یک آزمایش خون جدید سال ها قبل از ظهور اولین علائم آلزایمر را پیش بینی می کند


محققان دانشگاه واشنگتن آزمایش خون جدیدی برای تشخیص آلزایمر ساخته اند. این آزمایش برای تشخیص یک پیش ماده مولکولی در خون طراحی شده است که می تواند باعث شود پروتئین ها به طور نامنظم تا شوند و توده هایی در مغز تشکیل دهند و در نهایت پلاک های بتا آمیلوئید را تشکیل دهند.

اگر بتوان این اثبات مفهوم را بیشتر آزمایش کرد و بزرگ‌تر کرد، آزمایش جدید می‌تواند به طور چشمگیری سرعت تشخیص آلزایمر را افزایش دهد و به میلیون‌ها بیمار برسد و به آنها کمک کند مدت‌ها قبل از پیشرفت بیماری به مراقبت‌های مناسب دسترسی پیدا کنند.

پلاک های بتا آمیلوئید یکی از ویژگی های شناخته شده بیماری آلزایمر است. اما نقش آنها در زوال شناختی مشخص نیست. برای مدت طولانی، این پلاک های خارج سلولی به عنوان یکی از آغازگرهای اولیه اختلال عملکرد و تخریب نورون ها در نظر گرفته می شد که در نهایت منجر به زوال شناختی می شود.

مقالات مرتبط

با این حال، مطالعات اخیر نشان داده است که پلاک های بتا آمیلوئید تنها در یک سوم بیماران مبتلا به آلزایمر یافت می شود و گاهی اوقات در مغز افراد بدون اختلال شناختی وجود دارد. به عبارت دیگر، پلاک‌های آمیلوئید بتا خارج سلولی در مغز لزوماً به خودی خود سمی نیستند. اما آنها ممکن است توسط سموم مولکولی ایجاد شوند که تشخیص آنها بسیار دشوار است.

این سموم اساساً نسخه های کاربردی آمیلوئید بتا هستند که در داخل سلول ها یافت می شوند. آنها به عنوان الیگومرهای سمی آمیلوئید بتا شناخته می شوند. برخی از دانشمندان فکر می کنند که الیگومرهای سمی آمیلوئید بتا می توانند به نورون ها از دور آسیب بزنند و سلول ها را مستعد تشکیل پلاک ها و توده های خارج سلولی کنند.

دانشمندان هنوز در حال کشف جزئیات این فرآیند هستند. اما این فرضیه محققان دانشگاه واشنگتن را به طراحی آزمایشی به نام SOBA برای تشخیص الیگومرهای سمی آمیلوئید بتا سوق داده است. محققان ابتدا SOBA را روی پلاسمای خون 310 شرکت کننده آزمایش کردند. برخی از شرکت کنندگان دارای اختلال شناختی خفیف یا بیماری آلزایمر بودند. در حالی که دیگران از سلامت شناختی خوبی برخوردار بودند.

به گزارش Science Alert، آزمایش SOBA با اندازه‌گیری الیگومرهای سمی بتا آمیلوئید در پلاسمای خون، همه 53 شرکت‌کننده را مبتلا به بیماری آلزایمر شناسایی کرد که آزمایش‌های پس از مرگ آن را تأیید کردند. این در حالی است که در گروه کنترل، آزمایش SOBA الیگومرهایی را در نمونه های پلاسمای خون 11 نفر شناسایی کرد. ده نفر از این شرکت کنندگان بعداً با اختلال شناختی خفیف یا آلزایمر تشخیص داده شدند. والری داگتیک مهندس زیستی از دانشگاه واشنگتن می گوید:

پزشکان و محققان به دنبال یک تست تشخیصی قابل اعتماد برای بیماری آلزایمر بوده اند که نه تنها تشخیص آلزایمر را تایید کند. بلکه می تواند بیماری را قبل از بروز اختلال شناختی تشخیص دهد. این برای سلامت افراد و تحقیقات در مورد چگونگی ظاهر شدن و ایجاد آسیب الیگومرهای بتا آمیلوئید سمی مهم است. آنچه در اینجا نشان می دهیم این است که SOBA ممکن است مبنای چنین آزمایشی باشد.

این تمام کاری نیست که SOBA می تواند انجام دهد. الیگومرهای سمی تنها ویژگی بیماری آلزایمر نیستند. همچنین به نظر می رسد که پروتئین های نادرست با بیماری پارکینسون و دیابت نوع 2 و زوال عقل با اجسام لوی مرتبط هستند. بنابراین، روزی می توان از SOBA برای شناسایی نشانگرهای اولیه بیماری های فوق استفاده کرد.

تست های دیگری برای اندازه گیری نشانگرهای آلزایمر طراحی شده است. اما میزان موفقیت آنها متفاوت بوده است. به عنوان مثال، در سال 2018، یک تجزیه و تحلیل خون با توانایی تشخیص پیش سازهای آمیلوئید بتا، شروع آلزایمر را 30 سال قبل از شروع نقص های شناختی پیش بینی کرد. به گفته محققان، SOBA می تواند پیش بینی های مشابهی انجام دهد.

در عمل بالینی فعلی، فقط از آزمایش‌های خونی استفاده می‌شود که ژن‌های مرتبط با بیماری آلزایمر را ارزیابی می‌کنند. اما این آزمایش ها در پیش بینی اینکه چه کسی به این بیماری مبتلا می شود، موفقیت آمیز نیست. اکنون، با عملکرد خوب تست‌هایی مانند SOBA، این وضعیت ممکن است در آستانه تغییر باشد.

این مطالعه در مجله PNAS منتشر شده است.