کپی رایت در عکاسی چیست؟ – زومیت


یکی از رسانه هایی که در اینترنت بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، تصویر است. گوگل به عنوان یکی از بزرگترین ناظران فعالیت وب سایت های مختلف، تمامی عکس ها و محتوای موجود را بررسی می کند و بلافاصله می تواند عکس های تکراری را شناسایی کند. جدا از اینکه چنین مکانیزمی یکی از موضوعات مورد بحث کارشناسان سئو محسوب می شود.

Google علاوه بر حساسیت خودکار به محتوای کپی شده و تشویق وب‌سایت‌ها به ایجاد محتوای منحصر به فرد و اصلی، از قانون حق نسخه‌برداری DMCA کاملاً پشتیبانی می‌کند.

این قانون اساساً مربوط به ایالات متحده است. اما همچنان می‌توانید در مورد نقض حق نسخه‌برداری در یک وب‌سایت به Google گزارش دهید تا به آنها هشدار داده شود یا در موارد شدید، آن وب‌سایت را از صفحه نتایج حذف کنید.

اینستاگرام نیز حق چاپ را جدی می گیرد. از آنجایی که این شبکه اجتماعی اساساً با رسانه تصویر سروکار دارد، نمی توان انتظار داشت که از حقوق پدیدآورندگان آثار هنری حمایت کند.

بنابراین جدای از مکاتبه با صاحب اثر، می توانید با تگ و مراجعه به عکاس و به اشتراک گذاری نشان دهید که هیچ قصد سوءی برای نقض حق چاپ عکس هنرمند ندارید.

از سوی دیگر، با گسترش فناوری بلاک چین و ظهور توکن های غیر ارزی (NFT)، برخی آن را برابر با قانون کپی رایت غیرمتمرکز دانستند. متأسفانه، مشخص شد که قانون کپی رایت در ایالات متحده به طور خودکار حق نسخه برداری NFT را اعمال نمی کند، مگر اینکه خالق آن توکن به طور رسمی اقداماتی را برای ثبت اثر مرتبط با NFT انجام دهد.

امروزه، هوش مصنوعی و ظهور مولدهای هنری، نگرانی‌هایی را در مورد نقض حق چاپ ایجاد کرده است که می‌تواند فعالیت‌های آنها را در آینده تحت الشعاع قرار دهد. در حال حاضر، بسیاری از هنرمندان بر این باورند که هوش مصنوعی قوانین کپی رایت را نقض می کند و در مورد فعالیت های هوش مصنوعی در تولید تصویر و آثار هنری شکایت کرده اند.

نظر شما نسبت به کاربران تیرازیس فایل در مورد کپی رایت در ایران چیست و از چه روشی برای حفظ کپی رایت خود استفاده می کنید؟