گزارش مرکز آمار از شاخص قیمت مصرف کننده: بیش از 8 درصد تورم سالانه ارتباطات


آخرین گزارش مرکز آمار از شاخص بهای کالاها و خدمات مصرف کننده حاکی از تورم بالایی است که تقریباً همه گروه ها را شامل می شود. به طور کلی نرخ تورم سالانه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» ۶۵ درصد و در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» ۳۵.۹ درصد بوده است.

نرخ تورم ماهانه گروه ارتباطات 2.7 درصد گزارش شده است و مقایسه قیمت این سرویس در دی ماه سال جاری با دی ماه 1400، تورم 12.8 درصدی در بخش ارتباطات را نشان می دهد. یعنی خانوارهای کشور 12.8 درصد بیشتر از دی ماه سال گذشته برای این خدمت هزینه کرده اند. نرخ تورم سالانه این بخش 8.8 درصد گزارش شده است.

تورم ماهانه گروه ارتباطات برای خانوارهای شهری برابر با 2.9 و تورم سالانه در این مناطق 13.5 گزارش شده است. همچنین در مناطق روستایی خانوارها به طور متوسط ​​2 درصد بیشتر از ماه قبل و 9 درصد بیشتر از دی ماه 1400 برای این خدمت هزینه کردند.

چند ماهی است که شرکت مخابرات با افزودن مبلغی به عنوان حداقل هزینه نگهداری تلفن ثابت، تعداد قبض تلفن مشترکان را افزایش داده است. اگرچه در شورای رقابت و سازمان بازرسی کل کشور مخالفانی وجود دارد اما این اقدام همچنان ادامه دارد.

همچنین در خرداد ماه امسال تعرفه های پستی بین 67 تا 110 درصد افزایش یافت. در حوزه اینترنت امسال کاربران هم با افزایش قیمت بسته ها و هم با کاهش حجم بسته ها و حذف بسته های ارزان اینترنت مواجه شدند.