گزارش «علی بابا» از سفرهای نیمه اول سال 1401; میانگین هزینه سفر 60 درصد افزایش یافته است


در ابتدای سال جاری افزایش تقاضا برای بلیط هواپیما استانبول و دبی بیشتر بود اما در تیر و مرداد خرید بلیط مسیرهای اروپایی و کانادایی نیز افزایش یافت.

خرید برای سفر با قطار و اتوبوس نیز افزایش یافته است. نرخ خرید بلیت قطار در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 50 درصد افزایش داشته است. در همین بازه زمانی میزان خرید بلیت اتوبوس نیز 72 درصد افزایش داشته است. این افزایش پذیرش سفر در سال 72 در خصوص خرید خدمات هتل های داخلی و خارجی نیز اتفاق افتاده است. در نیمه نخست امسال، فروش هتل های داخلی 81 درصد و فروش هتل های خارجی 60 درصد بیشتر از سال 1400 بوده است.

تهران و مشهد; محبوب ترین مقصد برای مسافران

به گزارش علی بابا، تهران و مشهد پرطرفدارترین مقاصد گردشگری در سال های 1400 و 1401 بوده اند که در سال گذشته تبریز، شیراز، اهواز، قم و استانبول در رتبه های بعدی قرار داشتند اما امسال قم، تبریز، شیراز، استانبول. و اهواز در رتبه های سوم تا هفتم قرار دارند.

بیشترین وسیله نقلیه برای رفتن به تهران، قم و مشهد قطار بود، اما مسافران هواپیما را برای سفر به شیراز ترجیح دادند. برای رفتن به تبریز از وسایل نقلیه، هواپیما، قطار و اتوبوس های مختلف استفاده شده است.

اکثر خریداران مجموعه علی بابا (66 درصد) بین 18 تا 35 سال، 16 درصد بین 35 تا 44 سال و تنها 18 درصد از خریداران بالای 45 سال سن دارند. این کاربران در سال 1401 خرید خود را بیشتر از وب سایت این مجموعه انجام می دهند. در واقع 75 درصد از کاربران از وب سایت و تنها 25 درصد از اپلیکیشن علی بابا خرید می کنند.