گوگل 36 برنامه مخرب اندروید را که 100 میلیون بار دانلود شده بود از فروشگاه خود حذف کرد


گوگل اخیراً 36 برنامه مخرب اندروید را از فروشگاه Google Play حذف کرده است. این برنامه ها بدون اجازه کاربران، اقداماتی را بر روی دستگاه خود انجام می دادند. این برنامه ها توسط McAfee شناسایی شده اند. برخی از برنامه های فوق از کتابخانه ای به نام گلدوسون برای جمع آوری اطلاعاتی مانند لیست برنامه های نصب شده، اطلاعات شبکه وای فای، بلوتوث و موقعیت مکانی گوشی کاربر استفاده کرده اند. همچنین کتابخانه مذکور می تواند بدون اطلاع کاربر بر روی تبلیغات مختلف در پس زمینه دستگاه کلیک کند.

McAfee بیش از 60 برنامه را شناسایی کرد که از کتابخانه بدافزار Goldoson استفاده می کنند. این برنامه ها بیش از 100 میلیون بار فقط از طریق فروشگاه گوگل پلی دانلود شده اند. پس از اطلاع از این مشکل، گوگل وارد عمل شد و 36 برنامه مخرب را از فروشگاه خود حذف کرد. در همین حال، سایر برنامه‌ها به‌روزرسانی‌های جدیدی دریافت کردند تا به عنوان عوامل مخرب شناخته نشوند. لیست کامل این برنامه ها در می توانید وب سایت رسمی مک آفی را ببینید.

گزارش مذکور را می توان هشداری جدی برای کاربران و توسعه دهندگان دانست. ناگفته نماند که به روز رسانی منظم برنامه ها و سیستم عامل گوشی می تواند به بهبود امنیت شما کمک کند. توسعه دهندگان باید همیشه از آخرین راه حل ها برای اطمینان از امنیت کتابخانه هایی که در برنامه های خود استفاده می کنند استفاده کنند.