گزارش مالی AMD برای سه ماهه چهارم سال 2022


AMD امروز صبح آخرین گزارش مالی خود را برای سه ماهه چهارم سال 2022 منتشر کرد که انتظارات تحلیلگران وال استریت را شکست داد، اما گفت که فروش محصولاتش در سه ماهه اول سال 2023 احتمالاً 10 درصد کاهش می یابد.

پس از انتشار گزارش مالی جدید AMD، ارزش سهام این شرکت بیش از دو درصد افزایش یافت. تیم قرمز اعلام کرد که در سه ماهه آخر سال گذشته، سود تعدیل شده هر سهم شرکت 0.69 دلار بود، در حالی که تحلیلگران 0.67 دلار پیش بینی کرده بودند. درآمد AMD به 5.6 میلیارد دلار رسید که بیشتر از درآمد 5.5 میلیارد دلاری پیش بینی شده بود.

AMD گفته است که انتظار دارد فروش محصولاتش در سه ماهه اول سال 2023 به 5.3 میلیارد دلار برسد، در حالی که تحلیلگران انتظار درآمد 5.47 میلیارد دلاری را داشتند. عدد اعلام شده توسط AMD به معنای کاهش 10 درصدی فروش نسبت به سه ماهه اول سال 2022 است. AMD می گوید فروش محصولاتش در سال گذشته 44 درصد رشد داشته است.

AMD انتظار دارد حاشیه سود ناخالص تعدیل شده خود حدود 50 درصد باشد. این معیار برای شرکت های تولید تراشه بسیار مهم است.

گزارش مالی جدید AMD در زمانی منتشر می شود که بسیاری از سازندگان تراشه با کاهش درآمد مواجه هستند. کاهش درآمد این شرکت ها نتیجه کاهش تقاضا از سوی مشتریان است. اینتل، رقیب اصلی AMD، فصل فاجعه‌باری را پشت سر گذاشت و گفت که فروش محصولاتش در سه ماهه اول سال 2023 تا 40 درصد کاهش می‌یابد.

طبق گزارش CNBC، AMD افزایش درآمد خود را به رشد قابل توجه فروش پردازنده های تعبیه شده و پردازنده های کلاس مرکز داده نسبت داده است. در سه ماهه پایانی سال 2022، درآمد پردازنده های کامپیوتر و لپ تاپ و همچنین درآمد واحد بازی AMD کاهش یافت.

فروش پردازنده های مرکز داده AMD 42 درصد بیشتر از سال 2021 بوده و به 1.7 میلیارد دلار رسیده است. تیم قرمز توانسته است بخشی از سهم اینتل در بازار مراکز داده را به خود اختصاص دهد. فروش پردازنده های جاسازی شده این شرکت 1868 درصد رشد داشته است. این رشد شگفت انگیز نتیجه خرید Xilinx است.

به دلیل کاهش فروش رایانه های شخصی، درآمد پردازنده های AMD نسبت به سال 2021 51 درصد کاهش یافته است. AMD می گوید مشتریانش تعداد زیادی از پردازنده های این شرکت را ذخیره کرده اند. این شرایط برای سایر شرکت های تولید تراشه نیز دیده می شود.

دکتر لیزا سومدیر عامل AMD به تحلیلگران گفت که این شرکت انتظار دارد اندازه بازار رایانه های شخصی در سال جاری 10 درصد کاهش یابد. او اعلام کرد که اکوسیستم رایانه شخصی “ضعیف” شده است. AMD مطمئن است که سهم خود را در بازار CPU افزایش می دهد.

فروش واحد بازی AMD که شامل کارت‌های گرافیک و پردازنده‌های گرافیکی برای کنسول‌ها می‌شود، در سه ماهه چهارم سال 2022 هفت درصد کاهش یافت. این کاهش فروش مربوط به کارت‌های گرافیک AMD است.

AMD انتظار دارد فروش پردازنده‌های گرافیکی و پردازنده‌های گرافیکی خود در سه‌ماهه جاری 2023 به کاهش خود ادامه دهد، اما فروش دیتاسنتر و پردازنده‌های تعبیه‌شده افزایش خواهد یافت.