گوگل به دلیل ردیابی غیرقانونی موقعیت مکانی کاربران 391.5 میلیون دلار جریمه می پردازد


الن روزنبلومدادستان کل ایالت اورگان در بیانیه ای اعلام کرد که گوگل با 40 ایالت آمریکا برای پرداخت 391.5 میلیون دلار برای پایان دادن به پرونده حقوقی مربوط به سیاست های ردیابی موقعیت مکانی کاربر به توافق رسیده است. دفتر دادستان کل اورگان می گوید گوگل در حال جمع آوری اطلاعات در مورد موقعیت مکانی تقریبی کاربران است حتی پس از اینکه کاربران ردیابی موقعیت مکانی را خاموش کردند.

بر اساس توافقنامه امضا شده بین گوگل و ایالات متحده، این غول صنعت فناوری باید رویکرد شفاف تری نسبت به سیستم ردیابی موقعیت مکانی داشته باشد و از ابتدای سال 2023 جزئیات واضح تری در مورد سیاست های ردیابی موقعیت مکانی خود ارائه دهد.

با الن روزنبلوم داگ پترسون، دادستان کل ایالت نبراسکا، این پرونده را در رابطه با خط مشی ردیابی موقعیت مکانی Google رهبری کرد. طبق بیانیه دفتر دادستان کل اورگان، این بزرگترین پرونده متمرکز بر حریم خصوصی کاربران است که توسط گروهی از دادستان های کل ارائه شده است.

به گزارش CNBC، شخصی به نمایندگی از گوگل ضمن تایید جریمه 391.5 میلیون دلاری گفت که سیاست هایی که دادستان کل اورگان از آن صحبت می کند «سال ها پیش» تغییر کرده و اکنون جایی در رویکرد گوگل برای ردیابی موقعیت مکانی ندارد.

روزنبلوم گفت که گوگل مدت‌هاست که “سود را بر حریم خصوصی کاربران خود اولویت داده است” و اقدامات “فریبکارانه” انجام داده است: “کاربران فکر می‌کردند ردیابی موقعیت مکانی را در حساب Google خود غیرفعال کرده‌اند، اما این شرکت به ضبط مخفیانه حرکات آنها ادامه داد و از آن استفاده کرد. جمع آوری اطلاعات برای همکاری با شرکت های تبلیغاتی.

مقاله مرتبط:

ماه گذشته، گوگل با پرداخت 85 میلیون دلار جریمه در پرونده ای مشابه در آریزونا موافقت کرد. سایر موارد با محوریت خط مشی ردیابی مکان هنوز در واشنگتن، ایندیانا و تگزاس معلق هستند. چهار دادستان کل ایالات متحده ادعا می کنند که گوگل از داده های موقعیت مکانی کاربران برای تبلیغات استفاده می کند. این شکایت ها سعی دارند گوگل را مجبور کنند که الگوریتم های مربوطه را غیرفعال کند.