گوگل مایکروسافت و ChatGPT را در زمینه هوش مصنوعی «تخریب» می کند


جنجال رسانه ای پیرامون نسخه جدید موتور جستجوی بینگ باعث شده است که بسیاری از مردم فکر کنند که مایکروسافت به لطف همکاری با OpenAI (خالق ChatGPT) می تواند گوگل را در نبرد هوش مصنوعی شکست دهد. یک تحلیلگر در توییتر که می گوید از رقابت در هوش مصنوعی هیجان زده است، شش دلیل را بیان کرده است که چرا گوگل می تواند این دو شرکت را “ویران کند”.

در حالی که مایکروسافت در حال آماده شدن برای رونمایی از نسخه جدید بینگ بود، گوگل در بیانیه ای غیرمنتظره چت بات Bard را به عنوان رقیب اصلی ChatGPT معرفی کرد تا ثابت کند پروژه های مهمی برای برتری در زمینه هوش مصنوعی دارد. قبل از رونمایی بارد، مایکروسافت اعلام کرد که 10 میلیارد دلار به OpenAI تزریق خواهد کرد و 49 درصد از سهام این شرکت را در اختیار خواهد گرفت.

مایکروسافت در ابتدا ویژگی های مشتق شده از ChatGPT را به Teams Messenger اضافه کرد تا آن را “هوشمندتر” کند. غول آمریکایی صنعت فناوری در ادامه موتور جستجوی بینگ را با هوش مصنوعی ادغام کرد.

با این تحولات، مایکروسافت اکنون به دنبال رویای بزرگی است که برای یک دهه در ذهن خود پرورانده است: تسلط بر بازار موتورهای جستجو. ساتیا نادلامدیرعامل این شرکت در مصاحبه ای جدید، گوگل را گوریل 400 کیلویی نامید که مایکروسافت در تلاش برای “رقصیدن” آن است.

نادلا گفت: “امیدوارم با نوآوری ما، آنها خودنمایی کنند و نشان دهند که می توانند برقصند.” من می خواهم مردم بدانند که ما آنها را وادار به رقص کردیم.

هیجان ایجاد شده برای موتور جستجوی بینگ گوگل را به دردسر انداخته است. ساندار پیچایمدیر عامل گوگل یک “کد قرمز” صادر کرد. این کد تنها در صورتی در گوگل صادر می شود که این شرکت از سوی رقبای خود احساس خطر کند و به دنبال پروژه ای همه جانبه برای خودنمایی باشد. گوگل اکنون در حال آماده شدن برای حضور همه جانبه در بازار چت بات از طریق Bard است.

تیبو میکر او در تحلیلی تامل برانگیز می گوید: من معتقدم ساتیا درست می گوید، اما نه کاملاً، گوگل واقعاً گوریل 400 کیلوگرمی محسوب می شود، اما این گوریل مایکروسافت و OpenAI را در خاک سیاه قرار می دهد.

میکر برای اثبات گفته های خود 6 دلیل ذکر کرده است. اول اینکه گوگل انحصار بزرگی در بازار موتورهای جستجو دارد. بیش از همه خدمات دیگر، گوگل و یوتیوب پرکاربردترین موتورهای جستجو در جهان هستند و 91.9 درصد از سهم بازار را در اختیار دارند. فاصله بین بینگ و گوگل فراتر از تصور است.