یکی از بزرگترین شرکت های تایوان به دلیل ترس از تحریم های آمریکا صادرات خود به چین را موقتا متوقف کرد.


پس از ثبت پتنت جدید هوآوی با تمرکز بر یکی از مهمترین دستگاه های تراشه سازی، رسانه های تایوانی می گویند یکی از مهم ترین شرکت های این کشور که در تولید برخی تجهیزات تراشه سازی تخصص دارد، صادرات خود را متوقف کرده است. به چین. پتنت هوآوی به اسکنر EUV اشاره داشت، دستگاهی که تنها یک شرکت در جهان توانایی تولید آن را دارد. اسکنر EUV امکان تولید تراشه های مدرن و قدرتمند را فراهم می کند و هواوی به دلیل تحریم های آمریکا به این تراشه ها دسترسی ندارد. تحلیلگران می گویند که اگر هواوی تولید اسکنر EUV را اجرا کند تا حد زیادی تحریم های ایالات متحده را دور می زند.

بر اساس گزارش Wccftech، شرکت Gudeng Precision Industrial تایوان که برخی از تجهیزات تولید تراشه را تولید می کند، به طور موقت صادرات هرگونه تجهیزات به چین را متوقف کرده است. گفته می شود گودنگ به طور کامل روابط خود را با چین قطع نکرده و ممکن است در آینده صادرات محصولات خود را به این کشور از سر بگیرد.

فرآیند تولید تراشه که شامل استفاده از تعداد زیادی مواد اولیه و تجهیزات گران قیمت و پیچیده است، یکی از مهمترین دستاوردهای هر کشوری به حساب می آید. به عنوان بخشی از این فرآیند، مدارهای کوچکی بر روی ویفر سیلیکونی چاپ می شوند. فرآیند چاپ این مدارها به منبع نور خاصی بستگی دارد. اسکنرهای EUV دارای منبع نور با طول موج کم هستند که امکان چاپ مدارهای کوچکتر را فراهم می کند.

اسکنرهای قدیمی DUV مجبور بودند چندین لایه الگو ایجاد کنند تا مدارهایی به کوچکی اسکنرهای EUV ایجاد کنند. فرآیند ایجاد این الگوها زمان بر و پرهزینه است. در فرآیند تراشه، یک لایه به عنوان یک ماسک تعریف می شود. لایه ماسک شامل الگوهایی است که مدارها روی آنها چاپ می شوند. این ماسک ها در زیر منبع نور و بالای ویفر قرار می گیرند.

گودنگ یکی از بزرگترین تامین کنندگان لایه ماسک در تولید تراشه است و نقش برجسته ای در تولید دستگاه های EUV ایفا می کند. این شرکت یکی از مهمترین تامین کنندگان TSMC (بزرگترین تولید کننده تراشه قراردادی در جهان) است. گودنگ همچنین با شرکت هلندی ASML همکاری می کند. ASML تنها شرکتی در جهان است که توانایی ساخت دستگاه های EUV را دارد.