گزارش مالی اپل؛ رکوردشکنی خدمات آیفون و نرم افزار همزمان با کاهش فروش مک و آیپد


اپل در آخرین گزارش مالی خود برای سه ماهه دوم مالی 2023 انتظارات تحلیلگران وال استریت را شکست داد و گفت که درآمد حاصل از تجارت خدمات این شرکت به بالاترین حد خود رسیده است. همچنین در فصل اخیر رکورد فروش جدیدی برای آیفون به ثبت رسید.

آمارهای رسمی حاکی از آن است که تقاضا برای گوشی های سری آیفون 14 همچنان بالاست، این در حالی است که امسال قرار است شاهد تغییرات اساسی مانند تغییر درگاه شارژ آیفون باشیم. با وجود عملکرد درخشان آیفون، سایر مشاغل اپل مانند مک و آیپد با کاهش فروش مواجه شدند.

تیم کوکمدیرعامل اپل در کنفرانس توجیهی جدیدی که صبح امروز به وقت تهران برگزار شد، گفت: فروش آیفون در سه ماهه منتهی به ماه مارس (اسفند و فروردین) هرگز تا این حد بالا نبوده است و آمار رکوردشکنی در حالی ثبت شده است که ما با آن روبرو هستیم. شرایط سخت اقتصادی . به گفته کوک، تعداد دستگاه های فعال اپل به بالاترین حد خود رسیده است.

کوک در بخشی از صحبت های خود گفت: فصل گذشته بهتر از چیزی بود که انتظار داشتیم.

برخلاف شرکت‌های بزرگ فناوری که در ماه‌های اخیر ده‌ها هزار نفر را اخراج کرده‌اند، تیم کوک می‌گوید اپل اخراج‌های گسترده را در نظر نمی‌گیرد. کوک می گوید اخراج کارکنان “آخرین راه حل” اپل برای کاهش هزینه ها است و “اخراج انبوه چیزی نیست که ما در حال حاضر درباره آن صحبت کنیم.”

اپل در سه ماهه اخیر موفق به کسب 94.84 میلیارد دلار درآمد شد، در حالی که تحلیلگران انتظار داشتند درآمد این شرکت به 92.96 میلیارد دلار برسد. حاشیه سود ناخالص اپل به 44.3 درصد رسید. سود هر سهم اپل 1.52 دلار بود.

اپل اعلام کرد که سود خالص آن به 24.16 میلیارد دلار رسیده است، در حالی که سود خالص این شرکت برای مدت مشابه در سال 2022، 25.01 میلیارد دلار بوده است. در سه ماهه دوم سال مالی 2023، درآمد اپل سه درصد کاهش یافت.

مانند طبق گزارش CNBC، درآمد آیفون در سه ماهه اخیر 51.33 میلیارد دلار بوده است. درآمد مک و آیپد به ترتیب به ۷.۱۷ و ۶.۶۷ میلیارد دلار رسید. در همین دوره، سایر محصولات اپل 8.76 میلیارد دلار درآمد کسب کردند و رکوردشکنی 20.91 میلیارد دلار برای تجارت خدمات ثبت شد.

با وجود عملکرد خوب اپل، فروش کلی این شرکت برای دومین سه ماهه متوالی کاهش یافت. در پاسخ به گزارش مالی جدید، شاهد رشد دو درصدی سهام اپل بودیم. مدیر مالی اپل می گوید که درآمد این شرکت در این سه ماهه سه درصد کاهش خواهد یافت.

در ماه های اخیر فروش رایانه های شخصی افت قابل توجهی را تجربه کرده است. IDC و Canalys که بر بازار نظارت می کنند، می گویند که فروش رایانه های شخصی در سه ماهه اول سال 2023 حدود 30 درصد کاهش یافته است (سه ماهه اول سال 2023 مصادف با سه ماهه دوم سال مالی 2023 اپل است).

در میان تمام برندهای صنعت کامپیوتر، اپل بیشترین افت فروش را تجربه کرد. در دوران اپیدمی کرونا، فروش گجت ها به شدت افزایش یافت، اما از زمان پایان قرنطینه و بازگشت به شرایط عادی، فروش گجت ها روند نزولی داشته است.

تیم کوک دو دلیل را برای کاهش فروش مک ذکر کرد. از دیدگاه او، وضعیت بد اقتصادی در سراسر جهان بر فروش مک تأثیر زیادی گذاشته است. دلیل دیگر این است که بسیاری از افراد همچنان علاقه مند به خرید مک بوک پروهای 2021 هستند و خرید مدل های 2023 را منطقی نمی دانند. مک بوک پروهای 2021 با طراحی کاملا جدید وارد بازار شدند، اما مدل های جدید فقط در بخش پردازنده تغییر کرده اند.

شایعات تایید نشده حاکی از آن است که اپل از مک بوک ایر 15 اینچی و چندین دستگاه دیگر در ماه آینده WWDC رونمایی خواهد کرد. رونمایی از مک بوک ایر 15 اینچی می تواند فروش مک را در این فصل افزایش دهد.

اپل می گوید که فروش آیپد در سه ماهه گذشته 13 درصد کاهش یافته است. علاوه بر این، یک درصد کاهش فروش برای واحد پوشیدنی اپل ثبت شد.