کوالکام از برند فرعی Oryon برای معرفی تراشه‌هایی برای رایانه‌های شخصی ویندوزی رونمایی کرد


کوالکام یک زیرمجموعه تجاری جدید از پردازنده ها به نام Oryon را برای خانواده محصولات اسنپدراگون معرفی کرد. این تراشه های جدید از سال 2023 در دسترس خواهند بود و می توانند در دستگاه هایی مانند رایانه های شخصی ویندوزی، تلفن های هوشمند و غیره استفاده شوند. این شرکت پردازنده های جدید را در نشست Snapdragon Summit معرفی کرد، اما جزئیات زیادی در مورد آنها ارائه نکرد.

به گفته The Verge، کوالکام چند سالی است که تراشه‌های با نام تجاری اسنپدراگون را برای رایانه‌های شخصی ویندوز و سیستم‌عامل کروم تولید می‌کند، اما سازندگان دستگاه‌های ویندوزی توجه زیادی به آن نکرده‌اند. در واقع، معدود رایانه‌های سبک وزن و قابل حمل که از تراشه‌های ARM کوالکام استفاده می‌کردند، دستگاه‌های باکیفیتی محسوب می‌شدند که برای زیرمجموعه خاصی از خریداران رایانه‌های شخصی جذاب بودند، اما به طور گسترده در دسترس نبودند.

مقاله مرتبط:

از نظر کارایی، تراشه های سری اسنپدراگون در مقایسه با تراشه های سیستم روی تراشه های سری M مبتنی بر ARM اپل در سطح پایین تری قرار دارند، اما این موضوع دلیل اصلی استفاده نکردن از آن در دستگاه های ویندوزی نبوده است. در واقع مهمترین مشکل در این زمینه مربوط به پلتفرم ویندوز در ARM است زیرا در اجرای برنامه های ساخته شده برای رایانه های شخصی ویندوزی معمولی با مشکل مواجه می شوند و تعداد برنامه های سازگار زیاد نیست. سرفیس پرو 9 مایکروسافت در نسخه ای مجهز به تراشه ARM کوالکام نیز موجود است، اما بررسی های اولیه نشان می دهد که این دستگاه در اجرای برنامه ها از نسخه اینتل عقب است.

نسل بعدی تراشه های کوالکام برای رایانه های شخصی ویندوزی احتمالاً عملکرد بهتری نسبت به نسخه فعلی این پردازنده ها خواهد داشت. در بیانیه مطبوعاتی کوتاه خود، این شرکت به یک نام تجاری جدید اشاره کرد و ادعا کرد که این تراشه ها سطح جدیدی از عملکرد را ارائه می دهند. با این حال، اگر پلتفرم مذکور به بلوغ نرسد و نتواند اکوسیستم کاربردی ویندوز را به طور گسترده‌تر پشتیبانی کند، بعید است که تغییر محسوسی در بازار رایانه‌های ویندوز مجهز به تراشه‌های ARM ایجاد کند.