کنفرانس مخفی اپل با تمرکز بر هوش مصنوعی. رقیب اصلی ChatGPT در کوپرتینو متولد شده است؟


اپل در آمفی تئاتر استیو جابز، محل برگزاری رویدادهای مهمی مانند کنفرانس جهانی توسعه دهندگان (WWDC)، یک اجلاس حضوری متمرکز بر هوش مصنوعی که فقط با حضور کارکنان شرکت برگزار شد. اجلاس هوش مصنوعی اپل یک رویداد سالانه است که برخی از کارمندان از آن به عنوان “WWDC of AI” یاد می کنند.

اپل برای اولین بار از زمان آغاز همه گیری ویروس کرونا، نشست سالانه هوش مصنوعی خود را به صورت حضوری برگزار کرد. کارمندانی که نتوانستند در آمفی تئاتر استیو جابز شرکت کنند، این مراسم را به صورت زنده تماشا کردند.

برگزاری رویداد هوش مصنوعی توسط اپل چیز عجیبی نیست، با این حال رویداد امسال به دلیل محبوبیت هوش مصنوعی و رقابت سنگین گوگل و مایکروسافت در این زمینه بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفت.

به ادعای مارک گارمنافشاگر بلومبرگ، رئیس بخش هوش مصنوعی اپل، به کارمندان گفت که فناوری یادگیری ماشینی با بیشترین سرعت ممکن در حال پیشرفت است و استعداد اپل در این زمینه “در خط مقدم” قرار دارد.

گارمین می‌گوید با وجود اجلاس جدید، اپل یک سرویس هوش مصنوعی بزرگ در حال توسعه ندارد. همچنین برخلاف شایعات، اپل هیچ سرویسی برای رقابت مستقیم با ChatGPT در این اجلاس نشان نداد.

هوش مصنوعی (و به خصوص چت بات ها) این روزها به مهم ترین بحث در صنعت فناوری تبدیل شده است. مایکروسافت پس از ۱۴ سال با هوش مصنوعی توانست بینگ را از زیر سایه گوگل حذف کند. بینگ جدید دارای یک ربات چت مانند ChatGPT است که به هر سوالی پاسخ می دهد. با وجود تب مایکروسافت و گوگل برای رقابت در زمینه هوش مصنوعی، اپل برنامه های خود را در سکوت پیش می برد.