گوگل با افزودن هوش مصنوعی به جیمیل و چندین سرویس دیگر مایکروسافت را به رقابت دعوت کرد


پس از هفته ها انتظار، سرانجام گوگل مجموعه ای از ویژگی های جدید را بر اساس آن منتشر کرد هوش مصنوعی را به خانواده برنامه‌های Workspace از جمله Google Docs، Google Sheets، Google Slider و Gmail معرفی کرد.

در نسخه جدید Google Docs می تواند با تکیه بر هوش مصنوعی متون را ایجاد یا خلاصه کند. همچنین، هوش مصنوعی به کاربران Google Docs ایده هایی برای تولید متون جدید می دهد.

در نسخه جدید جیمیل، کاربر می تواند نکات مهم را بنویسد تا سرویس به صورت خودکار متن کامل ایمیل را آماده کند. علاوه بر نوشتن Verge، Google Slides به توانایی ایجاد تصاویر و محتوای صوتی و محتوای ویدیویی از طریق هوش مصنوعی (مشابه خدمات Microsoft Designer بر اساس DALL-E و Canva بر اساس Stable Diffusion).

بیانیه جدید گوگل به وضوح نشان می دهد که این شرکت نمی خواهد رقابت ایجاد شده توسط هوش مصنوعی را از دست بدهد. از زمان آغاز آن ChatGPT در اواخر سال 2022 و انتشار نسخه جدید بینگ مبتنی بر هوش مصنوعی، گوگل تحت فشار شدیدی قرار گرفته است تا خدمات مشابهی را در اختیار کاربران خود قرار دهد. اواخر سال گذشته، مدیران ارشد گوگل به کارمندان اعلام کردند که همه سرویس های مهم (آنهایی که بیش از یک میلیارد کاربر دارند) تا چند ماه دیگر به هوش مصنوعی مجهز خواهند شد.

ویژگی های جدید گوگل در حال حاضر به طور کامل در دسترس نیستند. این شرکت قصد دارد ابزارهای نوشتن متن برای Google Docs و Gmail را در این ماه با گروهی از کاربران آمریکایی مورد اعتماد آزمایش کند. این شرکت هنگام رونمایی از چت بات بارد نیز رویکردی مشابه داشت. گوگل گفته است که ویژگی های جدید را بعداً در دسترس عموم قرار خواهد داد. اما فعلا تاریخ دقیقی را مشخص نکرده است.

در نسخه جدید جیمیل می توانید از هوش مصنوعی برای تهیه پیش نویس متن و پاسخ به ایمیل ها و خلاصه سازی متن ایمیل استفاده کنید. نسخه جدید Google Docs علاوه بر اینکه به شما ایده می‌دهد، می‌تواند متن را تصحیح یا کاملاً بازنویسی کند و متون کاملاً جدیدی بنویسد.

علاوه بر این، نسخه جدید Google Sheets به شما امکان می دهد داده های خام را به آمار تحلیلی تبدیل کنید و فرمول ایجاد کنید. نسخه جدید Google Mate همچنین امکان ایجاد پس‌زمینه جدید و یادداشت‌برداری را فراهم می‌کند.

در میان تمام ویژگی های جدید، ابزار نوشتن متن در Gmail و Google Docs بیشترین استفاده را دارد. در دمو گوگل می بینیم که سرویس Docs متن مورد نیاز کاربر را در چند ثانیه ایجاد می کند. می‌توانید به Google Docs بگویید که یک درخواست شغلی برای شما بنویسد.

شایعات می گویند که مایکروسافت قصد دارد قابلیت های مشابهی را به خانواده نرم افزارهای آفیس اضافه کند. این شرکت روز پنجشنبه مراسم ویژه ای برگزار خواهد کرد.