گزارش سه ماهه اول سال مالی 2023 اپل + درآمد و سود


پس از چندین فصل عملکرد درخشان با وجود مشکلات اقتصادی فزاینده، درآمد، سود و فروش اپل در بسیاری از کسب‌وکارهایش سرانجام ضعیف‌تر از آنچه تحلیل‌گران وال استریت انتظار داشتند، رسید. در نتیجه این وضعیت ارزش سهام اپل کاهش یافت.

همانطور که CNBC می نویسد، فروش اپل در فصل تعطیلات 2022 حدود پنج درصد کمتر از سال 2021 بوده است. این اولین بار از سال 2019 است که فروش محصولات اپل با کاهش سالانه روبرو می شود.

تیم کوکمدیرعامل اپل می گوید سه عامل بر عملکرد مالی این شرکت در سه ماهه منتهی به 2022 تأثیر گذاشت: دلار قوی، مشکلات تولید آیفون 14 پرو و ​​آیفون 14 پرو مکس در چین و افزایش مشکلات اقتصادی. کوک می گوید شرایط سخت اقتصادی بر عملکرد همه شرکت ها تأثیر گذاشته است.

سهام اپل به طور موقت تا 4 درصد سقوط کرد، اما پس از انتشار دستورالعمل های ساده اپل برای سه ماهه اول سال 2023، دوباره رشد کرد. طبق پیش بینی های اپل، میزان کاهش فروش آیفون در این فصل کمتر از فصل تعطیلات خواهد بود.

اپل در آخرین گزارش مالی خود اعلام کرده است که در سه ماهه پایانی سال گذشته 117.15 میلیارد دلار درآمد داشته است، در حالی که تحلیلگران انتظار 121.10 میلیارد دلار را داشتند. درآمد اپل در این دوره 5.49 درصد نسبت به سه ماهه پایانی سال 2021 کاهش یافته است.

در سه ماهه پایانی سال 2022، درآمد آیفون 65.78 میلیارد دلار بوده که نسبت به سال قبل 8.17 درصد کاهش داشته است. درآمد مک 28.66 درصد کاهش یافت و درآمد iPad 29.66 درصد افزایش یافت. این دو واحد تجاری به ترتیب 7.74 میلیارد دلار و 9.4 میلیارد دلار درآمد برای اپل به ارمغان آوردند.

در همین دوره، درآمد «سایر محصولات» اپل، که شامل مواردی مانند اپل واچ و ایرپاد است، 8.3 درصد کاهش یافت و به 13.48 میلیارد دلار رسید. درآمد واحد خدمات اپل با رشد 6.4 درصدی برای اولین بار از مرز 20 میلیارد دلار گذشت و حتی از انتظارات تحلیلگران نیز فراتر رفت.

اپل می گوید حاشیه سود ناخالص آن در سه ماهه پایانی 2022 42.96 درصد بوده است. تحلیلگران این رقم را 42.95 درصد پیش بینی کرده بودند.

اپل دستورالعمل کاملی را برای سه ماهه جاری منتهی به اواخر مارس (اواسط آوریل) منتشر نکرده است. اپل از سال 2020 به بعد هیچ دستورالعملی را منتشر نخواهد کرد. تحلیلگران انتظار دارند درآمد اپل در این سه ماهه به 98 میلیارد دلار برسد.

مدیر ارشد مالی اپل در کنفرانسی که با سهامداران برگزار شد گفت که انتظار دارد درآمد شرکت در سه ماهه جاری به روشی مشابه سه ماهه پایانی سال 2022 کاهش یابد. کاهش می یابد.

این اولین بار در هفت سال گذشته است که اپل عملکرد ضعیف‌تری نسبت به انتظارات تحلیلگران ثبت می‌کند. همچنین از سال 2019، درآمد اپل سالانه کاهش نیافته است. علاوه بر این، این اولین بار از سال 2016 است که درآمد سه ماهه اپل تا این حد کاهش یافته است.

تیم کوک می گوید در طول فصل تعطیلات، بزرگترین کارخانه آیفون در چین با تعطیلی گسترده مواجه شد و حجم تولید به شدت کاهش یافت. همین موضوع باعث شد تا تعداد آیفون های موجود در بازار کاهش یابد و در نهایت آمار فروش تحت تاثیر قرار گیرد. به گفته مدیرعامل اپل، تولید در کارخانه بزرگ چین به شرایط عادی بازگشته است.