کلاس ادبیات و بازی حقوقی در اولین جلسه دادگاه ایلان ماسک


وکیل الون ماسک او امروز در مقابل هیئت منصفه سانفرانسیسکو حاضر شد تا از او در برابر دعوای دسته جمعی سهامداران تسلا دفاع کند. این آزمایش که انتظار می رود سه هفته طول بکشد، یکی از توییت های ایلان ماسک در سال 2018 تمرکز آن است که در آن اعلام شد که منابع مالی لازم برای خصوصی سازی تسلا تامین شده است.

شاکیان این پرونده می گویند که توییت های ایلان ماسک در سال 2018 که بر خصوصی سازی تسلا متمرکز شده بود باعث شد آنها میلیون ها دلار ضرر کنند. نیکلاس پوریتوکیل سهامداران تسلا با اشاره به شاکی اصلی این پرونده گفت: دروغ های الون ماسک باعث شد مردم عادی دوست داشته باشند. گلن لیتلتون میلیون‌ها دلار از دست بدهید.» پوریت می‌گوید که ایلان ماسک و شرکتش (تسلا) باید مسئولیت اشتباه را برای عملکرد عادی و منصفانه بازارها بپذیرند.

وکیل شاکیان این پرونده می گوید ایلان ماسک برنامه ای برای خصوصی سازی تسلا نداشته و این موضوع در تحقیقات کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا تایید شده است. پوریت می گوید توییت تامین مالی ایلان ماسک که اعلام می کرد بودجه بدون اطلاع قبلی به هیئت مدیره تسلا منتشر شده است.

وکیل ایلان ماسک با هیچ یک از این ادعاها موافق نبود. الکس اسپیرو استدلال می‌کرد که ایلان ماسک واقعاً می‌خواست تسلا را خصوصی کند و تا زمانی که سرمایه‌گذاران سعودی از موضع اولیه خود عقب نشینی نکردند، تأمین مالی مشکلی ایجاد نمی‌کرد. اسپیرو می گوید، ایلان ماسک هنگام نوشتن توییت سال 2018 از کلمات درستی استفاده نکرد.

وکیل ایلان ماسک می‌گوید: «توئیت‌های فوق‌الذکر نتیجه افکار غیررسمی و غیر منسجم بود. باز هم می‌خواهم بگویم که آن توییت‌ها و به طور خاص کلماتی مانند Secured، Confirmed و Only از نظر تخصصی به اندازه کافی دقیق نبودند.

الکس اسپیرو در بیانیه آغازین خود بارها سعی کرد با معانی کلمات بازی کند تا هیئت منصفه را متقاعد کند که ایلان ماسک مقصر نیست. اسپیرو می‌گوید که عبارت Funding Secured حاوی کلماتی است که اشتباه انتخاب شده‌اند و تاثیری بر واکنش بازار به سهام تسلا نداشته‌اند. اسپیرو حتی سعی کرد معنای دقیق Funding Secured را انکار کند.

اسپیرو گفت: “حتی مشخص نیست که تامین مالی در توییت ایلان ماسک به چه معناست.” وی با بیان اینکه پست های توییتری نمی تواند بازار را تغییر دهد، ادامه داد: مدیران اپراتورهایی که می توانند بر اساس آنچه در ذهنشان است عمل کنند، تغییر دهندگان بازار هستند.

بررسی ها نشان می دهد که همین توییت ایلان ماسک باعث شد ارزش بازار تسلا در یک بازه زمانی 10 روزه حدود 14 میلیارد دلار تغییر کند. در طول دادگاه، گلن لیتلتون 71 ساله به هیئت منصفه سخنرانی کرد. او پس از انتشار توییت های ایلان ماسک اعلام کرد که تمام سهام خود در تسلا را فروخته است.

لیتلتون با اشاره به توییت معروف Funding Secured گفت: «این توییتی بود که همه چیز را شروع کرد. در آن زمان بسیار تعجب کردم. زیرا خصوصی‌سازی تسلا تمام موقعیت‌های من در بازار سهام را به خطر می‌اندازد.” لیتلتون می‌گوید تامین سرمایه مهم‌ترین بخش توییت ایلان ماسک بود؛ زیرا همین عبارت خصوصی‌سازی تسلا را قطعی‌تر کرد و از دیدگاه من. ، همه چیز کاملاً مشخص بود.

گلن لیتلتون، مالک چندین خودروی تسلا، می گوید که هنوز به برند و اهداف آن اعتقاد دارد. اما با هدف دریافت غرامت از ایلان ماسک شکایت کرده است. ایلان ماسک و تسلا قطعاً با میلیاردها دلار جریمه روبرو خواهند شد اگر هیئت منصفه طرف شاکی پرونده را بیابد. لیتلتون گفت: “امیدوارم که خسارت ناشی از آن توییت جبران شود.”

محاکمه ماسک تا سه هفته ادامه خواهد داشت. طرفین می توانند در هر زمانی در این دوره سه هفته ای به توافق برسند. اگر ماسک با شاکیان به توافق نرسد و پرونده به هیئت منصفه برسد، شاکیان احتمالاً تا چندین سال هیچ غرامتی دریافت نخواهند کرد. چه کسی می داند که ایلان ماسک تا آن زمان کجا خواهد بود. شاید مریخ؟