گازوئیل می سوزد و مردم هزینه آن را می پردازند


اطلاعات مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست می گوید اصفهان، تهران، کرج، اهواز و تبریز بعد از مشهد در وضعیت مطلوبی قرار ندارند. مردم اراک سال هاست با هوای آلوده دست و پنجه نرم می کنند و وضعیت شیراز هم خوب نیست. شهرهای صنعتی که هر زمستان مردمشان تنگی نفس دارند.

اگرچه بسیاری از اخبار، وسایل نقلیه سیار را عامل اصلی آلودگی هوا می دانند، اما دو سه سالی است که برخی می گویند بوی گوگرد در هوا احساس می شود و آلودگی آن با سال های گذشته متفاوت است. بویی که از اثرات عدم تعادل گاز و استفاده از سوخت جایگزین در صنایع خبر می دهد. گازوئیل سوختی ارزان قیمت است که بر فراز شهرهای صنعتی کشور راه می یابد و آسمان را مملو از ابرهای پر از دود می کند. در نیروگاه های گازی سوخت دوم گازوئیل است و در نیروگاه های گرمایشی سوخت جایگزین گازوئیل و نفت کوره است که به دلیل ارزان بودن نفت کوره در فصول سرد سال که نیروگاه ها مجبور به استفاده از آن هستند، ترجیح داده می شود. سوخت کمکی

اما تیرماه امسال وقتی مردم دود گازوئیل را در آسمان بهشهر و نکا دیدند دیگر خبری از سرما و افزایش مصرف گاز نبود. نفت کوره محصولی است که در آخرین مرحله در ستون تقطیر پالایشگاه قرار دارد و بیشترین ماندگاری را دارد و مشکل همیشگی آن انبارداری و ذخیره سازی است. به دلیل تحریم، نمی توان آن را به یک مشتری بین المللی فروخت. بنابراین آن را می سوزانند. پیش از این بیشترین نفت کوره صادراتی ایران، کشتی ها به ویژه کشتی های اماراتی بود. اما قوانین زیست محیطی دریایی نیز سخت‌تر شده‌اند و سوخت دیزل اکنون در نیروگاه‌های بخار، کارخانه‌های سیمان و سایر واحدهای صنعتی سوزانده می‌شود.

تهران مجاز به سوزاندن گازوئیل نیست. اما گازوئیل می سوزد

گفته می شود کارخانه های تهران اجازه سوختن گازوئیل را ندارند. اما در بسیاری از شهرها، نفت کوره مجاز به سوختن است. رئیس سابق مرکز ملی هوا و اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست در جلسه ای درباره سیاست های آلودگی هوا گفت: جایی مثل نیروگاه شهید رجایی 7 میلیون لیتر مصرف می کند که برای آن و پالایشگاه شازند اراک نفت کوره را با خط لوله و به زرند کرمان کم مصرف با تانکر. نفت کوره را تحویل می دهند.

امسال رئیس مرکز ملی تغییر اقلیم هوا و محیط زیست به طور رسمی اعلام کرد که 14 نیروگاه از 16 نیروگاه گرمایشی کشور سوخت دیزل می کنند: نیروگاه توس در مشهد، مفتاح در همدان، سهند بناب در تبریز، ایرانشهر در سیستان و بلوچستان. ، شهید منتظری در اصفهان، شهید منتظری قائم در البرز، شهید رجایی در قزوین و بندرعباس. داریوش گلعلی زاده وی گفت: در تهران فقط نیروگاه بعث منطقه 16 است که قابلیت سوختن مازوت را دارد که از سال 1393 با حکم قضایی پلمب شده است. وی در مجموع معتقد است که مصرف سوخت عامل آلودگی هوا نیست. اما می تواند آلودگی را تشدید کند.

اما این تنها واحد صنعتی در استان تهران نیست که سوخت گازوئیل مصرف می کند. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران درباره سیمان فیروزکوه گفته است که در فصل سرد سال از نفت کوره استفاده می کند. اما با توجه به سیستم فیلتراسیون و موقعیت و توپوگرافی منطقه مشکلی ایجاد نمی کند. به گفته وی، نیروگاه های پرند و پاکدشت به جای گاز از گازوئیل استفاده می کنند.

در همان تهران که گفته می شد هیچ واحد صنعتی نفت کوره نمی سوزاند، روز 29 آذر یکی از اعضای شورای شهر گفت که «کارخانه سیمان تهران» کاری با مردم شهر ندارد و مردم را وادار کرده است. با نفت کوره شورش کردند و خسارات زیادی به اکوسیستم منطقه و محیط زیست وارد کردند. کارخانه سیمان تهران متعلق به بنیاد مصطفان را زده است. از این رو، جعفر شربیانی وی از رئیس بنیاد خواست که دوست مستضعفین باشد. اما حقیقت این است که سیمان تهران بیشترین تاثیر آلودگی را در تهران و ری دارد.

الزام به سوزاندن نفت کوره در صنایع

برخلاف تهران که اصرار مسئولان بر عدم استفاده از گازوئیل است، الزام استفاده از گازوئیل در شهرهای دیگر وجود دارد. در قزوین، البرز، اصفهان و فارس از سوخت گازوئیل برای کاهش حجم مصرف گاز صنعتی استفاده می شود. به گفته نماینده شاهین شهر در یک شبانه روز در برخی نقاط این منطقه 7 میلیون لیتر گازوئیل مصرف می شود که 21 برابر آلایندگی خودروها است.

به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز، کرج تا 5 آذرماه تنها یک روز سالم را تجربه کرد، سال گذشته 28 میلیارد تومان جریمه برای آلاینده های نیروگاه شهدمتاز قائم در نظر گرفته شد و مدیرکل اعلام کرد که امسال نیز 28 میلیارد تومان جریمه شد. نیروگاه مذکور را در داخل مرز نگه داشته و در زمان خارج از مرز اخطارهای لازم را دریافت کرده است. البته وی تاکید کرده است که وظیفه محیط زیست کنترل خروجی دودکش ها است و صنایع باید فیلترهایی برای خروجی داشته باشند.

اما روز 31 آذرماه خبر سوختن مازوت این نیروگاه در ایسنا منتشر شد. گفته می شود این نیروگاه در فردیس 20 درصد برق تهران و کرج را تامین می کند. استان البرز نیز با سوخت سوزی نیروگاه شهید رجایی دست و پنجه نرم می کند و وزش باد به ویژه در غرب البرز باعث متاثر شدن آن می شود. در قزوین، ۲۷ آذرماه، رئیس اداره حفاظت محیط زیست استان اعلام کرد که دو هفته است که نیروگاه شهید رجایی گازوئیل دارد و غلظت آلاینده ها به حدی است که امکان اندازه گیری وجود ندارد.

نیروگاه حرارتی شازند در اراک از 30 آبان ماه در حال سوختن مازوت و گوگرد سوزی آسمان این شهر بود. سه واحد این نیروگاه از سوخت گازوئیل استفاده می کند. مدیرعامل گاز استان مرکزی گفت: به دلیل اینکه اولویت گاز خانگی است، برای جبران عدم تعادل در صنایع باید از سوخت دوم استفاده کنند و صرفه جویی در بخش خانگی گاز را در اختیار صنعت نیز قرار می دهد. سازمان محیط زیست این استان نیز از نیروگاه شازند به دلیل سوختن مازوت شکایت کرد. اما به جایی نرسید و رأی صادر نشد. به گفته یکی از مسئولان سازمان استان، به دلیل اینکه پلمب نیروگاه تاثیر ملی و منطقه ای دارد، تصمیماتی در این زمینه در سطح ملی اتخاذ می شود.

بیش از 40 قانون و مقررات در مورد آلودگی هوا وجود دارد. در سال 1396 قانون هوای پاک به تصویب رسید. اما باز هم خلأ یا ضعف قانونی در این زمینه ها وجود دارد و بسیاری از قوانین و مصوبات جاری اجرایی نشده است. زیرا بودجه متمرکزی برای اجرای راهکارهای کاهش آلودگی هوا در بودجه های سنواتی در نظر گرفته نشده است.

ناظر مرکزی حفاظت محیط زیست 26 آذرماه گفت: تاکنون تنها 10 درصد قانون هوای پاک اجرا شده و اعتباری برای آن پیش بینی نشده است. وی به ایسنا اعلام کرد: به جز نیروگاه های تهران، بقیه نیروگاه های کشور موظف به استفاده از نفت کوره بودند… این موضوع از سوی دیسپاچینگ ملی نفت و گاز و شورای عالی امنیت ملی در حال برنامه ریزی است. البته خبر الزام به سوختن مازوت در رسانه های دیگر نیز مطرح شده است. الزاماتی که محدودیت های مصرف نفت کوره در نیروگاه های بخار را رفع کرده و از شکایت از این رویه جلوگیری می کند.

احساس تبعیض بین شهرها

حادثه سوختن باعث ایجاد احساس تبعیض بین شهرها شده است. در شرایطی که مسئولان مدام تاکید می کنند که سوختن مازوت در تهران انجام نمی شود، به آلودگی سایر شهرها توجه نمی شود. همین موضوع شورای شهر اهواز در خوزستان را به اعتراض به تبعیض در سوختن گازوئیل برانگیخت. یکی از اعضای شورا گفت: در حالی که نیروگاه رامین اهواز که یکی از مهم ترین تولیدکنندگان برق پایدار در کشور است و بزرگراه اصلی گاز شمال کشور از خوزستان می گذرد، سهم این نیروگاه آنقدر کم است که مجبور به سوزاندن نفت می شود.

مهرماه امسال مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به این نتیجه رسید که در زمینه آلایندگی صنایع، نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها نمی‌توان راه‌حل‌های کم‌هزینه اما مؤثر ارائه کرد. ماجرای انباشت نفت کوره و استفاده از آن برای صنایع نیز همین گونه است. ماجرا از این قرار است که انگار با گازوئیل کاری جز سوزاندن و ریختن آن به ریه مردم نمی توان کرد.

سال گذشته طبق آمار وزارت بهداشت 6400 نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست دادند و امسال نیز چون آلودگی دی اکسید گوگرد بیشتر است، این رقم باید بیشتر باشد. رئیس اداره مسئولیت های اجتماعی وزارت بهداشت چند روز پیش در نشستی در اتاق ایران گفت: آلودگی هوای امسال وزارت بهداشت را فلج کرده و آمار کشته شدگان آن بسیار بیشتر از تصادفات رانندگی است. این یک هزینه نادیده گرفته شده است.