کمیاب ترین ماده معدنی روی زمین چیست؟


اما دلیل کمیاب بودن پینیت چیست؟ اول اینکه این ماده معدنی فقط در میانمار یافت می شود، اما دلیل اصلی شکل گیری آن است. پینیت یک کریستال بورات است، به این معنی که حاوی بور است. پینیت همچنین حاوی زیرکونیوم است. تشکیل پیوند بین بور و زیرکونیوم به سختی امکان پذیر است. در واقع پینیت تنها معدنی است که این دو عنصر در طبیعت با هم ترکیب شده اند.

در حالی که دلیل آن هنوز مشخص نیست، زیرکونیوم و بور با هم در غلظت های قابل توجهی یافت نشده اند. همچنین، ممکن است این عناصر در مقایسه با سایر عناصری که می توانند با آنها پیوند برقرار کنند، چندان پایدار نباشند. راسمن می گوید: “تا آنجا که من می دانم، هیچ کس مطالعه جدی در مورد شرایط مورد نیاز برای تشکیل پیناسیت انجام نداده است.” من از هیچ تلاشی برای تولید آن در آزمایشگاه اطلاعی ندارم.»

چرا میانمار؟

راسمن ایده ای دارد که چرا پینیت و بسیاری از سنگ های قیمتی دیگر مانند کیاتیت در میانمار یافت می شوند.

زمانی که حدود 180 میلیون سال پیش ابرقاره باستانی گندوانا شروع به تجزیه کرد، هند به سمت شمال حرکت کرد و با جنوب آسیای کنونی برخورد کرد. فشار و گرمای حاصل از این برخورد، گنجینه ای از سنگ ها را تشکیل داد که بسیاری از آنها سنگ های قیمتی هستند. راسمن فکر می‌کند که بور موجود در پینیت و سایر کانی‌های بورات احتمالاً از دریاهای کم عمق اطراف توده خشکی تازه تشکیل شده منشأ می‌گیرد.

بسیاری از کریستال هایی که صاحبان آنها فکر می کنند ممکن است Pinite باشند برای شناسایی به Rossman فرستاده می شوند. برخی از آنها برای چندین دهه از دید عموم پنهان بوده اند، اغلب در کیسه هایی از سنگ های قیمتی تراش نخورده یا در دست دلالان و کلکسیونرهایی که آنها را به اشتباه شناسایی کرده اند.

راسمن گفت که یک پینیت مناسب برای جواهرات لوکس به سختی به دست می آید و می تواند تا 60000 دلار در هر قیراط برسد.

لازم به ذکر است که نگرانی های اخلاقی در مورد استخراج معادن در میانمار وجود دارد. این کشور به خاطر سنگ های قیمتی و نمونه هایی از موجودات ریز ماقبل تاریخ که در کهربا به دام افتاده است مشهور است.

دیده بان حقوق بشر آگاهی عمومی را در مورد نقض حقوق بشر توسط دولت نظامی میانمار افزایش می دهد. صنعت معدن این کشور دارای معادن ناایمن و آلوده به بیماری است و از کار اجباری و کودکان استفاده می کند. برخی از شرکت های جواهرسازی به دلیل نقض حقوق بشر از خرید جواهرات استخراج شده در منطقه امتناع می ورزند و برخی از دانشمندان از مطالعه نمونه هایی که از این کشور می آیند خودداری می کنند.

امروزه Pinait بیش از هر زمان دیگری محبوب شده است. کریستال های زیادی در سال 2005 یافت شد و پینیت را می توان بیشتر در مناطق Wet Loo و Therein Taung یافت. اگرچه پینیت دیگر نادرترین ماده معدنی نیست، اما هنوز یک جواهر واقعی است.