گزارش عملکرد یکساله شرکت ارتباطات زیرساخت; خلأ شفافیت


شرکت ارتباطات زیرساخت روز گذشته گزارش «پروژه ها و اقدامات 1401» را منتشر کرد. گزارشی که از توسعه ظرفیت شبکه IP، ظرفیت شبکه انتقال، مرکز تبادل ترافیک IXP، اینترنت بین المللی، خدمات زیرساخت ارتباطی و … خبر می دهد، اما در بسیاری از این موارد تنها بر کلمه توسعه بدون اعداد مشخص و دقیق تاکید شده است. برای اثبات این توسعه و نشان دادن گستردگی آن ارائه شود.

برخی از موضوعاتی که تعداد و آمار آنها اعلام شده نیز اطلاعاتی است که پیش از این در اخبار مختلف وزارت ارتباطات به آن اشاره شده بود. به عنوان مثال شکستن رکورد ترافیک IXP به بیش از 4.2 ترابیت بر ثانیه و کل ترافیک داخلی به 6.5 ترابیت بر ثانیه آماری است که پیش از این توسط وزیر ارتباطات و مدیرعامل شرکت زیرساخت در آذرماه سال گذشته ارائه شده بود. .

در این گزارش اگرچه یک بار دیگر به این آمار اشاره شده است، اما اطلاعات کمی و مشخصی از موضوع ترافیک اینترنت کشور در سال 1401 ارائه نشده است، در حالی که ماه هاست سایت مرکز تبادل ترافیک از دسترس خارج شده و دیگر امکان دسترسی به آن وجود ندارد. با دریافت ترافیک و اطلاعات این حوزه از این سامانه، انتظار می رفت آماری به صورت رسمی منتشر شود که میزان ترافیک اینترنت در کشور را نشان دهد.

وجود چنین آماری به ویژه ارقام مربوط به سال پرچالشی مانند 1401 می تواند آسیب کاهش پهنای باند و فیلترینگ را نشان دهد و پیامدهای ایجاد چنین محدودیت هایی را روشن کند. با توجه به اینکه شرکت های ارائه دهنده و اپراتورهای اینترنت کشور در سال گذشته متحمل ضرر شدند، درآمد آنها کاهش یافت و حتی مدیران آنها از کاهش پهنای باند اینترنت بین المللی و مسدود شدن پلتفرم هایی مانند اینستاگرام و واتس اپ خبر دادند. خسارت مالی وارد کرده است، می توان حدس زد که میزان پهنای باند و ترافیک اینترنت در کشور در سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است.

در این گزارش در راستای هدف «ارتقای کیفیت و سرعت اینترنت بین‌الملل» به موضوعاتی همچون افزایش 50 درصدی ظرفیت فعال اینترنت بین‌المللی در سال 1401، خودکفایی در تعمیر کابل‌های دریایی، استقرار سیستم DDOS داخلی، تهیه و اجرای الزامات فنی برای اتصال ایمن به IGW و آغاز توسعه شبکه IGW به ظرفیت سه ترابیت بر ثانیه (تکمیل آن به سال 1402 موکول می شود). مطرح شده است که اگرچه ذکر آنها ضروری است، اما کافی نیست و همچنان سوالات دیگری به خصوص در مورد پهنای باند اینترنت کشور را بی پاسخ می گذارد.

سکوت وزارت ارتباطات، عدم تمایل به ارائه آمار در این زمینه و نبود این اطلاعات در گزارش شرکت زیرساخت، این احتمالات را تقویت می کند. موضوعی که باعث عدم شفافیت مسئولان و نهادهای ذیربط و نامشخص بودن وضعیت اینترنت کشور می شود.

پیشرفت و توسعه نزدیک به 60 درصدی شبکه ملی اطلاعات از دیگر آماری است که پیش از این از سوی مرکز ملی فضای مجازی، وزیر ارتباطات و دیگر مسئولان این حوزه اعلام شده و اکنون در گزارش پروژه ها به آن اشاره شده است. و اقدامات شرکت زیرساخت و البته هنوز جزئیات بیشتری در مورد آن ذکر نشده است.

انعقاد بزرگترین قرارداد تاریخ شرکت ارتباطات زیرساخت از نظر ارزش ریالی از دیگر نکاتی است که در گزارش شرکت زیرساخت بدون ارائه توضیحی درباره ماهیت این قرارداد و میزان بزرگترین معامله به آن اشاره شده است. این شرکت

پروژه ها و اقدامات شرکت ارتباطات زیرساخت در یک سال گذشته بیش از آنکه با آمارهای کمی مشخص شود و میزان توسعه دقیق بخش های مختلف ذکر شده را نشان دهد، گزارشی کیفی است که پیشرفت های صورت گرفته در وضعیت ارتباطات کشور را نشان می دهد. زیرساخت ها با کلماتی مانند افزایش، توسعه، بهبود و … را توصیف کرده است، اما سوال اینجاست که چگونه می توان بدون مراجعه به آمار و ارقام این بهبود را باور کرد؟ توضیح داده نمی شود که این تحولات وضعیت زیرساخت اینترنت کشور را از کجا به کجا آورده است، این بهبود و پیشرفت بر چه اساسی است؟

نگارش و انتشار گزارش عملکرد غیرشفاف و کلی بدون توجه به جزییات و ارجاع به آمارهای خاص قبلاً در وزارت ارتباطات و شرکت های مرتبط انجام شده است. یک نمونه مهم از این گونه گزارش ها گزارش عملکرد یکساله وزارت ارتباطات بود که در مرداد 1401 منتشر شد و از جهات مختلف مورد انتقاد قرار گرفت.

یکی از مهمترین ایرادات مطرح شده در مورد آن گزارش عدم شفافیت و دقت در اطلاع رسانی آن بود که به نظر می رسد به گزارش های سایر نهادهای زیرمجموعه وزارت ارتباطات نیز سرایت کرده و عدم شفافیت، کلی گویی و عدم جزئیات از ویژگی های این گزارش ها شده است.