گوگل در حال گسترش استفاده از هوش مصنوعی در موتور جستجو، نقشه ها و مترجم متن خود است


گوگل در رویداد اخیر خود مجموعه ای از به روز رسانی های جدید مبتنی بر هوش مصنوعی را برای موتور جستجو، نقشه ها و سرویس مترجم متن خود اعلام کرد.

غول جستجوی اینترنتی نسخه کوتاهی از چت ربات هوش مصنوعی خود Bard را به نمایش گذاشت. این ابزار به عنوان رقیب ChatGPT توسعه یافته و از فناوری LaMDA استفاده می کند. به گفته The Verge، گوگل بیشتر بر روی ارائه ویژگی های مبتنی بر هوش مصنوعی تمرکز کرده است که قبلاً در ابزار جستجوی بصری Google Lens، نسخه همه جا حاضر Google Maps و همچنین سرویس ترجمه متن این شرکت دیده ایم.

بینگ جدید مایکروسافت با هوش مصنوعی ChatGPT ادغام شده است، اما هنوز برای عموم در دسترس نیست. البته شما می توانید مستقیماً از طریق پلتفرم OpenAI با این چت بات تعامل داشته باشید. پروژه ای که گوگل به دلیل راه اندازی عمومی، کد آن را قرمز اعلام کرد.

در ادامه به بررسی برخی از ویژگی هایی می پردازیم که به زودی در اختیار کاربران گوگل قرار می گیرد.

 • یکی از بزرگترین تغییرات مبتنی بر هوش مصنوعی گوگل، جستجوی چندگانه است. این ابزار به شما امکان می دهد جستجوی خود را با استفاده از یک تصویر و چند کلمه متن آغاز کنید. به عنوان مثال، فرض کنید به دنبال پیراهن خاصی هستید که عکس آن را دارید، اما می خواهید رنگ دیگری داشته باشد. در این شرایط جستجوی چندگانه گوگل به شما کمک می کند تا عکسی از پیراهن تهیه کنید و رنگ مورد نظر را به صورت متن وارد کنید. این ویژگی ابتدا برای کاربران آمریکایی راه اندازی شد، اما اکنون از طریق Google Lens در سراسر جهان در دسترس است.
 • نمای همه جانبه در Google Maps یک نمای سه بعدی از یک منطقه خاص را با اطلاعاتی مانند ترافیک و آب و هوا ترکیب می کند. این ویژگی اکنون در شهرهایی مانند لندن، لس آنجلس، نیویورک، سانفرانسیسکو و توکیو در دسترس است.
 • ویژگی‌های جدیدی که به رانندگان خودروهای برقی کمک می‌کند راحت‌تر به ایستگاه‌های شارژ دسترسی پیدا کنند و همچنین اطلاعاتی درباره فروشگاه‌های مواد غذایی یا هتل‌های موجود در مسیرشان ارائه می‌دهند.
 • ویژگی جدید واقعیت افزوده در گوگل لنز نیز متن ترجمه شده را با تصویر اصلی خود ترکیب می کند. این ویژگی برای همه کاربران در سراسر جهان در دسترس خواهد بود.

البته گوگل در رویداد اخیر خود ویژگی های جدید دیگری نیز معرفی کرده است که احتمالا در هفته ها و ماه های آینده در دسترس خواهد بود.

 • امکان جستجو با استفاده از کلمات یا تصاویر روی صفحه، بدون نیاز به خروج از برنامه های در حال اجرا.
 • اگر از Google Maps در تلفن هوشمند خود استفاده می‌کنید، Google اکنون می‌تواند مکان بعدی را در صفحه قفل دستگاهتان به شما نشان دهد.
 • جستجوهای چندگانه محله به شما امکان می دهد چیزهایی مانند مکان هایی برای خرید محصولات خاص در اطراف خود پیدا کنید. این ویژگی در حال حاضر در ایالات متحده موجود است، اما به زودی در سراسر جهان در دسترس خواهد بود.
 • جستجوی چندگانه در گوشی های هوشمند در چند ماه آینده به طور جهانی در دسترس همه کاربران قرار خواهد گرفت.
 • نمایه نقشه های گوگل در فلورانس، ونیز، آمستردام، دوبلین و موارد دیگر نیز در دسترس خواهد بود.
 • نمای زنده داخلی که ناوبری را با فناوری واقعیت افزوده فراهم می کند. این ویژگی به کاربران کمک می‌کند تا در ساختمان‌ها و مکان‌هایی که پیمایش در آن‌ها دشوار است، راحت‌تر به مقصد برسند. این ویژگی به زودی بیش از هزار فرودگاه، ایستگاه قطار و مرکز خرید جدید را پوشش خواهد داد.
 • جستجوی Live View به شما امکان می‌دهد با مشاهده مکان‌های خاص از طریق دوربین تلفن هوشمند خود، اطلاعات بیشتری در مورد مکان‌های خاص کسب کنید. این ویژگی به زودی در بارسلونا، دوبلین و مادرید در دسترس خواهد بود.
 • سرویس ترجمه متن گوگل می تواند زمینه بیشتری در مورد برخی از کلمات و عبارات ارائه دهد. این ویژگی در هفته های آینده به زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، ژاپنی و اسپانیایی در دسترس خواهد بود.
 • طراحی مجدد رابط کاربری گوگل ترنسلیت که قبلا بر روی نسخه اندروید آن اعمال شده بود، به زودی برای نسخه iOS نیز در دسترس خواهد بود.