گوگل در راه تبدیل شدن به اپل: نصب خارج از فروشگاه برنامه در اندروید 14 محدود خواهد شد


اندروید 13 با گذشت حدود 6 ماه از عرضه عمومی آن تنها بر روی پنج درصد از گوشی های اندرویدی نصب شده است و اکنون که تعدادی از کاربران به این سیستم عامل دسترسی دارند، اولین شایعات در مورد اندروید 14 در شبکه های اجتماعی منتشر شده است. نسخه توسعه دهنده اندروید 14 احتمالا حداکثر تا یک ماه و نیم دیگر عرضه خواهد شد.

به گزارش اندروید اتوریتی، یکی از تغییرات مهم اندروید 14 بر نحوه دانلود اپلیکیشن ها تاثیر می گذارد. با توجه به تغییرات مشاهده شده در کد اندروید، آخرین نسخه این سیستم عامل، اپلیکیشن هایی را که مختص نسخه های قدیمی اندروید هستند، مسدود می کند.

گوگل دائماً توسعه دهندگان را تشویق می کند تا برنامه های خود را به روز کنند تا همیشه بهترین تجربه را در آخرین نسخه اندروید به کاربر ارائه دهند. دستورالعمل‌های جدید Google Play بیان می‌کند که برنامه‌ها باید حداقل بر روی Android 12 متمرکز شوند، نه نسخه‌های قدیمی‌تر.

پیش نیاز مورد نظر فقط شامل برنامه هایی می شود که از طریق Google Play در دسترس قرار می گیرند. این بدان معناست که کاربر می‌تواند برنامه‌های توسعه‌یافته برای نسخه‌های قدیمی‌تر اندروید را از منابع دیگر سایدلود کند. همچنین، اگر قبلاً برنامه‌های قدیمی را دانلود کرده‌اید، Google Play به شما اجازه می‌دهد دوباره آن‌ها را در گوشی خود دانلود کنید.

ظاهرا گوگل قصد دارد تغییر مهمی در قابلیت sideloading اندروید 14 ایجاد کند و آن را محدودتر کند. هدف گوگل جلوگیری از انتشار بدافزار است. بارگذاری جانبی برنامه های ساخته شده برای اندروید 6 و بالاتر احتمالاً در اندروید 14 غیرممکن خواهد شد.

با توجه به تغییرات، نصب اپلیکیشن های قدیمی از طریق گوگل پلی به طور کامل مسدود شده است. اندروید 14 نیز بارگذاری جانبی این برنامه ها را غیرممکن می کند.

این شایعه در حالی منتشر می شود که یک افشاگر معروف ادعا می کند که اپل برای اولین بار در iOS 17 امکان بارگذاری جانبی برنامه های آیفون را فراهم می کند.