کروم و فایرفاکس بدون WebKit به آیفون می‌رسند


در حال حاضر تمامی مرورگرهای آیفون مانند سافاری مجبور به استفاده از موتور رندر WebKit هستند و حالا به نظر می رسد اصرار گوگل و موزیلا باعث عقب نشینی اپل برای اجبار به استفاده از WebKit برای تمامی مرورگرهای آیفون می شود.

این به نسخه‌های جدید کروم و فایرفاکس این فرصت را می‌دهد تا ویژگی‌های بسیار بیشتری را ارائه دهند و برای اولین بار به آن‌ها اجازه می‌دهد عملکرد سریع‌تری نسبت به سافاری ارائه دهند.

اکثر توسعه دهندگان می توانند یک مرورگر جدید برای آیفون توسعه دهند، اما با یک محدودیت بزرگ. اپل اصرار دارد که از همان موتور رندر سافاری برای مرورگر خود استفاده کند.

این اصرار به این معنی است که همه مرورگرهای توسعه یافته برای iOS تحت سایه سیاست های اپل قرار دارند، که تعداد ویژگی های جدیدی را که می توان توسط مرورگرهای رقیب معرفی کرد، و همچنین مسیر اجباری که اپل در پیش گرفته است، محدود می کند و توسعه مرورگری که آیفون را در پیش گرفته است، دشوار می کند. صفحات وب را سریعتر از سافاری بارگیری می کند.

با این حال، شکایت های ضد انحصار علیه اپل ادعا می کنند که الزام به استفاده از WebKit اختصاصی اپل ضد رقابت است.

به عنوان مثال، اداره رقابت و بازار بریتانیا CMA دریافت که: «اپل استفاده از جایگزین‌های موتور مرورگر WebKit را در دستگاه‌های تلفن همراه خود ممنوع کرده است. محدودیتی که اپل بر آن اصرار دارد و سازمان رقابت و بازار بریتانیا، نگران است که به شدت پتانسیل مرورگرهای رقیب را برای متمایز کردن خود از سافاری (مثلاً در مورد ویژگی هایی مانند سرعت و عملکرد) محدود کند و همچنین اپل را وادار می کند تا سرمایه گذاری در موتور مرورگر بی انگیزه است.

این محدودیت به شدت توانایی برنامه‌ها را برای اجرا بر روی وب محدود می‌کند و مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها را از مزایای کامل این فناوری نوآورانه محروم می‌کند.

در نتیجه، انتظار می‌رود که اپل به زودی نیاز به یک WebKit اختصاصی در اکوسیستم خود را کنار بگذارد. به طور خاص، به نظر می رسد قانون بازارهای دیجیتال اروپا، اپل را مجبور به پیروی از قوانین می کند. طبق گزارش‌ها، اپل در اواخر سال جاری به این اجبار به عنوان بخشی از iOS 17 پایان خواهد داد.

مرورگرهای جدید آیفون بدون WebKit اجباری

گوگل و موزیلا اکنون در حال توسعه مرورگرهای جدید iOS هستند که از موتورهای رندر مشابه مرورگرهای دسکتاپ خود استفاده می کنند.

چشمک زدن موتور گوگل کروم:

در هفته گذشته، تیم کرومیوم گوگل ده ها تغییر در کد مرورگر در فرآیند انتقال Blink به iOS اعمال کرده است. با این سرعت ممکن است به زودی موتور مرورگر گوگل را در کروم و مایکروسافت اج و اپرا را در iOS ببینیم.

موتور فایرفاکس Gecko:

موزیلا همچنین برای روزی برنامه ریزی می کند که اپل دیگر رقبای خود را مجبور به استفاده از WebKit نکند. موزیلا سال ها پیش آزمایش های مشابهی انجام داد که هرگز به موفقیت منجر نشد. در اکتبر 2022، این شرکت کدی را از فایرفاکس با موتور Geco منتشر کرد که نشان می‌دهد آماده ارائه مرورگر خود بدون موتور WebKit اپل است. این کد به تازگی در دسترس عموم قرار گرفته است.

اپل سافاری را برای نبرد مرورگرها مجهز می کند

به گزارش 9to5Mac، اپل به خطر رقابت واقعی بین مرورگرهای iOS پی برده است و تصمیم گرفته است تیم توسعه سافاری را بیش از پیش تقویت کند تا بتواند با مرورگرهای کروم و موزیلا رقابت کند.