کمبود خواب با بیشتر خوابیدن در آخر هفته ها جبران نمی شود


یک پسر 17 ساله در سال 1963 به مدت 11 روز بیدار ماند تا در مورد یک پروژه علمی تحقیق کند. او در این مدت مشکلاتی مانند حالت تهوع و از دست دادن حافظه را تجربه کرد. اما به گفته خودش بعد از 14 ساعت خواب احساس کرد که به حالت عادی برگشته است.

علیرغم عدم تمایل دیمیتریو به انجام چنین آزمایشی بر روی بیماران خود یا حتی بر روی افراد دیگر، او معتقد است که هنوز تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه دوره های طولانی خواب بر سلامت افرادی که قبلاً بی خوابی مزمن دارند تأثیر می گذارد، نیاز است.

به گفته لیندسی داگسون، استاد روانشناسی بیولوژیکی در دانشگاه استکهلم، اگر آخر هفته تنها زمانی است که باید کمبود خواب خود را جبران کنید، خواب بیشتر در این روزها بهتر از نخوابیدن آن است.

چگونه کمبود خواب را جبران کنیم؟

اگر مانند یک سوم آمریکایی ها کمتر از ۶ ساعت در شب بخوابید، چگونه می توانید این کمبود خواب را جبران کنید؟

جبران کمبود خواب درست مانند بازپرداخت وام است. باید سعی کنید کل بدهی یا کل موجودی خود را پرداخت کنید تا بدهی افزایش نیابد. منظور از این تشبیه این است که برای جبران کمبود خواب، تمام هفته منتظر نمانید. در عوض، اگر یک یا دو ساعت خواب خود را از دست داده اید، سعی کنید روز بعد آن را جبران کنید. برای این کار می توانید یک چرت 20-30 دقیقه ای یا یک خواب خوب شبانه را در برنامه خود قرار دهید.

مهمترین چیز در این زمینه تنظیم یک برنامه خواب منظم و پایبندی به آن است. به گفته دیمیتریو، دلیل دوست داشتن خواب شبانه این است که خواب شبانه ریتم شبانه روزی ثابتی دارد. ریتم شبانه روزی که اغلب از آن به عنوان «ساعت داخلی» یاد می شود، بر یک سری عملکردهای مهم بدن مانند تنظیم دما، کنترل هورمون، حافظه، تمرکز و البته خواب تأثیر می گذارد.

برنامه خواب ثابت به معنای رفتن به رختخواب و بیدار شدن در یک زمان خاص است. داشتن چنین برنامه ای یکی از راه های کلیدی برای حفظ ریتم شبانه روزی سالم و در نتیجه سلامتی است. البته گفتن این کار آسان تر از انجام آن است و همه نمی توانند برنامه خود را برای خواب بیشتر تغییر دهند.

کار در شب، داشتن چندین شغل یا فرستادن کودکان به مدرسه در زمان معین نمونه‌هایی از شرایطی است که باعث کمبود خواب افراد می‌شود. در چنین شرایطی که انعطافی برای ایجاد تغییر در برنامه ها وجود ندارد، بهترین کار این است که از هر فرصتی برای خواب بیشتر و جبران کمبود آن استفاده کنید. در این موارد، حتی 15 دقیقه خواب اضافی در شب می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند.

اقدام دیگری که می توانید برای جبران کمبود خواب انجام دهید، روی آوردن به راه حل های مختلف دیگر است. طبق یافته های یک مطالعه، کاهش روزهای کاری هفتگی از 5 روز به 4 روز در هفته باعث کاهش چشمگیر کم خوابی در افراد می شود. در نتیجه این تغییر، درصد افرادی که کمتر از 7 ساعت خواب در شبانه روز داشتند از 42.6 درصد به 14.5 درصد کاهش یافت.

اگر تصمیم دارید بیشتر از امروز بخوابید، فراموش نکنید که خواب یک ضرورت است. لوکس نیست رولی در این باره می گوید: