کوالکام همچنان به وعده های خود ادامه می دهد: آینده روشنی در انتظار رایانه های شخصی ویندوز مبتنی بر لوگو است


پنج سال از زمان پلت فرم ویندوز روی ARM (یا به گفته کوالکام، ویندوز روی اسنپدراگون) معرفی شد، در حال وقوع است. در طول سال‌ها، شرکت‌های بزرگ تلاش کرده‌اند تا نسخه سیستم‌عامل ویندوز توسعه‌یافته برای معماری ARM را بهینه کنند، اما با وجود تمام تلاش‌ها، این پلتفرم هنوز به بلوغ کافی نرسیده است.

اپل در پروژه ای بزرگ توانست با موفقیت پردازنده های اختصاصی مبتنی بر ARM را وارد رایانه های سری مک کند و با بهینه سازی نرم افزار، تعداد زیادی از کاربران را به پلتفرم خود جذب کند. همکاری مایکروسافت و کوالکام هنوز در دنیای کامپیوترهای ویندوزی به نتیجه نرسیده است و پردازنده های اینتل و AMD همچنان محبوبیت بیشتری دارند.

مایکروسافت و کوالکام از ابتدا می‌دانستند که رقابت با اینتل و AMD کار آسانی نیست، این دو شرکت سال‌ها بر بازار پردازنده‌ها تسلط داشتند و در هر نسل پیشرفت‌های قابل توجهی ارائه می‌دهند. با ویندوز روی ARM، مایکروسافت و کوالکام در تلاش هستند تا با میراث دیرینه رایانه های شخصی سنتی مبارزه کنند و برای تحقق این امر، آنها باید پلتفرمی را بسازند که با نرم افزارهای قدیمی سازگار باشد.

اجرای نرم افزارهای قدیمی بر روی کامپیوترهای ARM بدون تکیه بر سیستم های شبیه ساز امکان پذیر نبود و مایکروسافت این را به خوبی می دانست. شرکت ردموندی یک پروژه شکست خورده است این ویندوز RT را در روزهای اولیه ویندوز 8 معرفی کرد. همانطور که انتظار می رفت، نسخه لوگوی ویندوز 10 دارای یک شبیه ساز بود، اما فقط برای برنامه های x86 و نه x64. این تصمیم اشتباه تا زمان انتشار ویندوز 11 برطرف نشد.

مشکل دیگر پلتفرم Windows on ARM این است که کامپیوترهای ویندوزی مجهز به پردازنده ARM قدرت پردازش زیادی ندارند. ویندوزهای اولیه در رایانه های شخصی ARM عمر باتری خوبی داشتند و گاهی اوقات بدون فن بودند، اما قدرت کم این رایانه ها را به گزینه ای غیرجذاب تبدیل می کرد. چندین سال طول کشید تا کوالکام اولین پردازنده پرمصرف و کم مصرف (Snapdragon 8xc Gen 3) را بسازد.

با وجود تمام مشکلات و تلاش‌ها، بازار رایانه‌های ویندوز همچنان تا حد زیادی تحت سلطه اینتل و AMD است. کوالکام در کنفرانس اسنپدراگون 2022 او موضوعات مختلفی را در مورد پردازنده های خانواده اسنپدراگون مطرح کرد. این شرکت علاوه بر رونمایی از چند تراشه جدید، از همکاری رسمی با Adobe خبر داد. با توجه به این همکاری، برنامه های Adobe بیشتری از جمله Adobe Fresco و Adobe Acrobat در حالت بومی و بدون نیاز به شبیه ساز به پلتفرم ویندوز روی ARM در راه است.

مقالات مرتبط:

طبق گزارش NotebookCheck، کوالکام همچنین قصد دارد بیشتر بر روی هوش مصنوعی تمرکز کند. کامپیوترهای ویندوزی معمولا تراشه جداگانه ای برای مدیریت فرآیندهای هوش مصنوعی ندارند و در عوض به CPU و GPU متکی هستند.

Snapdragon 8xc Gen 3 دارای یک واحد مستقل برای پردازش هوش مصنوعی است. کوالکام می گوید که استفاده از این واحد مستقل به طور قابل توجهی قدرت پردازنده را در برخی سناریوها بهبود می بخشد. به عنوان مثال، هنگام برقراری تماس ویدیویی در پلتفرم زوم، که در آن قابلیت حذف نویز و تاری پس زمینه فعال است.

کوالکام در کنفرانس اسنپدراگون 2022 گفت که روی پشتیبانی مداوم مایکروسافت از ویندوز در پلتفرم ARM حساب می کند. مایکروسافت سخت در تلاش است تا تعداد برنامه های بومی ARM را افزایش دهد. این شرکت اخیرا کیت توسعه دهنده جدیدی را معرفی کرده است که از پردازنده سری اسنپدراگون استفاده می کند.

کوالکام می گوید که در آینده، قدرت دستگاه های ویندوزی مبتنی بر معماری ARM بسیار افزایش خواهد یافت. این شرکت به تازگی کاملاً جدید است Oryon را که مختص پردازنده های کامپیوتری است معرفی کرد. کوالکام وعده می دهد که پردازنده های Oryon قدرت بیشتری خواهند داشت.

*تصویر اصلی مقاله Surface Pro X را نشان می دهد که بر اساس پردازنده ARM ساخته شده است.