریباً 2.7 میلیون نفر از این گزش ها سم را به قربانی تزریق می کنند که هر سال باعث مرگ 138000 نفر می شود. تخمین تعداد نیش خشک گونه های مارهای سمی دشوار است. زیرا قربانیان اغلب نوع مار را به درستی تشخیص نمی دهند. لازم به ذکر است که گزش خشک نیز می تواند باعث التهاب شود و این التهاب می تواند پزشکان را در تشخیص سمی یا غیرسمی بودن گزش دچار سردرگمی کند.

کارشناسان می گویند مارهای سمی از نیش خشک به عنوان مکانیزم دفاعی برای هشدار دادن به حیوانات بزرگتر استفاده می کنند که نمی خواهند بکشند. احتمالا در ماجرای گاز گرفتن توسط دیپک نیز همین اتفاق افتاده است. ساختن سم انرژی زیادی از مارها می گیرد. به همین دلیل این خزندگان از سم استفاده نمی کنند مگر اینکه مجبور باشند.

طبق گزارش آژانس محیط زیست هند، این کشور محل زندگی حدود 100 گونه مار سمی یا خفیف سمی است. هند بیشترین آمار مرگ و میر ناشی از مارگزیدگی را در جهان دارد. بر اساس یک مطالعه علمی، سالانه 46000 نفر در هند بر اثر مارگزیدگی جان خود را از دست می دهند.