کدام شهرها تحت پوشش فیبر نوری هستند؟


آخرین آمار ارائه شده در سامانه طرح ملی فیبر نوری که آخرین بار در فروردین ماه 1402 به روز رسانی شده است، نشان می دهد که از مجموع 31 استان کشور، برای 25 استان و در مجموع 266 شهر، وظایفی توسط اپراتورها در خصوص پوشش فیبر نوری و نام 10 اپراتور ذکر شده است. متعهد به ارائه و توسعه این فناوری هستند.

از بین این 10 اپراتور، هشت اپراتور در برخی از شهرهای خود پوشش فیبر نوری ایجاد کرده اند و دو اپراتور نیز هنوز این پوشش را ایجاد نکرده اند و اقدامات لازم را برای ارائه خدمات خود انجام می دهند. یکی از این اپراتورها بنا است که متعهد شده است شهرستان های استان مرکزی را تحت پوشش فیبر نوری قرار دهد اما هنوز این طرح را اجرا نکرده است.

ایرانسل یکی دیگر از اپراتورهایی است که متعهد شده است تعدادی از شهرهای 13 استان آذربایجان غربی، البرز، بوشهر، تهران، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، لرستان، گیلان و هرمزگان را تحت پوشش قرار دهد، اما همچنان این طرح اجرا نشده است. البته ایرانسل دیرتر از سایر اپراتورها قرارداد همکاری FTTx را با وزارت ارتباطات امضا کرد و به همین دلیل دیرتر از سایر اپراتورها به تعهدات خود عمل خواهد کرد.

بر اساس گزارش های منتشر شده از وضعیت توسعه طرح ملی فیبر نوری، در این طرح استان ها به شهرهای مختلف تفکیک شده اند و ایجاد و توسعه پروژه فیبر نوری هر استان به یک یا چند استان واگذار شده است. اپراتورها با توجه به اندازه آن

از مجموع 266 شهری که بر اساس اطلاعات منتشر شده از طرح توسعه فیبر نوری، اپراتور ارائه دهنده این سرویس برای آنها مشخص شده است، در 54 شهر پوشش فیبر نوری انجام شده و این طرح برای آنها اجرا شده است. فهرستی از آنها در گزارش زیر ارائه شده است.

پشگامان، صبانت، فناپ مخابرات و رایتل نیز اپراتورهایی هستند که پوشش فیبر نوری را در سه شهر اجرا کرده اند. ایرانیان نت نیز اپراتوری است که تا فروردین 1402 شهری را با فیبر نوری پوشش می داد.

تیرازیس فایل در این گزارش در نظر دارد جدول توسعه طرح ملی فیبر نوری منازل و مشاغل را مطابق با گزارش رسمی ارائه شده از این طرح منتشر و همزمان با ارائه اطلاعات جدید، این جدول را به روز رسانی کند.

برای ما بنویسید که آیا شهر شما تحت پوشش فیبر نوری است؟ اگر از اینترنت فیبر نوری استفاده می کنید، تجربه خود را از این فناوری برای ما بنویسید.