گوگل یک تراشه اختصاصی برای مراکز داده خود می سازد


به نظر می رسد گوگل پیشرفت مهمی در توسعه تراشه های مراکز داده داشته است. گزارش های اخیر نشان می دهد که این شرکت تا بازه زمانی 2025 از پردازنده های اختصاصی جدید خود در مراکز داده استفاده خواهد کرد.

این اولین بار نیست که گوگل در فرآیند تحقیق و توسعه یک تراشه اختصاصی موفق شده است، زیرا قبلاً یک طراحی مبتنی بر ASIC برای سرورها و یک سیستم روی یک تراشه (SoC) برای گوشی‌های هوشمند تولید کرده است. غول جستجوی اینترنتی از سال 2015 فرآیند توسعه واحد پردازش تنسور (TPU) را آغاز کرده بود. TPU بر اساس ASIC ساخته شد و هدف از طراحی آن افزایش سرعت یادگیری ماشین، هوش مصنوعی و شبکه های عصبی بود. از این پردازنده در SSD های سفارشی، منابع تغذیه شبکه و کارت های شبکه نیز استفاده می شد. TPU برای انجام پردازش هوش مصنوعی بر روی پلتفرم TensorFlow قرار گرفت، اما گوگل از CPU ها و گرافیک های ساخته شده توسط شرکت های دیگر برای تعدادی از فرآیندها و وظایف پردازشی استفاده کرد. TPU اکنون به نسل چهارم خود رسیده است و اکنون گوگل قصد دارد از پردازنده های خود در فضای سرور استفاده کند.

گوگل همچنین سیستم-روی-چیپ کامل تری به نام Tensor G2 را برای گوشی های هوشمند توسعه داده است که از هسته های Cortex ARM، گرافیک Mali G710 با TPU سفارشی، پردازنده سیگنال تصویر (ISP)، هسته امنیتی و حافظه کش استفاده می کند. 5 نانومتر تولید شده است. توسعه TPU و این تراشه در سال های اخیر احتمالاً تأثیر زیادی در توسعه بهتر برنامه های توسعه تراشه سرور جدید گوگل داشته است.

ظاهرا گوگل تلاش زیادی برای شروع رقابت جدی تری با آمازون در بخش سرورهای ابری کسب و کار دارد. در سال 2018، غول خرده فروشی آنلاین از پردازنده AWS Gravitation مبتنی بر ARM رونمایی کرد و اکنون از نسل سوم آن در مراکز داده خود استفاده می کند. این پردازنده در مقایسه با نمونه های مشابه ساخته شده توسط شرکت های دیگر، عملکرد و کارایی بسیار خوبی را برای سرورهای آمازون به ارمغان آورده است.

به گفته TomsHardware، تیم های تحقیق و توسعه تراشه سرور گوگل در حال حاضر بر روی ساخت دو تراشه 5 نانومتری بر اساس معماری ARM کار می کنند. سیستم روی تراشه مذکور با کد CyPress یکی از طراحی های داخلی گوگل است. در این میان، طرح دیگری با کد Maple وجود دارد که از آن به عنوان طرح دوم یاد می شود و ظاهراً اولویت اصلی با CyPress است.

با توجه به اینکه تولید انبوه تراشه های سرور اختصاصی گوگل احتمالا از سال 2024 آغاز خواهد شد، این احتمال وجود دارد که این شرکت از سال 2025 از آنها در مراکز داده خود استفاده کند که خبر خوبی برای شرکت هایی مانند AMD و اینتل نیست.