گاز قطع شده، خانه ها سرد، زندگی بسته است


رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی مشهد صبح امروز به ایسنا اعلام کرد: بخاری برقی مصرف داخلی چندانی ندارد و بیشتر به کشورهای افغانستان و عراق صادر می شود، اما به دلیل سرما و کاهش مصرف گاز، خرید بخاری برقی افزایش یافته است. بحث فقط استقبال مردم مشهد نیست، خیلی ها برای شهرهای دیگر خرید می کنند. تصاویری از صف کشیدن مردم برای کپسول گاز در شبکه های اجتماعی منتشر شده و مردم از سردی منازل خود در مناطقی که گاز قطع شده است نوشته اند.

قطع گاز تاکنون در کشمر، نیشابور و سبزوار برای حداقل 16 هزار مشترک، در بردسکن و تربت جام برای حداقل 6 هزار مشترک، در پنج منطقه در گرگان، مناطق خواف و تایباد و همچنین برای همه به جز مشترکان خانگی و درمان و امدادی در گناباد گزارش شده است. فرماندار تایباد اعلام کرد زمان دقیق وصل گاز مشخص نیست. در این شهر عده ای که به دلیل سرما از شعله های آشپزی استفاده می کردند راهی بیمارستان شده اند. جایگاه های CNG در برخی استان های شمالی تعطیل شده است. بسیاری از شهرها نیز افت فشار گاز دارند و در مشهد به دلیل افت فشار گاز، وسایل گرمایشی قادر به پاسخگویی به منفی 17 درجه نیستند.

گازرسانی به بخش خانگی در اولویت است، در نتیجه اولین راه حل دولت تعطیلی مراکز و ادارات دولتی بود. مراکز دولتی 21 استان و مدارس با تصمیم فرمانداران یا تعطیل یا نیمه تعطیل هستند تا مشکلی برای تامین گاز خانگی بقیه شهرها و روستاها وجود نداشته باشد. همین امروز مدیرعامل شرکت گاز خراسان شمالی از قطع گاز پنج هزار واحد تجاری غیرضروری به منظور مدیریت مصرف گاز خبر داد.

بسیاری از صنایع، کارخانجات و واحدهای تولیدی تعطیل، ساعت کاری آنها کاهش یافته و یا مجبور به استفاده از سوخت مایع شده اند. «تحلیل بازار» در گزارشی از تبعات اقتصادی قطعی گاز، از نارضایتی صنعتگران از توزیع انرژی نوشت و به ماده 25 این قانون اشاره کرد که بر اساس آن هرگاه دولت جریان گاز را به تولید خصوصی و تعاونی قطع کند و واحدهای کشاورزی موظف به جبران خسارات وارده می باشد. تعیین و اعلام شرکت سیمان شاهرود که سه ماه است با محدودیت برق در تابستان و قطعی گاز از آبان ماه روبه‌رو بوده است، از ابتدای آذرماه وضعیت نگران‌کننده است و احتمال کاهش سود و بیکاری مردم وجود دارد. برخی از پرسنل پتروشیمی شیراز از روز جمعه بخشی از واحدهای تولیدی را از مدار خارج کرده است. در استان خراسان رضوی به دلیل برودت هوا خبر تلف شدن گوسفندان در دامداری به گوش می رسد و صاحبان دامداری ها و مرغداری های سایر شهرستان ها نیز نگران هستند.

با این حال، احتمالاً تعطیلی کامل پایتخت نشان می دهد که مسئولان چاره ای جز تعطیلی ندارند. همه می گویند مشترکان با صرفه جویی در مصرف بنزین همکاری کنند تا گاز سایر مشترکان قطع نشود. به عنوان مثال استاندار لرستان با بیان اینکه با وجود اینکه مشکل کمبود گاز در این استان وجود ندارد، از میانگین مصرف مردم انتقاد کرد و گفت باید به فکر استان های دیگر باشند.

گاز مشترک ۹۵ آذربایجان شرقی در شرایطی که احتمال افت فشار گاز وجود دارد به دلیل مصرف زیاد قطع شده است.

در برخی مناطق اعلام شده است که مراکز و ادارات تا پایان هفته بدون اتصال به شبکه گاز و تنها با استفاده از سوخت ثانویه باز هستند. حتی در یکی از شهرستان های خراسان رضوی اعلام شده است که نانوایی ها تا پایان هفته فقط در یک شیفت از ساعت 9 تا 14 می توانند پخت کنند و باید شرایط لازم برای استفاده از سوخت جایگزین یعنی گاز مایع را فراهم کنند. نفت سفید یا گازوئیل در صورت قطع شدن گاز.

مدیرعامل شرکت گاز استان مرکزی درباره توزیع گاز گفت: به دلیل اینکه گاز در جنوب تولید می شود، عموما در انتهای خطوط مانند استان های شمالی با کاهش فشار مواجه هستیم، بنابراین وظیفه استان های مرکزی صرفه جویی است.

روز گذشته استاندار خراسان جنوبی نیز اعلام کرد که احتمال قطع گاز به دلیل افت شدید فشار وجود دارد و مردم باید برای دریافت سوخت جایگزین آماده باشند. به گفته وی، خراسان جنوبی در انتهای خط انتقال گاز قرار دارد و اگر استان هایی مانند خراسان رضوی مصرف بهینه داشته باشند، گاز استان تامین می شود. وی اعلام کرد در صورت بروز مشکل نانوایی ها نانوایی سیار نصب می شود.

افت فشار گاز در خراسان شمالی، رضوی، جنوبی، گلستان و سمنان نگران کننده گزارش شده است. آن هم در کشوری که دومین ذخایر گازی جهان را دارد.

وضعیت بحرانی خراسان رضوی امروز وزیر نفت را به جلسه ستاد انرژی مشهد آورد. وی توقف واردات گاز از ترکمنستان را دلیل این وقفه دانست و گفت: واردات گاز ترکمنستان به ایران از صبح روز پنجشنبه متوقف شده و این کشور تمام تلاش خود را برای تامین گاز به کار گرفته است. به گفته وی، گاز مایع به برخی نقاط خراسان جنوبی ارائه شده و بخاری های نفتی و گازی بین آنها توزیع شده است. مدیرعامل گاز مازندران همچنین از مشکل واردات گاز از ترکمنستان خبر داد و گفت: به همین دلیل احتمال اختلال در گازرسانی در این استان زیاد است.

همچنین استاندار خراسان جنوبی گفت: در صورت واردات گاز از روسیه و ترکمنستان، وضعیت به حالت عادی باز می گردد. اما در عین حال مسئولان می گویند ترکمنستان خود با اختلال گاز مواجه شده است، بنابراین احتمالاً در کوتاه مدت امیدی به واردات نیست و اگر برق قطع نشود، راه حل آن استفاده از بخاری برقی یا قدیمی است. چراغ سوپاپ برای عبور از این زمستان سرد.