گوگل روند توسعه سیستم عامل فوشیا را از سال 2023 تسریع خواهد کرد


از سال 2017 شاهد اخباری در مورد روند توسعه پروژه فوشیا گوگل هستیم. هدف غول جستجوی اینترنتی از ساخت این پلتفرم، ایجاد یک سیستم عامل با هسته کاملا جدید است که بر خلاف بسیاری از سیستم عامل های فعلی از جمله اندروید، بر روی هسته های لینوکس اجرا نمی شود. فوشیا از زمان معرفی خود به طور پیوسته رشد کرده است و اکنون در نمایشگر هوشمند Nest Hub استفاده می شود. قدم بزرگ بعدی برای این سیستم عامل استفاده از آن در اسپیکرهای هوشمند جدید است که احتمالا در سال 2023 عرضه خواهند شد.

کسانی که از روزهای ابتدایی Fuchsia را دنبال کرده‌اند، می‌دانند که این سیستم عامل پتانسیل زیادی دارد و در حال حاضر بیشتر در محصولات مرتبط با خانه هوشمند استفاده می‌شود. اولین بررسی های این پلتفرم نشان می دهد که گوگل چشم اندازی جسورانه برای آینده محاسبات موبایل و دسکتاپ دارد. در حال حاضر این سیستم عامل بر روی پیکسل بوک گوگل نیز قابل نصب است.

تیم Fuchsia همچنین مدتهاست که بر قابلیت اطمینان و آوردن مزایای برنامه های لینوکس و اندروید به سیستم عامل جدید خود متمرکز شده است. این در ابتدا شامل اجرای چیزها بر روی یک ماشین مجازی بود که اساساً به همان روشی کار می کند که سیستم عامل کروم برای اجرای برنامه های Steam، Android و Linux استفاده می کند. گوگل اخیراً کار روی Starnix را آغاز کرده است. یک راه حل جدید جسورانه که به برنامه های اندروید و لینوکس اجازه می دهد مستقیماً روی Fuchsia اجرا شوند.

اگر گوگل امکان اجرای اپلیکیشن های دیگر پلتفرم ها را در فوشیا فراهم نکند، احتمال پذیرش این سیستم عامل توسط کاربران بسیار کم خواهد بود زیرا هیچکس نمی خواهد از پلتفرمی استفاده کند که نتواند اپلیکیشن های مورد نیاز خود را اجرا کند. علاوه بر این، بسیاری از توسعه دهندگان تمایلی به توسعه برنامه های کاربردی برای یک سیستم عامل قبل از محبوبیت در بین کاربران ندارند. بنابراین، گوگل امیدوار است با اقدامات خود لیستی چشمگیر از برنامه های کاربری Fuchsia را از روز اول انتشار در دسترس کاربران قرار دهد.

البته فوشیا می تواند برای همیشه به اپلیکیشن های اندروید و لینوکس وابسته باشد و گوگل این را به خوبی می داند. علاوه بر این، غول جستجوی اینترنتی احتمالاً قصد دارد سیستم عامل جدید خود را از نظر پشتیبانی از برنامه ها بسیار قدرتمند کند و نسخه های بومی برنامه های محبوب این شرکت در دسترس باشد.

تیم گوگل کروم پشتیبانی کاملی از مرورگر محبوب خود برای Fuchsia آماده کرده است. از آن زمان، تیم کارمندان گوگل به طور فعال در حال آزمایش نحوه استفاده از سیستم عامل جدید برای انجام کارهای روزانه هستند. از سوی دیگر، این روزها بسیاری از افراد می توانند تقریباً به طور کامل کارهای خود را در محدوده برنامه های کاربردی وب انجام دهند.

به نظر می رسد گوگل در حال حاضر در تلاش است تا توسعه دهندگان بیشتری را برای ساخت برنامه ها و محصولات برای Fuchsia جذب کند. تیم توسعه این پلتفرم اوایل این ماه میزبان رویداد SDK Bootcamp بود. نام این رویداد به تنهایی نشان می دهد که گروه جدیدی از توسعه دهندگان به سرعت با روش استفاده از SDK این سیستم عامل برای ساخت اپلیکیشن های بومی آن آشنا شدند.

بخشی از مقدمات امسال برای Bootcamp شامل انتشار و بهبود پلاگین رسمی Visual Studio Code بود که برای کار با Fuchsia طراحی شده بود. این افزونه تا به امروز تنها 500 بار دانلود شده است و تصویر جالبی از تعداد توسعه دهندگانی که روی پروژه های مرتبط با فوشیا کار می کنند به دست می دهد.

هنوز مشخص نیست که آیا رویداد اخیر Fuchsia فقط برای کارمندان گوگل بود تا در مورد سیستم عامل اطلاعات کسب کنند یا اینکه کارمندان سایر شرکت ها نیز در آن حضور داشتند. در هر صورت، این رویداد می تواند نشانه ای از نزدیک شدن فوشیا به راه اندازی بزرگ خود باشد. درست مانند رویداد اندروید که در Google I/O 2008 رخ داد و دنیای گوشی های هوشمند را به کلی تغییر داد.

اگرچه نشانه های بسیار خوبی از روند توسعه Fuchsia وجود دارد، اما باید به نحوه صحبت کارمندان گوگل در مورد این سیستم عامل توجه کنیم. هیروشی لاکهایمردر رویداد I/O 2019 از Fuchsia به عنوان یک پلتفرم برای انجام آزمایش ها یاد کرد و در ادامه نسبت به در نظر گرفتن آن به عنوان جایگزینی برای سیستم عامل های کروم یا اندروید هشدار داد.

در همین حال یکی از اعضای تیم فوشیا به طور خلاصه توضیح داد که این سیستم عامل محصولی مانند اندروید نیست و می توان آن را پلتفرمی دانست که محصولاتی مانند اندروید یا Nest Hub بر روی آن ساخته می شوند.

کریس مک کیلوپمدیر سابق مهندسی فوشیا در مصاحبه ای با وب سایت 9to5Google این نظر را تکرار کرد و گفت که سیستم عامل بر محصولات مصرفی و مشکلاتی که کاربران و توسعه دهندگان با آن مواجه هستند تمرکز دارد.

با توجه به نکات ذکر شده در این مقاله، همچنان می توان به مراحل بعدی فرآیند توسعه فوشیا امیدوار و خوش بین بود. چه این پلتفرم به سیستم عامل بزرگ بعدی گوگل تبدیل شود یا به زیرساخت پنهان بسیاری از محصولات تبدیل شود، مطمئناً آینده آن بسیار روشن به نظر می رسد.