گلکسی اس 23 احتمالا از نسخه ویژه اسنپدراگون 8 نسل 2 با CPU و GPU قدرتمندتر استفاده خواهد کرد.


تعدادی از گوشی های معرفی نشده با استفاده از پردازنده کوالکام اسنپدراگون 8 نسل 2 در بنچمارک های Geekbench ظاهر شده اند. نتایج بنچمارک گوشی های گلکسی اس 23، گلکسی اس 23 پلاس و گلکسی اس 23 اولترا نشان می دهد که تک هسته قدرتمند واحد CPU به فرکانس 3.36 گیگاهرتز، هسته های میانی به فرکانس 2.80 گیگاهرتز و سه هسته کم مصرف می رسد. هسته ها به فرکانس 2.02 گیگاهرتز می رسند.

بنچمارک ها فقط به گوشی های سامسونگ محدود نمی شوند. تعداد قابل توجهی از گوشی ها قرار است به پردازنده جدید کوالکام مجهز شوند که در بین آنها بنچمارک های Vivo X90 Pro و iQOO 11 را دیده ایم. اگر به نتایج بنچمارک دقت کنید متوجه خواهید شد که فرکانس هسته اصلی در پردازنده این دو گوشی 3.19 گیگاهرتز است. زمانی که کوالکام اسنپدراگون 8 نسل 2 را معرفی کرد، همان عدد را برای فرکانس هسته اصلی (به طور دقیق 3.1872 گیگاهرتز) اعلام کرد.

بنچمارک پردازنده کوالکام اسنپدراگون 8 نسل 2

چند روز پیش حساب کاربری Ice Universe در توییتر که سابقه بسیار خوبی در افشای اطلاعات دارد، اعلام کرد که مدل اروپایی گوشی های سری گلکسی اس 23، نسخه ویژه این پردازنده است. از اسنپدراگون 8 نسل 2 استفاده خواهد کرد که فرکانس بالاتری نسبت به نسخه معمولی دارد. بنچمارک های فاش شده مربوط به مدل های آمریکایی گلکسی اس 23 است، بنابراین این احتمال وجود دارد که نسخه به روز شده اسنپدراگون 8 نسل 2 برای تمامی مدل های گلکسی اس 23 اعمال شود و فقط به مدل های اروپایی محدود نشود.

حساب کاربری Ice Universe ادعا می کند که پردازنده گرافیکی مورد استفاده در نسخه اسنپدراگون 8 نسل 2 دارای فرکانس 719 مگاهرتز خواهد بود. کوالکام در هنگام معرفی تراشه جدید خود گفت که واحد گرافیکی فرکانس 680 مگاهرتز دارد.

بر اساس گزارش GSMArena، کوالکام در سال های اخیر تراشه های مدل AC خود را با فرکانس بالاتری نسبت به مدل استاندارد تولید کرده است. به عنوان مثال، اسنپدراگون 855 با شماره مدل SM8150 ساخته شد و اسنپدراگون 855+ که از شماره مدل SM8150-AC استفاده می کرد، به هسته 2.96 گیگاهرتز (به جای 2.84 گیگاهرتز) مجهز شد. پردازنده جدید اسنپدراگون 8 نسل 2 معرفی شده با شماره مدل SM8550-AB است. ما فرض می کنیم که گوشی های جدید سامسونگ از مدل SM8550-AC این تراشه استفاده کنند.

مقالات مرتبط:

مشخص نیست تراشه تولید شده برای سری گلکسی اس 23 سامسونگ Snapdragon 8+ Gen 2 یا Snapdragon 8 Gen 2 نامیده می شود. بعید است که Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 2 را منحصر به سامسونگ نگه دارد، بنابراین فرضیه دوم این است که احتمال بیشتری دارد

کوالکام در اسلایدهای رسمی خود ادعا می کند که واحد CPU پردازنده Snapdragon 8 Gen 2 تا 35٪ سریعتر و واحد GPU تا 25٪ سریعتر از نسل قبلی است. انتظار داریم که نسخه ویژه این تراشه در گوشی های سامسونگ تفاوت عملکردی بیشتری با نسل قبل داشته باشد.

سال هاست که سامسونگ گوشی های سری گلکسی اس را با دو نوع تراشه اسنپدراگون و اگزینوس در بازارهای مختلف عرضه می کند. با توجه به عملکرد ضعیف تراشه های اگزینوس، این احتمال وجود دارد که از سال 2023 تا 2025، تمامی گوشی های رده بالای سامسونگ به طور انحصاری از پردازنده های اسنپدراگون استفاده کنند.